21 лютого у освітньому просторі «АртТех» в атмосфері зацікавленості і активного дискурсу пройшло традиційне розширене обговорення проєктів освітніх програм «Екологія» за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнем вищої освіти, організоване кафедрою екології із залученням усіх зацікавлених стейкхолдерів – роботодавців, наукових партнерів, випускників, колег з академічної спільноти, здобувачів обох освітніх програм.


У дискусії взяли участь, зокрема, директор Поліської дослідної станції ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії імені О.Н. Соколовського», ст. н. с., к.с.-г.н. Володимир ГАВРИЛЮК, начальник Державної екологічної інспекції у Волинській області Віра БАЛАНДІНА, начальник управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Леся ГЕРАСИМЧУК, директор Черемського природного заповідника Володимир МИРКА, начальник Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Борис БАБЕЛЯС, директорка Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» Тетяна БЛИЗНЮК, начальник відділу ОВД та СЕО управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Руслан КОЗЛЮК, головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів та надр ДЕІ, державний інспектор з ОНПС Волинської області Ярослав ЦЮХ, прес-секретар Державної екологічної інспекції у Волинській області Світлана ФЕДОНЮК, викладачі кафедри екології та суміжних кафедр, які забезпечують освітній процес, здобувачі усіх курсів бакалаврату та магістратури та інші запрошені учасники.


Обговорення відкрили завідувач кафедри екології к.і.н., доцент Василь ІВАНЦІВ та декан факультету аграрних технологій і екології к.т.н., професор Руслан КІРЧУК, які подякували усім присутнім за активну багаторічну залученість до покращення якості освітніх програм та наголосили у своїх виступах на необхідності регулярних якісних змін і оновлень змісту освітніх компонент. Руслан КІРЧУК, підкресливши, що кафедра екології – одна з кращих в університеті, яка успішно здолала акредитаційний процес, потребує оновлення матеріально-технічної бази, та вніс пропозицію щодо створення на базі кафедри сучасної лабораторії цифрового моніторингу довкілля. Ідею створення такої лабораторії активно підтримав Борис БАБЕЛЯС.
У своїх виступах гарант ОП «Екологія» за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти к.геогр.н., доцент Віталіна ФЕДОНЮК наголосила, що освітні програми кафедри є збалансованими, відповідають освітнім стандартам, успішно пройшли акредитацію, проте оновлення потребує зміст окремих ОК. Так, доцільно розширити вивчення питань, пов’язаних з адаптацією до кліматичних змін галузей господарювання в ОК основного циклу. Цю пропозицію активно підтримав Володимир ГАВРИЛЮК, звернувши також увагу присутніх на важливість дослідження змін в грунтових екосистемах під впливом воєнних чинників. Готуйте цифрового еколога – і ваші випускники будуть мати роботу, відмітив Володимир ГАВРИЛЮК. Стейкхолдер принагідно подякував кафедрі за чудових випускників – аспірантів його інституту: два захисти доктора філософії за два роки – це гарний очікуваний результат.


Гарант ОП «Екологія» за другим (магістерським) рівнем вищої освіти к.геогр.н., доцент Микола ФЕДОНЮК подякував присутнім за систематичну та довготривалу роботу над вдосконаленням ОП кафедри, регулярність таких зустрічей, звернув увагу на назріле питання поглибленого вивчення здобувачами специфіки ведення екологічної документації на підприємствах, з опануванням якого стейкхолдери могли б допомогти на гостьових заняттях. Гаранта підтримав доцент кафедри екології, к.с.-г.н. Сергій БОНДАРЧУК, який розповів про внесення ним до тематики КПІЗ із дисципліни «Охорона і раціональне використання атмосферних ресурсів» завдань щодо оформлення звітних дозвільних документів у галузі спеціального водокористування.
Цікава пропозиція визріла у процесі дискусії доцента кафедри агрономії, к.с.-г.н. Ігоря МЕРЛЕНКА та начальника відділу ОВД та СЕО управління екології та природних ресурсів ВОДА Руслана КОЗЛЮКА щодо оновлення змісту основної ОК «ОВД» з перейменуванням її у «ОВД та СЕО».
Тетяна БЛИЗНЮК зупинилася на важливості умінь майбутніх випускників прикладного ведення природоохоронної документації та глибокого знання засад екологічного права. Володимир МИРКА відзначив цінність наукової співпраці кафедри екології з природоохоронними установами, яка поглиблюється, та висловив побажання розширяти поле таких спільних досліджень, зокрема – збільшувати число кваліфікаційних робіт бакалавра та магістра, що виконуються на базі Черемського ПЗ.


Усі присутні надали дуже схвальні відгуки про випускників кафедри, які працюють у їх установах (цілий ряд гостей і самі є випускниками кафедри): зокрема, Віра БАЛАНДІНА особливо відмітила успіхи Андрія Філюка та Ярослава Цюха, фахівців ДЕІ у Волинській області. Начальниця ДЕІ висловила цікаву пропозицію щодо додаткової підготовки здобувачів у галузі керування БПЛА, бо у цьому є потреба в екоінспекторів у наш час: на кафедрі наявне необхідне обладнання, тому пропозиція була зустрінута схвально.
Леся ГЕРАСИМЧУК наголосила на важливості практичної співпраці управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації та кафедри екології, вчергове запросила здобувачів до проходження виробничих практик на базі управління.
До дискусії долучилися викладачі кафедри екології к.пед.н., доц. Людмила КОРОБЧУК, яка запропонувала внести теми, пов’язані із ментальним здоров’ям, до ОК «Екологія людини», розпочати вивчення інструментів ШІ та їх застосування у практиці наукових досліджень; розповіла про розробку циклу практичних робіт, пов’язаних із оцінкою екологічних ризиків та проведенням експрес-екологічного аудиту. Разом з Вірою БАЛАНДІНОЮ вони узгодили подальшу спільну розробку нових практичних робіт в сфері утилізації ТПВ.
Доцент кафедри, к.геогр.н. Ірина МИСКОВЕЦЬ наголосила на важливості розширеного вивчення тем, пов’язаних із екологічною свідомістю та впливом війни на неї, стратегій повоєнного відновлення природних комплексів та екосистем у рамках вивчення курсу «Екологічна політика».

Як ніколи активними були студенти: вони доповнювали присутніх, додавали свої пропозиції, дискутували і підтримували. Так, Домініка РІЗНИК (ЕОС-11) та Дарина ПАВЛЕНКО (ЕОС – 31) виступили з пропозицією про якісне покращення викладання іноземної мови, без якої неможлива участь в програмах академічного обміну, що часто стає на заваді студентам при долученні до таких програм. Студенти відмітили, що, враховуючи сучасні освітні тенденції, значну кількість програм академічної мобільності (Еразмус+ та інші), спостерігається низька мотивація здобувачів до участі у програмах міжнародної мобільності: неодноразово на засіданнях вченої ради ФАТЕ піднімалось це питання. Основною причиною є наявність мовного бар’єру, оскільки важко збільшити обсяг вивчення іноземної мови. Тому пропонується вивчати дану ОК у формі практикуму, зокрема практичних кейсів. Наприклад, найбільш уживаними можуть стати кейси: про Україну, про Луцький національний технічний університет, спеціальність на якій навчаємось. І варто вивчати іноземну мову не лише на першому курсі, але і на старших курсах.
Орест МАРТИНЮК (ЕОС – 31), Дарина ПАВЛЕНКО (ЕОС – 31) відмітили гарне поєднання на кафедрі практичної підготовки з теоретичною, цікаві практики і висловили сподівання, що ці традиції збережуться.
Всі пропозиції будуть ретельно опрацьовані та враховані на кафедрі при оновленні освітніх програм.
Ми щиро дякуємо нашим партнерам – стейкхолдерам за плідну дискусію на майданчиках ЛНТУ!
Кафедра екології