19 листопада, на засіданні Виконавчої комісії Луцької міської ради затверджено новий склад архітектурно-містобудівної ради. Основне завдання цього органу — професійний і всебічний розгляд проектів містобудівної документації, важливих для розвитку Луцької територіальної громади. До відповідної ради увійшли представники Луцького національного технічного університету: доцент кафедри архітектури та дизайну Казмірук Юрій Йосипович та доцент кафедри автомобілів і транспортних технологій Мазилюк Павло Вікторович.
Ми запросили їх на інтерв’ю, щоб більше дізнатися про нові виклики, завдання і перспективи роботи ради, а також значення їхньої участі для університету та міста.
- Розпочнемо з важливих новин: нещодавно було затверджено новий склад архітектурно-містобудівної ради Луцької міської територіальної громади. Юрію Йосиповичу, розкажіть, будь ласка, про значення цього рішення для міста.
Юрій Казмірук : "Прийняття цього рішення має велике значення, оскільки його мета — підвищити професійний рівень розгляду та обговорення проектів, що стосуються містобудування та архітектури Луцької громади. Архітектурно-містобудівна рада — це орган, де 50% членів мають вищу освіту в галузі архітектури, а інша половина — спеціалісти із суміжних галузей, таких як екологія, транспорт, будівництво. Завдяки цьому головний архітектор міста отримує можливість аналізувати та використовувати пропозиції від експертів різних напрямків перед ухваленням рішень, що значно покращує процес".
- Як саме виконується процес прийняття рішень у містобудівній раді?
Юрій Казмірук : Після обговорення на засіданні ради формується протокол із професійними рекомендаціями, які стають обов’язковими до виконання. Це передбачено законодавством, зокрема законами про містобудівну та архітектурну діяльність. Подібний процес є стандартним для територіальних громад в Україні, і разом з ним рішення, які приймаються, є професійними та зваженими.
- Юрію Йосиповичу, як ви оцінюєте потреби міста в умовах, коли постає питання будівництва нового житла?
Юрій Казмірук : Сьогодні ми спостерігаємо значну потребу в житловому будівництві, і тому особливу увагу потрібно приділяти будівельним нормам, зокрема забезпечення укриттів і бомбосховищ. Важливо отримати комплексний підхід, коли кожен учасник ради має можливість висловити професійну думку. Це забезпечує надійність та безпеку для мешканців.
- Ваша участь у містобудівній раді є важливою не тільки для міста, а й для Луцького національного технічного університету. Які переваги це надає нашому університету?
Юрій Казмірук : "Наше залучення до реальних проектів є великим плюсом для університету. Як представники ЛНТУ, я, як архітектор, і Павло Мазилюк, як спеціаліст з автомобільних доріг, надаємо важливі експертні рекомендації, які сприяють покращенню міського середовища".
- Павле Вікторовичу, а які саме питання ви розглядаєте в раді як представник транспортного сектору?
Павло Мазилюк: "Ми займаємося оцінкою проектів транспортної інфраструктури, включаючи дороги, перехрестя, велосипедні доріжки та пішохідні зони. Пропронуємо рішення в представлених проектах, які спрямовані на підвищення безпеки дорожнього руху та створення комфортного середовища для всіх учасників руху. Особливо в теперішній час стараємось, щоб транспортна інфраструктура була доступною для всіх категорій населення, зокрема для людей з обмеженими можливостями".
- Чи використовуєте ви сучасні технології для підвищення безпеки дорожнього руху, аналізу проектів та їх впливу на місто?
Павло Мазилюк: "Так, використовуємо. Більше того, технічні університети мають значну перевагу над багатьма проектними організаціями завдяки постійному використанню сучасних технологій у навчальному процесі. Наприклад, наша кафедра автомобілів і транспортних технологій використовує програмне забезпечення PTV Group для оцінки проектів та прогнозування їх впливу на транспортну систему. Це дозволяє моделювати різні сценарії, такі як будівництво житлових масивів, нових доріг або розв'язок, і оцінювати їх наслідки. Зараз на меті є створення транспортної моделі міста Луцька, а в перспективі – й прилеглих територій. Однак для реалізації цього проекту необхідні значні ресурси та підтримка органів місцевого самоврядування".
- Як ця діяльність відбивається на навчальний процес в університеті?
Павло Мазилюк: "Думаю що позитивно, адже ми прагнемо залучати студентів різних спеціальностей до досліджень, створення концепцій, проектування та моделювання, використовуючи сучасні технології та інструменти. Також це можливість для студентів не лише вивчати теорію, а й набувати практичних навичок у сфері, яка реально розвиває місто".
- Які ваші основні цілі та очікування від участі в архітектурно-містобудівній раді?
Юрій Казмірук та Павло Мазилюк: Наша спільна мета — зробити місто комфортнішим і безпечнішим для жителів, а також сприяти професійному розвитку наших студентів. Ми маємо амбітні плани й очікуємо, що участь у раді дозволить нам внести важливі, позитивні зміни в життя міста, забезпечуючи професійний підхід і залучаючи студентів до реалізації проектів.