Ми продовжуємо тримати науковий фронт, знайомлячи вас із перспективними дослідниками Луцького національного технічного університету, щоб надихнути молоде покоління на саморозвиток, професійний ріст і реалізацію своїх наукових ідей.
Сьогодні про свій шлях у науці, архітектурні дослідження та виклики професії розповідає представник Ради молодих вчених Максим Козел, переглядайте далі в інтерв’ю:
- Розкажіть коротко свою історію: що привело вас до архітектури?
"З самого дитинства, ще в ті часи, коли не було телефонів, я, як і багато хто, захоплювався будівництвом. Будував будиночки різними методами: із снігових блоків узимку, з гілок дерев у лісі, з цегли та мокрого піску вдома. Так, як я родом із Ратнівщини, пробували експериментувати з напівземлянками з дерну та торфу.
Згодом до дитячих ігор додалися серйозніші практичні навички – допомога батькам у ремонті житла. У 8-му класі я розробив проект власного будинку і завжди мріяв створити красиве й комфортне житло.
Після школи навчався в архітектурно-будівельних закладах: від школи до аспірантури. У 2025 році планую захистити дисертацію. Паралельно працював проектантом, що дало мені значний практичний досвід у сфері архітектури та дизайну".
- Чому ви вирішили стати саме архітектором-науковцем?
"Спочатку я не планував займатися науковими дослідженнями в архітектурі. Проте, коли закінчив магістратуру, відчув, що мені бракує знань і компетенцій, а також залишився ентузіазм до навчання.
Під час вступу до аспірантури я познайомився з науковим керівником, який займався тематикою, близькою мені – однородинним житлом. Згодом у викладацькій діяльності мені доручили викладання дисципліни «Проектування архітектури житлових будівель» , яка також пов'язана з моєю науковою роботою. Таким чином, мої дослідження, викладання та практична діяльність об'єдналися навколо однієї теми, що я вважаю великим успіхом".
– Розкажіть детальніше, що саме ви досліджуєте та яка користь від Вашої роботи для архітекторів?
"Я займаюся дослідженням сучасних технологій однородинних будинків. Сьогодні ринок пропонує багато матеріалів, проте їхні властивості ще не повністю досліджені. Кожен матеріал має свої характеристики, вартість та особливості використання.
Оскільки в архітекторів часто немає часу на глибоке вивчення всіх цих аспектів, планують створити методичні рекомендації щодо вибору найоптимальніших будівельних систем. Як говорив Ернст Нойферт, автор книги «Будівельне проектування» : «Основна ціль праці – позбавити проектувальника від самостійних пошуків і збору даних, а дати йому більше часу для розробки його основної творчої задачі".
– Для чого потрібен науковий керівник та як його знайти?
"Науковий керівник - це людина, яка допомагає не заблукати у науковому просторі і направляє Вас у галузі дослідження, вказує на недоліки, допомагає у вирішенні питань стосовно дисертаційної роботи. Як правило, це дуже компетентні викладачі, що написали кандидатську, або докторську дисертацію, і у них є величезні знання та досвід в цій сфері.
Пошук керівника варто здійснювати за напрямком, в якому плануєте проводити наукове дослідження. Важливо щоб Ваші погляди зійшлися, аби Ви були на одній хвилі і не доводилося змінювали керівника протягом дослідження (що теж можливо в практиці)".
– Що б ви порадили студентам, які планують стати науковцями?
"Перш за все, варто визначитися з темою, яка вам справді цікава. Дослідженнями можна займатися все життя, тому важливо, щоб вибрана тематика вам імпонувала.
Крім того, потрібно мати певну мрійливість і позитивні налаштування, адже наукова діяльність вимагає експериментів та відкриттів.
Також слід постійно вчитися та багато читати, аналізуючи не лише досвід наших, а й іноземних науковців. Вірю в нашу молодь і сподіваюся, що ті студенти, які прагнуть стати науковцями, обов’язково досягнуть цієї мети та зроблять світ навколо нас кращим завдяки власномим відкриттям".