У Луцькому НТУ докторську дисертацію захистив науковець з Івано-Франківського університету

Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук у Луцькому НТУ представив науковець із Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Чорнописький Дмитро Гнатович.

Саме із цієї нагоди у стінах Луцького національного технічного університету відбулося засідання спеціалізованої Вченої ради, участь у якому взяв ректор ЗВО Петро Савчук.

Тема наукової роботи: «Аналітичні методи розрахунку елементів конструкцій з концентраторами напружень неканонічної форми».

Науковий консультант – доктор технічних наук, професор, академік НАН України Крижанівський Євстахій Іванович (Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, ректор).

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор Кундрат Микола Михайлович (Національний університет водного господарства та природокористування МОН України, професор кафедри мостів і тунелів, опору матеріалів і будівельної механіки); доктор фізико-математичних наук, професор Карнаухов Василь Гаврилович (Інститут механіки НАН України ім. С. П. Тимошенко, завідувач відділу термопружності, м. Київ); доктор технічних наук, професор Пискунов Сергій Олегович (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», завідувач кафедрою динаміки і міцності машин та опору матеріалів).

Перш за все, дисертант розповів про актуальність теми його дослідження, а також озвучив мету і завдання наукової роботи. Так, метою роботи є розвиток аналітичних методів розрахунку тривимірного НДС пружних тіл з концентраторами у вигляді поверхонь неканонічної форми, які перебувають під впливом статичних навантажень.

Для досягнення названої мети, каже здобувач, у дисертації поставлені наступні задачі:

– розвиток нових підходів для розрахунку тривимірного НДС товстостінних неканонічних тіл на основі аналітичних методів збурення форми границі та теорії нетонких пластин і оболонок, які дозволяють дослідити концентрацію напружень у залежності від пружних постійних матеріалу, параметрів рівнянь форми поверхні неканонічного концентратора, параметрів зміни зовнішніх зусиль;

– у рамках другого варіанта МЗФГ розробити ефективні числові алгоритми розрахунку на ЕОМ НДС елементів конструкцій типу товстостінних пластин та оболонок із складною неканонічною формою граничних поверхонь і поверхонь контакту шарів на основі аналітичних розв’язків просторових задач, представлених в класі спеціальних функцій із широким діапазоном зміни величин їх аргументів та порядків;

– розробити методи розрахунків НДС для тіл, близькими до сферичних або циліндричних, з концентраторами напружень неканонічної форми на основі спільного застосування МЗФГ і узагальненої теорії нетонких пластин та оболонок та МЗФГ і методом суперпозиції;

– розробити аналітичний метод розрахунку НДС нетонких елементів конструкцій з концентраторами із неканонічною формою поверхонь у довільній криволінійній системі координат згідно векторно-диференціальної форми представлення рівнянь та співвідношень узагальненої теорії нетонких анізотропних пластин і оболонок для розв’язку тривимірних задач із наступним зведенням до послідовності двовимірних.

Дисертант зазначає, що об’єкт дослідження – товстостінні і нетонкі елементи конструкцій типу пластин і оболонок при статичному навантаженні з неканонічними концентраторами у вигляді: осцильованих граничних і контактних поверхонь, вм’ятин (лунок), локальних та періодичних кільцевих виточок, отворів, середовищ з порожнинами або включеннями. Предметом дослідження є оцінка впливу на величину переміщень і напружень неканонічної форми концентратора у залежності від геометричних параметрів рівняння його поверхні.

Після представлення наукової роботи, члени спеціалізованої Вченої ради мали нагоду поставити запитання, а також заслухали відгуки на роботу, зауваження опонентів і врешті, одноголосно прийняли позитивне рішення.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото тут: