У стінах ЛНТУ відбулася гостьова лекція, організована факультетом комп’ютерних та інформаційних технологій, на тему «Кібербезпека та кібергігієна в інтернеті». Лектором та запрошеним гостем виступив старший лейтенант поліції Юрій Кухарчук, оперуповноважений відділу протидії кіберзлочинам у Волинській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
На початку лекції заступник декана з молодіжної політики та профорієнтації ФКІТ Сергій Гринюк представив запрошеного лектора та наголосив на важливості дотримання правил кібербезпеки та кібергігієни в сучасному цифровому середовищі.
Для здобувачів факультету комп’ютерних та інформаційних технологій ЛНТУ обговорення кібербезпеки та правил безпечної поведінки в інтернеті вже стали звичними, проте ця тема настільки обширна, що вони щоразу відкривають для себе нові аспекти. Юрій Кухарчук нагадав основи кібергігієни та ознайомив студентів із найактуальнішими тенденціями у сфері кібершахрайства.
Обговорення зосереджувалося на найпопулярніших соціальних мережах та платформах, які стали невід'ємною частиною життя молоді.
«Соцмережі не такі безпечні, як вам здається. Особливо люблю працювати з вашими профілями в Instagram. Якщо ви причетні до правопорушення, мені навіть не потрібно особисто знайомитися з вами, щоб дізнатися, де ви живете, на якому авто їздите та які магазини обираєте для купівлі одягу», — жартує Юрій, говорячи про приватність у соціальних мережах.
Для багатьох слухачів стало несподіванкою, що працівники кіберполіції можуть отримати доступ до всіх фото та відео, які колись з’являлися в інтернеті, навіть якщо користувач їх видалив. Особливе здивування і навіть обурення викликала інформація про політику Instagram, яка передбачає, що всі матеріали, опубліковані на платформі, автоматично стають інтелектуальною власністю соціальної мережі.
Під час лекції, присвяченій безпеці популярних застосунків, обговорення перейшло до питань зламів облікових записів та фішингу. Лектор поділився практичними порадами, як розпізнати підроблені сайти й захистити свої персональні дані та доступ до акаунтів.
«Фішингові сайти зазвичай мають недосконалий дизайн і лише одну активну кнопку, яка й використовується для викрадення інформації, наприклад, даних банківських карт. Щоб перевірити, чи сайт є справжнім, натисніть на інші елементи, такі як "Контакти" або "Меню", а також порівняйте адресу з оригінальним сайтом, знайденим через пошукову систему. Для захисту ваших акаунтів варто використовувати двофакторну автентифікацію. Профілактика завжди краща за вирішення наслідків», — радить експерт Юрій.
Після теоретичної частини зустріч перейшла у формат дискусії. Студенти активно запитували про специфіку роботи кіберполіції, надійність популярних месенджерів та фінансові махінації із використанням криптовалют.