Перейти до основного вмісту

Круглий стіл «Створення бази даних міських мереж водопостачання для програмно-інформаційного комплексу»

У рамках проведення Всеукраїнського фестивалю науки в Луцькому національному технічному університеті16 травня 2019 року відбувся круглий стіл «Створення бази даних міських мереж водопостачання для програмно-інформаційного комплексу (на прикладі КП «Луцькводоканал»)». Організаторами даного заходу були кафедра будівництва та цивільної інженерії Луцького НТУ та КП «Луцькводоканал» (модератор – доцент Сергій Синій).

До слова, даний захід відбувався у Всесвітній день вишиванки, що приємно підсилило його урочистість.

Історія співпраці університету з даним комунальним підприємством вимірюється десятиліттями і має різносторонні напрямки, що охоплюють спільне вирішення широкого спектру науково-технічних та виробничих завдань з питань водопостачання та каналізації. До їх вирішення науковці університету також залучають студентів, зокрема – будівельних спеціальностей. При цьому використовуються різні форми навчального процесу: проходження виробничої та переддипломної (бакалаврської та магістерської) практики, проведення лабораторних та практичних занять, екскурсій.

Основним видом діяльності КП «Луцькводоканал» (офіційний сайт – за посиланням: http://www.vd.lutsk.ua/ ) є надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для усіх категорій міських споживачів. Враховуючи специфіку виробництва, підприємство розвиває і супутні до основного напрямки діяльності: роботи з будівництва і монтажу, експлуатації, ремонту та обслуговування зовнішніх та внутрішніх мереж водопостачання та водовідведення; повірки та ремонту водолічильників; ремонту насосного та іншого обладнання; аналізу якості питної води та стічних вод; буріння свердловин автономного водопостачання; гідродинамічне випробування і прочищення (промивка) мереж; видача технічних умов та виготовлення проектної документації для мереж водопостачання та водовідведення, погодження топографічних зйомок, генеральних планів; оформлення та технічний нагляд за будівельно-монтажними роботами з будівництва мереж та споруд водопостачання та водовідведення; послуги з надання автотранспортної техніки, її технічного обслуговування та ремонту; юридичні послуги тощо.

Актуальним завданням для українських підприємств міського комунального господарства, в тому числі і водоканалів, є активне впровадження заходів з енерго- та ресурсозбереження, з підвищення ефективності експлуатації та ремонту міських мереж водопостачання та каналізації, а також – впровадження сучасних методів організації праці і взаємодії зі споживачами послуг. Виходячи з цього, КП «Луцькводоканал» активно розвивається, в тому числі і в таких перспективних напрямках підвищення ефективності діяльності підприємства як впровадження програмно-інформаційних комплексів: білінгової системи обслуговування споживачів, розрахунково-інформаційного комплексу для розрахунку і експлуатації інженерних мереж та обслуговування споживачів.

До вирішення виробничих завдань науково-технічного характеру, пов'язаних із впровадженням зазначених програмно-інформаційних комплексів, залучаються викладачі та студенти кафедри будівництва та цивільної інженерії Луцького НТУ.

Зважаючи на актуальність впровадження в діяльність міської інфраструктури різноманітних комп'ютерних технологій «розумного міста», було прийнято рішення про організацію даного круглого столу для обговорення перспективних напрямків розвитку у сфері програмно-інформаційного забезпечення діяльності підприємств централізованого водопостачання та водовідведення на прикладі КП «Луцькводоканал».

З доповідями виступили: від Луцького НТУ? доцент кафедри будівництва та цивільної інженерії Сергій Синій, від КП «Луцькводоканал»? перший заступник директора Святослав Дмитроца та начальник технічного управління Микола Корчук.

Виступи супроводжувались презентаціями та демонстрацією сучасного водомірного обладнання з опцією дистанційної передачі інформації.

У доповіді Сергія Синього коротко розглянуто результати проведеного аналізу техніко-економічних показників роботи мереж централізованого водопостачання міста Луцька та напрямки їх підвищення з використанням засобів моделювання інженерних мереж за допомогою програмного забезпечення сучасних розрахунково-інформаційних комплексів.

Також доповідачем було проведено презентацію результатів теоретичних досліджень та практичних робіт зі створення бази даних луцьких міських мереж водопостачання для оболонки вітчизняного розрахунково-інформаційного комплексу інженерних мереж РІКОМ (офіційний сайт – за посиланням:https://rikom.city/ ), за матеріалами магістерської роботи Лариси Диковицької (керівник ? Сергій Синій). Результати даної магістерської роботи впроваджені у виробництво на КП «Луцькводоканал», а сама робота успішно захищена у грудні 2018 року на кафедрі будівництва та цивільної інженерії (у секції міського будівництва та господарства) Луцького НТУ, що є ще одним підтвердженням плідної науково-технічної співпраці університету з комунальним підприємством.

Святослав Дмитроца у своїй доповіді висвітив питання напрямків діяльності та розвитку КП «Луцькводоканал», з акцентом на існуючих досягненнях та стратегії подальшого впровадження на підприємстві сучасних програмно-інформаційних комплексів: роботи білінгової системи (автоматична система обслуговування в режимі реального часу споживачів комунальних послугukrbilling.com), етапів впровадження розрахунково-інформаційного комплексу інженерних мереж РІКОМ.

Микола Корчук зосередив свою доповідь на актуальних питаннях комерційного обліку ресурсів, зокрема – для мереж водопостачання. Доповідач ознайомив учасників круглого столу з технічними вимогами КП «Луцькводоканал» в частині проектування вузлів обліку та рекомендацій  щодо вибору типу засобу обліку для мереж водопостачання відповідно до чинних нормативних вимог, передусім – порівняно недавно діючого Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Учасникам було продемонстровано зразки засобів обліку води, що мають технічну можливість підключення до локальних систем (пунктів/терміналів) дистанційного зняття показників води, інтегрованих до інформаційно-розрахункової (білінгової) системи КП «Луцькводоканал».

З огляду на тематику круглого столу, доповідачі від КП «Луцькводоканал» наголосили на актуальній потребі розвитку відповідних виробничих відділів і зацікавленні підприємства у кадровому поповненні, а тому запросили студентів як майбутніх фахівців до праці на підприємстві.

Круглий стіл відбувся у дружньому невимушеному спілкуванні доповідачів зі слухачами: в процесі виступу доповідачі відповідали на поставлені питання та обговорювали їх з учасниками заходу.

За результатами дискусії з питань доповідей заплановано напрямки подальшої співпраці між кафедрою будівництва та цивільної інженерії Луцького НТУ та КП «Луцькводоканал».

 

Сергій Синій, доцент кафедри

будівництва та цивільної інженерії