Перейти до основного вмісту

Нові дослідження будівельної лабораторії
Луцького НТУ

Науково-дослідна будівельна лабораторія Луцького НТУ на замовлення «Житлово-будівельного кооперативу «БУДЕКСПЕРТ» (м. Хмельницький) здійснила обстеження та оцінку впливу на прилеглі території та будинки в зоні будівництва 10-ти поверхових зблокованих багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Володимирській в с. Великий Омеляник Заборольської сільської ради Луцького району, Волинської області. Комплексне дослідження було проведено викладачами кафедри автомобільних доріг та аеродромів (доценти Сергій Дробишинець, Олександр Андрійчук, Володимир Маліков і старший викладач Ярослав Панасюк) та кафедри промислового і цивільного будівництва (доцент Дмитро Кислюк, асистент Сергій Ужегов і старший лаборант Євген Січиокно) під керівництвом завідувача будівельної лабораторії Василя Жежеруна.

 

При проведенні обстеження та оцінки впливу на прилеглі території та будинки (три п'ятиповерхових будинки за адресами Володимирська 107, Володимирська 109, Володимирська 111), що розташовані в зоні нового будівництва здійснено дослідження: пальових фундаментів, відкосів ґрунту котловану, підпірних стінок, під’їзних шляхів, впливу новобудови на інсоляцію прилеглих будинків, впливу новобудови на природну тягу та загазованість вентиляційних систем прилеглих будинків, та виконані інші необхідні роботи згідно вимог відповідних ДСТУ і ДБН.

Камеральні роботи та необхідні вишукування проводилися викладачами під час виїзду на будівельний майданчик новобудови з залученням студентів, що навчаються за напрямком «Будівництво». Оброблення результатів дослідження, опрацювання діючих нормативних документів і складання технічного звіту роботи здійснювалося на базі науково-дослідної будівельної лабораторії.

Геологічна будова розвідана на глибину 27,0 м. Інженерно-геологічною особливістю ділянки є те, що нижня частина геологічного розрізу складена крейдовими відкладеннями. Вони являють собою карбонатні ґрунти (крейда) білого, сіро-білого кольору, котрі відносяться до слабозцементованих, високо пористих, дуже низької міцності, пластичних, водорозчинних, за певних умов суфозійне нестійких.

Ділянка вишукувань розташована на Волино-Подільській плиті та розміщена на лівому березі заплавної частини долини річки Омелянівка – лівої притоки річки Стир. Природний рельєф ділянки порушений плануванням території та влаштуванням котловану для здійснення забудови ділянки. Абсолютні відмітки поверхні землі сформованого техногенного рельєфу в межах досліджуваної ділянки, змінюються від 186,35 м до 188,2 м.

 

Варто відмітити, що згідно з СНиП 2.04.05-91*У «Отопление, вентиляция и кондицио-нирование» (Зміна №2, введений в дію 01.01.2001) при зведенні 10-ти поверхових будинків поблизу існуючої забудови 5-ти поверхових житлових будинків та прилеглої садибної забудови відстані між сторонами існуючих будинків та довгою стороною новобудови повинні становити не менше висоти споруджуваних10-ти поверхових будинків.

Для запобігання виникнення негативного впливу на природну тягу і загазованість існуючих будівель, не можна допустити попадання дахів 5-ти поверхових будинків (по вул. Володимирській 107, 109, 111; будинків садибної забудови по вул. Волі) в геометричну «тінь» (зону вітрового підпору) 10-ти поверхових будинків, окреслену проведеними поверхнями від верхніх бічних граней новобудови до горизонту під кутом 45о градусів. Така вимога має на меті вберегти вентиляційні витяжні системи прилеглих будинків від негативного аеродинамічного впливу нових 10-ти поверхових будинків, що зводиться поруч.

Згідно ДБН 360-92**: «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» розміщення та орієнтація житлових будинків повинна забезпечувати тривалість інсоляції житлових приміщень визначених нормами не менше 2,5 год. за день на період з 22 березня по 22 вересня. У зв’язку з тим, що будинки по вул. Володимирській 107, 109 і 111 меридіонального типу, (у яких житлові приміщення орієнтовані на Схід та Захід), у них допускається скорочення інсоляції приміщення на 0,5 год (згідно п.10.30*). Відповідно до того, що кімнати мають прямокутні вікна з висотою не меншою за товщину стіни, що не затінюються козирками, розрахунок тривалості інсоляції проведено з використанням інсоляційної лінійки для першого (22 березня) та останнього (22 вересня) розрахункового періоду. Забезпечення нормативних вимог у ці дні гарантують їх виконання протягом усього розрахункового періоду.

Зважаючи на географічне розташування досліджуваного генплану, за координатами 50о44’52’’ пн. ш, 25o19’29’’ сх.д., було використано для розрахунку інсоляційну лінійку для 50o пн.ш. згідно додатку А ДСТУ-Н Б В. 2.2.-27:2010 Житлові будинки.«Настанова з розрахунку інсоляції об’єктів цивільного призначення».

 

На основі виконання науково-дослідної роботи можна стверджувати наступне.

Дослідження і аналіз інсоляції для будинків по вул. Володимирській 107, 109 та 111, що розташовані в зоні будівництва 10-ти поверхових будинків по вул. Володимирській утвердило, що новобудова не призводить до порушення інсоляції існуючих будинків на прилеглій території та присадибної забудови по вул. Волі, згідно ДСТУ-Н Б В.2.2-27:2010 Житлові будинки. «Настанова з розрахунку інсоляції об’єктів цивільного призначення».

Дослідження і аналіз вітрового підпору, природної тяги та загазованості будинків (107, 109 та 111) в зоні будівництва зблокованих багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Володимирській в с. Великий Омеляник засвідчило, що вентиляційні витяжні системи прилеглих будинків та садибної забудови по вул. Волі по рівню покрівлі не потрапляють в зону вітрового підпору новобудови.

У зв’язку з тим, що с. Великий Омеляник відноситься до І-ої кліматичної зони, то не вимагається захист будинків і територій від перегрівання шляхом застосування вільної, яка добре аерується, забудови (вибір розташування будинків із урахуванням панівних вітрів) згідно п. 10.31 ДБН 360-92**: «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень». Отже, зведення 10-ти поверхових будівель не призведе до порушення функціонування вентиляційних систем прилеглих будинків вул. Володимирська 107, 109 і 111 та будинків садибної забудови по вул. Волі.

Аналіз та висновки стану гідрогеологічних умов на ділянці нового будівництва зблокованих багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями по вул. Володимирська в с. Великий Омеляник, що отримані за результатами інженерно-геологічних вишукувань, проектної документації, враховуючи, аварійний стан на ділянці обстежень, який може привести до подальшого розвитку зсуву з пошкодженням каналізаційної мережі, вимагають терміново (до початку інтенсивних опадів) провести роботи із влаштування підпірної стіни, з північно-східної сторони в районі вісі 11-11, ряди А-Е секція №3, у відповідності до конструктивного рішення проекту та з дотриманням проекту виконання робіт.

Аналізуючи впроваджену технологію статичного вдавлювання паль та її основні переваги при влаштуванні пальових фундаментів (палі – висячі) на будівництві багатоповерхових житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями, враховуючи незначне розповсюдження напружено-деформаційної зони від дії пальових фундаментів, відсутність динамічних навантажень на прилеглі будинки, що напружено-деформаційні зони від фундаментів будинків вул. Володимирська № 109, 107, 111, і будинків новобудови не перетинаються між собою – стверджується, що негативний вплив для експлуатації будинків даного району с. Великий Омеляник відсутній.

Олександр Андрійчук,
доцент кафедри автомобільних доріг та аеродромів