Перейти до основного вмісту

Сомельє як професія: онлайн зустріч у Луцькому НТУ

3 грудня 2020 року для студентів освітніх програм «Харчові технології та ресторанне господарство» (магістерській рівень) та «Харчові технології» (бакалаврський рівень) була проведена зустріч в онлайн форматі з сомельє Богданом Павлюхом. Він є віце-чемпіоном конкурсу «Кращий Сомельє України 2017», віце-чемпіоном конкурсу «Кращий Сомельє Литви 2019», переможцем конкурсу «Український Сомельє 2019», єдиним сомельє України, який сертифікований Gold Diploma від ASI (міжнародної асоціації сомельє), автором та засновником проєкту «Блог про вино Wine is Easy», автором та засновником винної школи «Wine is Easy School» та головою львівського осередку Асоціації Сомельє України.

Пан Роман розпочав свою розповідь з того, що це за професія «сомельє». Зокрема, зазначив, що це працівник ресторану, який відповідає за придбання і зберігання вин, укладає карти вин та рекомендує напої клієнтам ресторану залежно від обраних страв. На його думку, для сомельє особливо важливим є вміння спілкуватися з клієнтом, оскільки основне його завдання – щоб клієнт пішов із закладу задоволеним та ще неодноразово повернувся сам і рекомендував заклад іншим. Для цього сомельє має бути професіоналом своєї справи, а окрім того і актором, і психологом. Оскільки важливо бути привітним (без пафосу), вміти підтримувати розмову з клієнтами, а також грамотно і доступно пояснити клієнту нюанси смаку напою та його характеристики. Також дуже важливо вміти запропонувати клієнту краще вино з кожної цінової категорії із урахуванням його платоспроможності.

Сомельє розповів про свій робочий день у ресторані, який починається з інвентаризації напоїв, визначення із закупівлею напоїв, аналізу посуду тощо. Тому сомельє має розуміти економіку ресторану та вміти працювати з комп’ютерними програмами бухгалтерського обліку. Для цієї професії важливим є знання усього сервісу ресторану: від сервірування столів до меню та, навіть, виду сигар, що пропонуються клієнтам. Також важливим елементом успішної роботи, на думку Богдана Павлюха, є навчання персоналу, яке проходить щодня перед відкриттям закладу. А з моменту відкриття – розпочинається робота з клієнтами.

Особливо важливим для представників цієї професії є саморозвиток, що передбачає регулярне ознайомлення з останніми публікаціями та дослідженнями, які стосуються виробництва вин та їх властивостей, перегляд різноманітних відео, участь в дегустаціях нових лінійок вин, вивчення особливостей сортів винограду тощо. Надзвичайно важливим є постійне тренування смакових рецепторів.

У сучасних умовах високої конкуренції у ресторанному бізнесі, особливо в туристичних містах, для успішного працевлаштування, на думку сомельє, важливим є знання кількох іноземних мов для спілкування з клієнтами. Крім того, іноземні мови є інструментом для отримання нових знань, оскільки переважна більшість інформації для цієї професії публікується англійською мовою та мовами ЄС.

У кінці зустрічі Богдан Павлюх відповів на запитання присутніх, які стосувалися процедури сертифікації для отримання диплому Gold Diploma (ASI), видів корків і пляшок для вина тощо. Такі зустрічі з представниками різних професій ресторанного бізнесу дозволяють їм поділитися своїм професійним досвідом з студентами, а студентам – набути практичних компетентностей, що необхідні в їх подальшій професійній діяльності.  

Підготували

Ігор Дударєв та Світлана Панасюк