Перейти до основного вмісту

Студенти-будівельники ЛНТУ дізнавалися таємниці підземелля собору святих апостолів Петра і Павла

В рамках тижня факультету архітектури, будівництва та дизайну, студенти-будівельники відвідали підземелля собору святих апостолів Петра і Павла, що у м. Луцьку.

За архітектурним задумом архітектора Джакомо Бріано у підземеллі костелу мали бути передбачені релігійні служби. Тож головна кімната розташовувалася прямо під центральною навою храму. Вхід у кімнату для служб вони оформили кам’яним порталом, який зберігся до нашого часу. Його видно за металевими ґратами праворуч при вході на екскурсію до підземелля. Збереженні також залишки розписів з латинськими написами.

Костел має великі три чотириярусні підземелля, де знаходяться приміщення різного функціонального призначення. Одну з великих кімнат займав підземний храм. На стінах ще збереглися старовинні фрески та латинські написи, які поки що не вдалося прочитати. Є трапезна, крипта з похованням священнослужителів, та гробниця, де була похована шляхтянка Магдалина. В одному з приміщень підземелля знаходиться вузький отвір, який веде у нижню кімнату, де колись тримали ув’язнених. Сама кімната має ще один отвір униз, який знаходиться посередині кімнати. Отвір веде до криниці, з якої брали воду. Це був один зі способів катувань ув’язненого, якому не давали води, а лише відрами біля нього підіймали воду доверху.

Свого часу саме крипта відіграла важливу роль для розуміння історії костелу. Встановлено, що її склепіння зводили повторно. На місці підлоги середньої нави було провалля після якоїсь пожежі. Тут видно різного розміру і часу виготовлення цеглу.

Багато руйнувань підземелля зазнало вже в часи радянської влади, адже його приміщення використовувалося під овочесховище. Саме підлога найбільших приміщень була засипана сміттям, битою цеглою і залита бетоном. Тому висота їх зменшилася на 1, 5 м.

В одному із приміщень другого ярусу були знайдені 8 «гробниць» з червоної міді, які потім здали на металобрухт. Над ними на стінах були кольорові розписи.

Розкопки підземелля тривають. Є надія, що скоро ми побачимо ще багато невідомого і цікавого.

Сьогоднішнє підземелля собору святих апостолів Петра і Павла дивіться на світлинах.

Доцент кафедри будівництва та цивільної інженерії Талах Л.О.