Перейти до основного вмісту

URSA: сучасні енергоефективні технології та матеріали

     Тісне співробітництво кафедри будівництва та цивільної інженерії з представництвом URSA в Україні триває майже десяток років. Викладачі кафедри навчають студентів надавати особливого значення теплоенергозбереженню, при проектуванні застосовувати енергоощадні, теплоізоляційні матеріали, у тому числі спеціальні матеріали торгової марки URSA. При вивченні дисциплін «Забезпечення енергоефективності будівель та споруд», «Будівельне матеріалознавство», «Ефективні будівельні матеріали та конструкції», «Технологія будівельного виробництва» запроваджено цикл лекцій про матеріали торгової марки URSA, а також проводяться практичні заняття з теплотехнічного розрахунку огороджуючих конструкцій з оптимізацією їх структури. Впродовж багатьох років студенти опановують інноваційні технології з використанням матеріалів торгової марки URSA, практично досліджують їх у науково-дослідній будівельній лабораторії кафедри будівництва та цивільної інженерії, використовують нові матеріали й технології у дипломному та курсовому проектуванні, щороку надсилають свої проекти на  Всеукраїнський конкурс студентських проектів «Енергоефективний будинок», який організовує і проводить представництво URSA в Україні.

     Цього разу до Луцького НТУ завітав технічний консультант представництва URSA Олексій  СУЛАЦКОВ (м. Київ) з призами нашим студентам і вже випускникам – учасникам Всеукраїнського конкурсу  та їх керівникам. Призерами стали Юлія Нікітюк, Віталій Шолом, Сергій Більчук.

     Водночас кафедрою будівництва та цивільної інженерії було організовано науковий семінар, присвячений знайомству з лінійкою нових матеріалів торгової марки URSA, технології їх застосування.


     У виступах вкотре вже наголошувалось, що основні тепловтрати в будівлі виникають через такі шляхи: до 35% тепла – через вікна, двері, щілини, роботу побутової техніки, вентиляцію; до 25% – через стелю; до 25% – через стіни; до 15% тепла – через підлогу. Щоб створити комфортну і довговічну будівлю і запобігти тепловтратам слід застосувати надійну теплоізоляцію з матеріалів лінійки URSA, які забезпечать високий рівень теплозахисту, відсутність містків холоду, пружність і стабільність форми, невелику масу.

      Матеріали URSA застосовують і для звукоізоляції у міжповерхових перекриттях житлових будівель, кінозалах, конференц-залах, студіях звукозапису тощо. Створення акустичної стелі дозволяє знизити поширення повітряного шуму, покращити звукопоглинання всередині приміщень. Мінеральна ізоляція URSA GEO / PureOne / TERRA кріпиться до каркасу підвісної системи під плитою перекриття і закривається елементами оздоблення стелі.


       На науковому семінарі обговорили новинку – мінеральну вату URSA GEO M-11Ф, одна сторона якої покрита металевою фольгою. Це особливе рішення від URSA для сауни та лазні.

     Така фольгована вата відбиває тепло всередину приміщення, суттєво покращуючи властивості утеплювача, перешкоджає потраплянню вологи на утеплювач і тим самим продовжує термін його служби; спрощує і прискорює процес монтажу – не треба влаштовувати шару пароізоляції.

      На науковому семінарі торкнулися питання утеплення стін квартир зсередини. Зрозуміло, що це абсолютно невдалий варіант утеплення. Найкращий спосіб зменшити втрати тепла – утеплити стіни зовні. Внутрішнє утеплення стін – це крайній засіб, адже зовні стіни квартири цілком залишаються незахищеними і холодними. А це означає, що залишаються тепловтрати на прогрівання самих стінових конструкцій. Крім того, температура точки роси виявиться всередині стіни і з часом там може осідати волога, що в свою чергу, може призвести до появи грибка і плісняви, а також до руйнування стінового матеріалу. Проте, якщо в кімнаті холодно, а будівлю утеплити зовні неможливо, то приходиться все-таки робити внутрішнє утеплення.

      У виступах на науковому семінарі запропоновано такий вихід: на стінах змонтувати каркас, закріпити у ньому теплоізоляцію URSA GEO П-15, обшити гіпсокартоном. Найважливішим тут є влаштування пароізоляції! Зверху на каркас і на вкладену теплоізоляцію кріпиться шар пароізоляційної плівки по всій площі стіни. Стики плівки проклеюються паронепроникним скотчем. Таким чином створюється паробар’єр, який попередить потрапляння вологи на холодну стіну за утеплювачем. Тут важливо досягти герметичності шару пароізоляції! Проте слід пам’ятати: якщо є хоча б мінімальна можливість зробити зовнішнє утеплення стін, то слід скористатися цим шансом і виконати утеплення зовні, а не зсередини!

      Науковий семінар посприяв поширенню інформації про нові технології та матеріали торгової марки URSA, дав відповіді на ряд складних запитань щодо термомодернізації будівель, але й залишив смуток від повідомлення, що представництво URSA покидає Молдову й Україну.


 

Завідувач кафедри будівництва та цивільної інженерії,

доцент Ольга Анатоліївна Ужегова