Перейти до основного вмісту

22 лютого 2023 року магістри та бакалаври спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» взяли участь у Всеукраїнському науковому семінарі на тему: «Проєктування та зведення будівель за стандартом NZEB», проведеному на базі кафедри будівництва та цивільної інженерії Луцького національного технічного університету.

БЦІ БЦІБЦІ


Семінар організував та модерував доцент кафедри БЦІ Орест Пахолюк, який брав активну участь у підготовці імплементації в Україні Директиви про енергетичне функціонування будівель (EPBD).

БЦІБЦІБЦІ


На виконання у Євросоюзі вимог Кіотського протоколу зі зменшення викидів CO2 до 2012 року на 8% порівняно 1990 року, у тому числі, через поліпшення енергоефективності та застосування відновлюваних джерел енергії в будинках розроблено Директиву 2002/91/EC. Вона була ухвалена Європарламентом та Радою Євросоюзу 16 грудня 2002 року. Імплементація країнами ЄС мала відбутись до 4 січня 2006 року. В офіційному перекладі українською мовою назва Директиви звучить як «Директива Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2002 року щодо енергетичних характеристик будівель». Директива 2002/91/ЄС була замінена так званою «новою редакцією Директиви EPBD», схваленою 19.05.2010 р. і набула чинності 18.06.2010 р. Для підвищення енергоефективності будівель ЄС створив законодавчу базу, яка включає Директиву про енергетичні характеристики будівель 2010/31/ЄС та Директиву про енергоефективність 2012/27/ЄС.

БЦІ

З роками змінювались вимоги до споживання енергії, первинної енергії та екологічні вимоги. Директиви вдосконалювались та робились жорсткішими вимоги. 

15 грудня 2021 року Комісія запропонувала переглянути Директиву про енергетичну ефективність будівель (COM/2021/802). Пропозиція щодо перегляду директиви сприяє цілеспрямованому фінансуванню інвестицій у будівельний сектор, доповнюючи інші інструменти ЄС і борючись з енергетичною бідністю шляхом підтримки вразливих споживачів.

Для забезпечення відповідності будівель збільшеним кліматичним амбіціям ЄС в рамках Європейського зеленого курсу, пропозиція Комісії буде сприяти досягненню мети скорочення викидів мінімум на 60% у будівельному секторі до 2030 року порівнюючи з 2015 роком і досягненню кліматичної нейтральності до 2050 року. Вона буде працювати паралельно з іншими політиками пакету «Зеленого курсу», у т.ч. з системою торгівлі квотами на викиди для палива, що використовується в будівлях. 

REPowerEU - план Європейської комісії щодо відмови від споживання російського викопного палива до 2030 року у відповідь на російське вторгнення в Україну 2022 року. У рамках плану заплановано повністю припинити імпорт вугілля до ЄС із Росії з 10 серпня 2022 року, нафти - з кінця 2022 року, газу - скоротити його в 3 рази до кінця 2022 року.

План REPowerEU, який був прийнятий у травні 2022 року, ще більше підкреслив необхідність вирішення проблеми нашого будівельного фонду, щоб зменшити залежність Європи від іноземних джерел енергії.

БЦІ

Симетрично гармонізація директив відбувалась реалізацією законів України Про енергоефективність та Про енергоефективність будівель, а також Національного плану збільшення кількості будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії.

БЦІБЦІ


На жаль, документ про імплементацію EPBD в Україні поки знаходиться у стані затвердження, однак попит на будівлі, зведені за стандартом NZEB, починає зростати. Тому в нові проекти уже запроваджуються технічні рішення, типові для такого типу будівель.

Про вимоги до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії розповів один із розробників українського стандарту архітектор, урбаніст, енергоаудитор, засновник проєкту nZEB.pro Петро Шамілов.

БЦІБЦІБЦІ


Він наголосив на обов’язковості проведення тесту на повітропроникність огороджувальних конструкцій для досягнення вимог стандарту.

На науковому семінарі був презентований альбом технічних рішень, структура енергосертифікату NZEB будівель та основні принципи проектування.

БЦІБЦІБЦІ


Під час семінару обговорювались деякі кейси проєктування будівель із розрахунком температурних полів та лінійних теплопровідних включень.

БЦІБЦІБЦІ


Здобувачі вищої освіти ОП «Будівництво та цивільна інженерія» отримують завжди найактуальнішу інформацію. Усі моменти, що стосуються енергоефективності, викладаються магістрам та бакалаврам на дисциплінах Будівельна фізика та Забезпечення енергоефективності будівель та споруд.

Кафедра БЦІ