Перейти до основного вмісту

«Дорогами козацької слави», - у Луцькому НТУ тематичний захід до Дня Захисника України

Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня Захисника України у Луцькому  національному технічному університеті відбувся тематичний захід «Дорогами козацької слави».

У бібліотеці Луцького НТУ сьогодні людно, адже студенти та викладачі зібралися, аби почути історію виникнення козацтва, відчути дух патріотизму та віддати шану захисникам нашої дорогоцінної держави.

14 жовтня православні християни відзначають день Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва, а на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. До речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами. Козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова.

Про причини виникнення козацтва і чому загарбники вірили, що козаки мають магічну силу, розповіла студентам кандидат філологічних наук Наталія Шкляєва: «Перш за все, варто сказати, що ми вшановуємо не лише День Захисника України та День козацтва, а й свято Покрови Пресвятої Богородиці. Саме її ікону козаки мали за свій оберіг. В історичній літературі багато сказано про те, що козаки були характерниками, ніби вони могли чаклувати. Втім багато фактів говорять про те, що коли наступали вороги і вони йшли  могутньою силою на наші землі, у небі з’являлася ікона Богородиці і вороги розбігалися на всі сторони».

Науковиця додає, що чимало років збирала фольклорні тексти з усієї Волині і завжди натрапляла на розповіді про турків, татарів, поляків, шведів і про те, що волинянам доводилося боротися самим, адже нікому було заступитися за людей. Отож, з часом чоловіки йшли за Дніпро, у дикий степ, де поступово почали утворюватися окраїни, де почало формуватися військо задля захисту рідних земель, і де згодом був обраний перший гетьман й засновник першої Запорізької Січі.

Отож про гетьманів і військо, які боронили нашу землю, про життя козаків, їх побут та зброю розповіли студенти Луцького НТУ. Зокрема, першокурсник Володимир Зварич підготував презентацію про символіку козаків; студент другого курсу Андрій Бурчак розповів про структуру козацького війська; Шаула Катерина і Кесарелі Аліна представили до уваги присутніх презентацію про становлення і розвиток козацької держави, а Вікторія Степанюк, Вікторія Доротюк та Тетяна Карпук озвучили біографічні дані Петра Конашевича (Сагайдачного), Богдана Хмельницького й Кирила Розумовського.

Супроводжувався тематичний захід декламуванням поезій, зокрема у виконанні студентів Олени Пащук, Анастасії Гурської, Наталії Пшигоди. Власні твори про козаків презентували студентки Богдана Заброцька, Вікторія Сидорук, Оксана Апанасенко та Дар’я Абрамович.

Крім того, гості заходу відчули дух козацтва, проглянувши уривки з фільму «Пропала грамота» у супроводі козацьких пісень.

Варто зазначити, що захід підготували начальник відділу комплектування та наукової обробки документів Марія Богдан, провідний бібліотекар Світлана Сакович. Технічний супровід здійснив Віталій Самарчук.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Фото – Олена Третяк

Більше фото тут: https://www.facebook.com/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1352695464884500