Перейти до основного вмісту

Гендерна рівність: добре чи погано?

На запрошення Центру ГО при кафедрі інженерної педагогіки, психології та українознавства в Луцький НТУ 1 квітня 2015 року завітала національна гендерна експертка, учасниця Ґендерної стратегічної платформи та Гендерної експертної платформи, тренерка з ґендерної освіти, запрошена експертка програми «ООН Жінки», випускниця Програми імені Фулбрайта (США) Марія Дмитрієва.

В рамках зустрічі було проведено відкриту лекцію на тему «Основи гендерної освіти». Послухати та поспілкуватися з відомою феміністкою прийшли не лише студенти, але й викладачі. Чоловіча половина залу практично дорівнювала кількості осіб протилежної статі, тому цікаво було поспостерігати за реакціями присутніх на ту чи іншу інформацію з вуст вправної лекторки.

 

В ході лекції Марина Дмитрієва провела цікавий екскурс у минуле, аби кожен зміг дати відповідь на одвічне питання: яке місце в суспільстві займає жінка? «В жодній культурі не існувало жінок, які б зовсім нічим не займалися. Навіть найбільш привілейовані групи вправно освоювали рукоділля», – розповіла експертка.

Ідентичності, сформовані соціальними обставинами, маркують людей і наперед визначають, хто і до яких ресурсів має доступ. Проблему дискримінації належить вирішувати в тому числі і владі. Гендерний поділ праці зумовлює те, що для чоловіка виконувати «жіночу» роботу стає не престижно. Позитивним на сьогодні є явище надання декретної відпустки не лише для жінки, але й для чоловіка. В західних країнах практикується така  відпустка відразу для цілого подружжя.

 

 

Неодноразово під час з’ясування істини в аудиторії зав’язувалась дискусія навколо понять гендеру, маскулінності та фемінності, питань легалізації проституції та абортів, святкування чи несвяткування 8 березня. Йшлося і про руйнування того стереотипу, що чоловік мусить завжди бути сильним. Адже прямим наслідком цього уявлення суспільства є домашнє насильство.

Як розповіла лекторка, репродуктивна та продуктивна праця в сукупності з емоційним обслуговуванням навантажують сучасну жінку вдвічі. «Коли жінки приходять до влади, помітне покращення відчувають усі групи населення. Але для того, щоб квоти працювали, необхідний потужний жіночий рух. В Україні він є, але зовсім не консолідований», – зазначила Марина Дмитрієва.

Галина МИКИТЮК