Представники кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки взяли очну участь в практичному семінарі «Основи кібергігієни та медіаграмотності для представників державних органів, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Волинської області».
Захід був проведений спільно з Волинською ОДА та Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США /CRDF Global.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/ECBD2B7E-EC14-4AAA-909B-7A61F193594C.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/2B55F5E9-A6C5-4CC9-80CF-E3F4398019F0.jpeg)
Участь у семінарі взяли: завідувачка кафедри, професор Наталія Чернящук, гарант ОП «Кібербезпека» доц. Сергій Костючко та гарант ОП «Комп’ютерна інженерія» доц. Світлана Лавренчук.
Відкрила захід заступниця голови облдержадміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Вікторія Левчук.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/6C54000C-0BF2-4C6E-BD16-6261EF32A196.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/52F5E807-513F-4048-8256-96365E09640B.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/F985E7E9-D36C-44E3-9560-F815554D2701.jpeg)
Фонд цивільних досліджень та розвитку США (U.S. Civilian Research & Development Foundation, CRDF Global) – некомерційна організація, заснована в 1995 році Національним науковим фондом США (NSF) згідно з рішенням Конгресу США з метою сприяння міжнародному науково-технічному співробітництву через надання грантів, технічних ресурсів, проведення навчання для науковців та дослідників. Завдання Фонду – сприяння міжнародній науковій співпраці в галузі фундаментальної і технічної науки для миру та процвітання, шляхом проведення спільних досліджень, розвиток науково-дослідних можливостей та фінансування цивільних науково-дослідних проектів, які підтримують глобальні цілі вирішення критичних для суспільства питань безпеки, економіки, освіти, нерозповсюдження ядерної зброї, комерціалізацію технологій, розвиток наукових досліджень в університетах.
Програма практичного семінару охоплює найважливіші та найактуальніші теми. Учасники семінару мали змогу зміцнити свої знання й підвищити загальний та професійний рівень обізнаності у питаннях кібербезпеки, кібергігієни, цифрової та медіаграмотності, а також ознайомитись з техніками та інструментами захисту власних аккаунтів та пристроїв.
До проведення семінару були залучені провідні національні експерти та кіберфахівці.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/5A7215A3-5DD1-48AE-A062-AEAE25FAB4E9.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/29010AF2-6814-4213-8BDE-57905EF78781.jpeg)
Проведення семінарів з кібергігієни сприяють реалізації цілей Стратегії кібербезпеки України, затвердженої Указом Президента України від 26 серпня 2021 року № 447/2021, та спрямовані на підвищення рівня цифрової грамотності населення України, кваліфікації та обізнаності спеціалістів державного сектору.
До онлайн участі у семінарі долучилися доц. Багнюк Н.В., доц. Поліщук М.М., Савчук Ю.В.
У ході семінару учасники мали змогу покращити свої знання у питаннях цифрової та медіаграмотності, кібергігієни, соціальної інженерії, а також опанувати захист особистих облікових записів та пристроїв. Присутні розбирались з такими поняттями як фішинг, злом, шкідливе ПЗ, вірус, адже це елементарні й, водночас, одні з основних «трюків» хакерів, про які зазначали доповідачі.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/B113BC24-17F2-4066-B0C7-8704D1F7F68B.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/37609FF3-B66C-4D6A-ADEC-0FDF1A31A7FA.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/2E4C4F91-870B-444B-BA1F-E147399F1443.jpeg)
Розглядали головні причини та наслідки кібератак, можливість локалізації та запобігання. Говорили і про безпеку передачі інформації в різних месенджерах, серед яких, за словами фахівців, лише два виявились достатньо захищеними, зокрема «Signal» і «Threema». Аудиторія дуже активно взаємодіяла зі спікерами, адже питання кібербезпеки вже вийшло на один рівень з безпекою мілітарною, економічною чи продовольчою.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/56F19633-0525-46F4-A12A-A9FF2685DA7E.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/68862E14-AA1F-49E4-A4A0-FE0BE90B0EFE.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/11DD4607-CBCA-49A4-BCF2-04BBA8980CA8.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/E7D26764-5FBB-4F6D-AF99-BD75E7500F55.jpeg)
Сьогодні, коли Україна захищає свою безпеку, незалежність і демократію від агресії з боку росії, кіберпростір – це життєво важливий фронт. Ті працівники, які мають справу з персональними даними, займаються інформуванням і забезпечують стабільність у цій сфері, повинні бути більш пильними, мислити критично та розуміти, з чим вони мають справу. В рамках таких семінарів чи тренінгів наші працівники, зокрема, можуть навчитись запобігати злочинним кібератакам, правильно реагувати на них і пом’якшувати наслідки.
В епоху інформаційних технологій неможливо почуватися захищеним у кіберпросторі, бо повністю захистися від кібератак неможливо, ні в Україні, ані в будь-якій частині світу. Проте, виконання хоча б мінімальних правил, значно підвищить шанси вашої «незламності».
Професорка Наталія Чернящук, завідувач кафедри КІ та КБ