27-28 травня у Луцьку відбулися воркшоп та виставка-дослідження за участі місцевих жителів та архітекторів з України, Нідерландів та Італії. Подія є частиною проєкту Urban Vision Lutsk ГО «Алгоритм дій».
Мета організаторів — почати діалог містян, архітекторів, дизайнерів, влади і бізнесу та збудувати спільноту однодумців, які разом впливатимуть на розвиток Луцька і його майбутнє. А також — розробити майстер-план міста на основі ідей, які запропонують лучани й фахівці.
На початку заходу до учасників звернулися засновники ГО «Алгоритм дій», яка реалізує проєкт Urban Vision Lutsk.
«Війна стала каталізатором нашого проєкту, бо вона є причиною, що не дозволяє відкладати свої плани на далеке майбутнє, — ділиться ідейник та засновник ГО «Алгоритм дій» Адам Харбер. — Сьогодні нам вдалося зібрати небайдужих людей, які зацікавлені робити Луцьк кращим. Мені приємно, що серед нас присутні урбаністи, архітектори, дизайнери. Нам потрібно не втрачати час, а робити нові речі та вчитися».
Після презентації виставки відбувся воркшоп за участі лучан. Учасники обʼєдналися у три групи — «Мобільність», «Культура» та «Публічні простори». Перша група дослідила пересування містом: мобільність, транспортні та пішохідні звʼязки. Друга група працювала над культурою міста та її розвитком, а також покращенням туристичного потенціалу Луцька. Третя група ділилася ідеями щодо створення нових парків, скверів та інших просторів, де містяни матимуть можливість комунікувати й комфортно відпочивати.
28 травня до воркшопу долучились представники Луцького національного технічного університету. Павло Мазилюк розповів про діяльність та можливості технічного університету у напрямку «Мобільності», а Данило Яловенко працював у напрямку «Публічні простори».
Воркшоп модерувала команда архітекторів та урбаністів з Офісу міського розвитку UrbanReform за участі нідерландського архітектора Патріка Меєрса та італійського архітектора Франческо Фрези.
«Я приїхав до України та побачив наслідки війни. Але добре, що лучани мають стільки енергії і можуть вкладати сили в подальший розвиток міста. Важливо, що на воркшопі присутні не лише експерти, а й жителі міста, які зацікавлені в його розвитку. Дуже вражає те, що люди тут не починають будувати одразу, а приділяють час дослідженню: читають, думають, обговорюють, планують цей процес», — поділився враженнями від воркшопу Франческо Фреза, італійський архітектор та засновник студії Piuarch, який працює в різних містах України з 2004 року.
Патрік Меєрс, нідерландський архітектор та партнер офісу OrangeArchitects зазначив:«Я побував у Луцьку завдяки запрошенню на початку війни. Влада займається політичною допомогою. А як можуть допомогти архітектори? Ми вирішили взяти участь у розробці дослідження Луцька з його жителями. Хочемо поділитися своїм досвідом, візією та розробити проєкти. Ми бачимо агресію Росії, як війну між старим і новим, між застарілими поглядами й проактивною молоддю, яка хоче прийняти досвід Європи. Для того, щоб вийти на глобальний масштаб потрібно починати з малого. Луцьк прекрасне місто для початку, бо тут вже є багато можливостей».
ГО «Алгоритм дій» закликає містян взяти участь в опитуванні про Луцьк. Разом із ідеями та матеріалами, які команда напрацювала з лучанами на воркшопах, воно стане важливою складовою дослідження міста та допоможе при розробці майстер-плану.