Перейти до основного вмісту

В ЛНТУ відбулася зустріч студентів-журналістів із шеф-редактором програми «ФАКТИ» на «ІСТV» Орестом Ребманном. Знайомство відбувалося в форматі онлайн, утім не завадило студентам дізнатися тонкощі роботи на телебаченні, особливості професії журналіста та редактора, різницю між друкованими виданнями та телевізійними проектами тощо.

Організатор зустрічі гарант ОП  «Медіакомунікації та PR» д.філол.н., проф. Людмила Мялковська.

журналістикажурналістикажурналістика

Насамперед, Орест Ребманн розповів про себе та свій професійний шлях, відзначивши, що за освітою він є істориком, утім з дитинства мріяв про журналістику. Здійснити власну мрію у часи радянського союзу для нього було майже неможливо, тим паче, батьки нинішнього шеф-редактора були репресовані радянською владою.

«Але мрія моя здійснилася, дякуючи тому, що Україна стала незалежною і у 1995 році я прийшов на телебачення», - розповідає журналіст.

Спочатку, каже Орест Ребманн, із колегами робили новини одразу для трьох каналів, згодом була робота на «Інтері», а тоді журналіст перейшов на канал «ICTV», де він уже понад 20 років працює шеф-редактором програми «ФАКТИ».

журналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістика

Студенти активно цікавилися особливостями роботи на телебаченні та, зокрема, обов’язками шеф-редактора. Тож Орест Ребманн зауважив, що передусім, головною метою редактора є пошук суспільно-важливих і цікавих для глядача тем. Згодом над темами працюють журналісти, а тоді місія редактора полягає у зборі матеріалів, формуванні випуску новин, визначенні форм подачі матеріалів, виправленні помилок чи неточностей тощо.

«Безумовно, ми також шукаємо сенсації, але не ставимо собі за мету сенсаційність. Останній час показує, що сенсація – це не зовсім те, чого сьогодні потребують глядачі. Крім того, сенсація зазвичай живе один день, тому до таких речей варто ставитися дуже обережно», - додає спікер.

Журналіст поділився із майбутніми колегами думками щодо того, чому обрав саме цю професію, маючи чималий досвід роботи й у інших сферах діяльності.

«Якби мені це не було цікаво, я б не затримався на телебаченні так надовго. До цього я дістав масу досвіду, але коли прийшов на «телек», зрозумів, що це моє. Коли я знімаю матеріал про шахтарів, я спускаюся в шахту і на один день стаю шахтарем; наступного дня я знімаю репортаж про льотчиків, піднімаюся з ними в небо і стаю на день льотчиком. І ці постійні зміни, цей кайф, затримали мене на телебаченні», - розповідає Орест Ребманн.

журналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістика

Разом з тим, журналіст обговорив зі студентами особливості роботи у сфері PR, способи пошуку та отримання інформації, канали комунікації та інструменти для перевірки фактів, використання соцмереж тощо.

А насамкінець, звернувся до молоді із мотиваційним спічем із досвіду власного професійного життя, наголосивши, що журналістика – не професія, а стиль життя:

«Я б не зміг інакше. Не думаю, що я б почував себе цілісним, якби не пішов в журналістику. Для мене це не освіта, не робота, а спосіб життя. Кажуть, роботу треба залишати на роботі, але так не буває, якщо ви вибираєте журналістику. Ви йдете вулицею, бачите якусь подію і розумієте, що про це потрібно розказати. Тележурналістика – це, перш за все, картинка. Людина так влаштована, що спочатку сприймає інформацію візуально, а потім це все обробляє в голові. Насправді, картинка - це 80% повідомлення, тому це й величезне поле для маніпуляції. Але, якщо ви зможете мислити картинками, то у вас велике майбутнє в телебаченні».

журналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістикажурналістика

Варто зазначити, що зустрічі із Орестом Ребманном передувало знайомство із креативним продюсером, ведучим  програм Українського радіо та телеканалу Суспільне культура Романом Колядою. Курс онлайн-лекцій від відомих медійників та практикуючих журналістів України проведений для студентів спеціальності 061 Журналістика.