Перейти до основного вмісту

На студентів факультету архітектури, будівництва та дизайну сьогодні чекав небанальний день навчання, а своєрідний екскурс в обрану професію, погляд на обрану справу зсередини та цікаві знайомства.

Знайомилися зі студентами представники ГО «Семиярусна гора», а це дизайнери Богдан та Анастасія. До слова, Анастасія Шинкар є здобувачкою третього курсу ЛНТУ спеціальності «Дизайн». Спікери розповідали про усі тонкощі урбаністики та способи професійної реалізації у ній.

урбаністикаурбаністика

Із вступним словом звернувся декан ФАБД Олександр Андрійчук. Він наголосив студентам першого курсу, що подібні заходи для них стануть традиційними, адже у такий спосіб здобувачі зможуть почути про особливості своєї професії, почерпнути досвід старших колег, здобути практичні навички та успішно реалізовувати власні ідеї.

урбаністикаурбаністика

Тож Анастасія розпочала спіч із комунікації зі студентами, під час якої з’ясовували, що ж таке урбаністика. ФАБД, каже Настя, тісно пов'язаний з цим напрямом, а тому вона розповіла молоді про цю науку, мистецтво у ній, про урбаністів в Україні та можливості для самореалізації.

Богдан додав, що ГО «Семиярусна гора» тримається на трьох основних стовпах діяльності: займається урбаністикою, пропагує самоосвіту та творить спільноту.

«Що таке урбаністика? Це настільки широка наука, де кожен може знайти те, чим хоче займатися», - додають спікери.

урбаністикаурбаністикаурбаністикаурбаністика

Загалом же, лектори розповідають, що урбаністика включає:

- міське планування (наука про те, як будувати ті чи інші споруди, щоб вони були безпечними та комфортними, тобто це про використання землі та будівництво);

-урбан-дизайн (це – про красу вулиці, починаючи від планування відстані між урнами в парку і до творення міста як цілої айдентики);

-урбан-активізм (зв’язок з міською спільнотою, вплив мешканців на розвиток міста, створення у ньому затишку та комфорту);

-новий урбанізм (вивчення недоліків та перепланувань у місті, експериментів; течія націлена на створення комфортних умов для  людей);

-урбан-студії (соціальні, просторові та інші дослідження, на основі яких здійснюються ефективні зміни міста на краще).

урбаністикаурбаністикаурбаністикаурбаністика

«Урбаністика – це не просто наука, а міжгалузева індустрія, в якій різні спеціалісти долучаються до того, щоб зробити місто комфортнішим», - наголошує Богдан і водночас розповідає про реалізацію одного із крутих урбан-проектів у Луцьку.

Мова йде про перетворення занедбаного внутрішнього дворику у Старій частині Луцька на публічний простір. За об’єкт урбаністи обрали «Гостинний двір», що поряд із будинком Косачів. Активісти здійснили просторове дослідження, вивчали найбільш популярні маршрути людей у Старому місті, тривалість часу, який там проводять містяни чи туристи, вікову категорію тощо. Крім того, провели опитування, щоби зрозуміти потреби та запити людей щодо проводження часу у цій частині міста.

Після цього, урбаністи разом із табором БУР (волонтерський центр Будуємо Україну Разом) прибрали дворик, очистили його від сміття та хащів, зняли верхній шар асфальту, під яким намагалися відновити настил давньої бруківки, здійснили озеленення території. Нині цей двір ожив і став відкритим простором для проведення публічних заходів, зустрічей чи акцій.

урбаністикаурбаністикаурбаністика

Водночас, додають лектори, вдихаючи нове життя у дворик, вони привертають увагу містян та влади до будівлі, навколо двору, яка має історичну цінність і потребує реставрації. Прагнення активістів полягає у залученні кількох інвесторів, які зможуть розділити простір будівлі між собою, відкрити там невеликий готель, кафе, барбер-шоп тощо та взяти на себе реконструкцію цих частинок споруди, таким чином, спільно створивши яскравий публічний простір.

Розповідаючи про креативні ідеї, способи їх втілення у життя, професійну реалізацію дизайнерів, будівельників та архітекторів, спікери зустрічі закликали студентів ЛНТУ долучатися до когорти урбаністів. Вони також поділилися практиками колег із різних міст України та наголосили, що урбаністика не має меж і готова об’єднувати талановиту молодь задля спільної мети.