Перейти до основного вмісту

Професор кафедри економіки ЛНТУ Ляшенко Оксана Миколаївна поділилася враженнями від наукового стажування в Університеті м. Севілья (Іспанія).

У березні 2022 р. Університет м. Севілья відгукнувся на заклик Європейської асоціації університетів щодо залучення українських науковців до роботи над науковими проектами у складі проектних команд, як інструменту інтеграції української науки до Європейського дослідницького простору (ERA) і засобу підтримки вчених у важких воєнних обставинах.

стажуваннястажуваннястажування

Університет Севільї запропонував 10 місць запрошених дослідників у різних галузях наук. У квітні 2022 р. професор Оксана Ляшенко успішно пройшла конкурсний відбір і отримала запрошення долучитися до міждисциплінарної дослідницької групи кафедр: економічної теорії і економічної історії; прикладної економіки; прикладної математики. Дослідницька група працювала над проектом в галузі прикладної економіки, що фінансувався урядом Андалусії (ProjectP20-00628, PAIDI 2020 and Research Group SEJ258-Researchin Applied Economics) та проектом Міністерства науки та інновацій Іспанії в галузі емпіричного дослідження та математичного моделювання  індивідуальних соціальних преференцій  (PID2021-124981NB-I00).

Розпочавши роботу як запрошений дослідник в межах цих двох проектів науковиця занурилася у наукову роботу європейського рівня і це, у підсумку, дало змогу отримати неоціненний досвід.

стажуваннястажуваннястажування

«Хочеться відзначити, що в Університеті Севільї дуже високий рівень адміністративного та організаційного супроводу наукової роботи, існує окрема інформаційна система управління науково-дослідною роботою. Ця система дає змогу ефективно взаємодіяти дослідникам та оперативно обмінюватися необхідною інформацією, поширювати результати досліджень серед зацікавлених осіб, знаходити: грантове фінансування, потенційних замовників для НДДКР та дослідників та дослідницькі/проектні групи  для спільного виконання проектів.

Всі супровідні документи щодо наукових проектів та проектні заявки допомагають готувати: Офіс міжнародних наукових проектів, Офіс трансферу технологій та знань, Офіс супроводу наукових досліджень. В цих структурах працюють висококваліфіковані проектні менеджери, які, як правило, вільно володіють більш ніж двома європейськими мовами і мають великий досвід у супроводі міжнародних, особливо, європейських проектів HORIZONT.  

Окремо хочу відзначити просто неймовірну цифрову бібліотеку університету, яка під’єднана до цифрових бібліотек університетів Сполученого Королівства Великобританії, ЄС, США, повнотекстових архівних репозитаріїв наукових та періодичних видань та Національних бібліотек розвинених країн світу», - розповідає Оксана Ляшенко.

стажуваннястажуваннястажування

Окрім того, університет має надпотужну інформаційну систему загального управління та репозитарій ліцензійного спеціалізованого програмного забезпечення, яке доступне усім працівникам та студентам університету. Сьогодні Університет Севільї є одним із ТОП-3 університетів Іспанії і тісно співпрацює в наукових дослідженнях з органами місцевої влади, міністерствами Іспанії, міжнародними корпораціями та організаціями, NASA (університет навіть має свій міні космодром та лабораторію космічної робототехніки).

За час стажування професорка відвідала більше 10-ти наукових семінарів та воркшопів, провела науковий семінар для проектної групи з прикладної економіки та для здобувачів ступеня доктора філософії. Провела серію лекцій про стан і перспективи розвитку України  для студентів факультету підприємництва і економіки Університету Севільї. Окрім того, пройшла курси з підвищення кваліфікації, які проводяться в Університеті Севільї – «Англійська мова для написання наукових текстів (С1-просунутий рівень)» та «Управління науковими проектами HORIZONT», загальним обсягом 5 кредитів кожен.

За результатами стажування підготовлено у співавторстві з професором Марією Анджелес Карабайо Поу та аспірантом Ісусом Аверо розділ «HETEROGENEITY OF SOCIAL WELFARE PREFERENCES: WHAT DOES IT MEAN FOR SOCIETIES 5.0?» колективної монографії консорціуму університетів Іспанії, Польщі та Великобританії, які працюють в рамках міжнародного наукового проекту. За подання дослідницької групи Оксану Ляшенко включено до SICA(Системи наукової та інноваційної діяльності Андалусії) як сертифікованого дослідника а кафедру економіки ЛНТУ як сертифіковану кафедру для проведення наукових досліджень в межах проектів, що фінансуються владою Андалусії та міністерством науки та інновацій Іспанії.

стажуваннястажування

Компетенції  набуті в ході стажування дали змогу підготувати проектну заявку для участі у конкурсі MSCA4Ukraine (Конкурс імені Марі Склодовської К’юрі). У результаті конкурсного відбору, проект нашої колеги «Social welfare preferences towards sustainable development» отримав фінансування https://sareurope.eu/msca4ukraine/fellowship-awards/. Реалізація проекту почнеться з 1-го травня в Університеті Севільї і буде тривати 24 місяці.

Іншим результатом наукового стажування стало успішне проходження конкурсу для отримання фінансування Британської академії наук іншого проекту, який професорка розробила в межах наукового стажування в Університеті Севільї – «Моделі прийняття рішень на основі індивідуальних функцій соціальних преференцій добробуту». За результатами конкурсу, її включено як запрошеного дослідника до дослідницьких груп – Поведінкові науки прийняття рішень  (Behavioural Decision Sciences Research Interest Group (BDS-RIG)) та Здоров’я та добробут (Health and Wellbeing Research Interest Group (HW-RIG)) Школи бізнесу університету Лафборо (Сполучене Королівство Великобританії). Реалізація проекту розпочалася 12 лютого і фінансування передбачене на 24 місяці.

Обидва проекти передбачають поширення досвіду та імплементацію найкращих практик науково-дослідної роботи у науково-дослідну діяльність українських університетів, зокрема ЛНТУ та залучення науковців та аспірантів ЛНТУ до співпраці в межах міждисциплінарних дослідницьких груп.

Оксана Ляшенко, професор