8 листопада відбувся Форум DIGITALVOLYN: ЦИФРОВІ ГРОМАДИ. Проведення заходу відбулося в рамках проєкту «Офіс впровадження цифрових рішень «DigitalVolyn», що реалізується за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Волинської обласної військової адміністрації, програми EGAP, що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/89AD6DBA-E469-4582-A2A7-690621AED1E4.jpeg)
Захід проводився в рамках тижня регіональної цифрової трансформації «DigitalRegionsWeek» Міністерства цифрової трансформації України. Учасниками форуму були керівники та цифрові лідери громад, керівники районних адміністрацій, представники науки та бізнесу.
Захід відбувся у форматі чотирьох дискусійних панелей. Однією із них стала дискусійна панель: Безпечний кіберпростір – запорука успішного розвитку Волинського регіону, модератором якої стала професорка Наталія Чернящук, завідувач кафедри комп'ютерної інженерії та кібербезпеки ЛНТУ.
Головним організатором форуму була Вікторія Левчук, заступниця голови ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO).
Учасником Форуму теж став гарант ОП «Кібербезпека» Сергій Костючко.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/17C49A5F-BA91-42A3-9EFB-720C1FE570C5.jpeg)
«Цифровий світ потрібно зробити безпечним та вільним від злочинців. Ми зібрали на дискусійну панель правоохоронців та кращих спеціалістів в сфері кібербезпеки, щоб напрацювати спільні рішення для подолання сучасних викликів. Інформаційні мережі – новий простір життя сучасної людини і ми маємо разом подбати про нього так само, як і про довкілля. Тільки синергія наших зусиль дасть результат, тож запрошую Вас долучитися до дискусійної панелі з кібербезпеки Безпечний кіберпростір – запорука успішного розвитку Волинського регіону» – розпочинає Наталія Чернящук .
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/AE56791E-F701-4188-828D-40D3632EDCF2.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/68CF3C1F-0EC2-4564-873B-EC87A8BFB79F.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/4B505BB0-3198-468E-84D6-B971F52C3A16.jpeg)
Даний захід – це фактично майданчик для ознайомлення з потенціалом Волинського регіону в сфері кібербезпеки, обміну досвідом і актуальною інформацією для більш ефективної взаємодії, щодо виконання положень Стратегії кібербезпеки України, як однієї з основних складових цифрового перетворення держави.
Цифрове суспільство і електронні послуги утворюють складне середовище, яке не може безпечно існувати без надійної системи кібербезпеки.
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/D78D669A-0ACC-46BC-852F-F18277C41E92.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/B5B94FE4-FAA5-418D-BFAD-B99A2444010A.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/719458B5-A966-4FEB-B866-8E1739D7F71C.jpeg)
Про технічне забезпечення кіберзахисту: сучасний стан та перспективні тенденції розповідли представники Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України у Волинській області. В ході виступу спікери дали відповіді на запитання:
1. Чи створена у нас в області команди реагування на інциденти комп’ютерної безпеки?
2. Чи були спроби втручання у інформаційну інфраструктуру органів влади за період війни?
3. Яким чином здійснюється допомога органам влади у побудові захищених мереж?
4. Міжнародна підтримка України у російсько-українській кібервійні?
Згодом про протидію кіберзлочинності: міжнародний та національний досвід розповіли представники Департаменту кіберполіції Національної поліції України у Волинській області. У ході доповіді були підняті запитання:
1. Як протидіє кіберполіція України російським окупантам у медіапросторі?
2. Які основні шахрайські схеми зафіксовані на теренах Волині, які з’явилися саме під час війни? Як іх розпізнати?
3.Якою є найпоширеніша схема обману пов’язана із криптовалютою, навколо якої монети вона побудована?
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/2BE358C0-805F-4100-9E49-6AF2964B798C.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/8C3294C5-708D-4E44-8FD6-9871ED6FF81F.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/6D8DE262-6BAF-48A0-A918-2602556CBC3A.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/EE012927-910C-416F-9187-4232178DCDC5.jpeg)
Щодо кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури поділилися представники УСБУ у Волинській області. Ключові питання доповіді:
1. Які актуальні кіберзагрози зважаючи на російську тривалу агресію фіксує сьогодні Служба безпеки України?
2. Що б ви порадили для підвищення рівня персональної кібербезпеки?
3. Які хакерські групи працюють проти України?
4. Робота платформи MISP-UA. Які умови підключення, чи потрібно сплачувати за її використання?
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/5B6DCCA1-EE68-4DEA-B6DB-CCA246904DE1.jpeg)
![Кібербезпека](/sites/default/files/inline-images/B7533EAC-F2D3-402E-900C-316164C81DEF.jpeg)
Підсумовуючи все вищесказане – кібербезпека є безперервним і вкрай актуальним процесом в сучасних українських реаліях. Саме процесом, оскільки ворог постійно працює над удосконаленням атак, а значить, нам варто працювати над удосконаленням захисту. Це завдання залишається стратегічно важливим як для державних установ, так і для приватного бізнесу. Ще один фронт на шляху до нашої неодмінної перемоги!
Кафедра КІ та КБ