Перейти до основного вмісту

«Розподілене виробництво електроенергії
в умовах обмежень ранішніх та вечірніх максимумів
ГЕН енергосистеми як необхідна умова
її стійкого функціонування»

20 березня 2015 року на кафедрі електропостачання Луцького НТУ відбулося засідання круглого столу. Тема заходу: «Розподілене виробництво електроенергії в умовах обмежень ранішніх та вечірніх максимумів ГЕН енергосистеми як необхідна умова її стійкого функціонування».

Проведення круглого столу мало на меті обговорення сучасних аспектів стійкого функціонування енергосистеми та обмін інформацією стосовно можливості застосування новітніх технологій розподіленої генерації електроенергії в сучасних умовах.

В роботі круглого столу взяли участь провідні фахівці підприємств міста, викладачі кафедри електропостачання, кафедри фізики та електротехніки, кафедри охорони праці і безпеки життєдіяльності, а також студенти Луцького національного технічного університету.

 

В рамках круглого столу виступили:

- доцент кафедри електропостачання Тарас Коменда з доповіддю на тему «Розподілене виробництво електроенергії в умовах обмежень ранішніх та вечірніх максимумів ГЕН енергосистеми як необхідна умова її стійкого функціонування»;

- директор з економіки та фінансів ПАТ «Волиньобленерго» Віталій Коберник з доповіддю на тему «Функціонування енергосистеми у 2014-2015 роках: проблеми та перcпективи»;

- доцент кафедри електропостачання Юрій Грицюк з доповіддю на тему «Використання енергетичного потенціалу відновлюваних ресурсів Волині в контексті стратегічного розвитку України на період до 2020 року»;

- головний енергетик WOG RETAIL Ігор Крамар з повідомленням щодо практичних результатів застосування новітніх технологій розподіленої генерації.

 

Свою доповідь доцент кафедри електропостачання Тарас Коменда розпочав з висвітлення мети стійкого функціонування і розвитку за визначенням Комісії ООН.  Він наголосив на тому, що теорія сталого розвитку є альтернативою парадигмі економічного зростання, яка ігнорує екологічну небезпеку від розвитку за екстенсивною моделлю. Доповідач представив концепцію побудови енергетичної системи майбутнього, яка враховує зв’язки між джерелами розподіленої генерації, розподільчими мережами енергосистеми та споживачами. Ця концепція передбачає наявність сукупності споживачів, які виробляють електричну енергію для задоволення власних потреб та мають можливість спрямовувати надлишки електроенергії в загальну мережу для задоволення потреб інших споживачів. Також Тарас Коменда коротко охарактеризував існуючі технології та засоби альтернативної енергетики, зокрема: 3D Honeycomb-Like Structured Graphene counter electrode, геотермальні установки, гвинтові вітрові турбіни та Micro Hydro, які є типом гідроелектростанції.

 

Директор з економіки та фінансів ПАТ «Волиньобленерго» Віталій Коберник у своєму виступі розповів про функціонування оптового ринку електроенергії України, проаналізував проблемні питання функціонування енергосистеми у 2014-2015 рр. у зв’язку з подіями на сході України та вказав можливі шляхи їх вирішення. Доповідач наголосив, що з врахуванням політичної ситуації, яка склалася в Україні, в умовах відсутності необхідних запасів палива (вугілля) на електростанціях і, як наслідок, не забезпеченого виробітку електричної енергії та дефіциту потужності в енергосистемі держави, особливо в пікові години (ранковий та вечірній максимуми споживання) як перспектива розвитку галузі є розподілене виробництво електроенергії – зокрема, виробіток електричної енергії з альтернативних джерел. Стимулом для широкого практичного застосування технологій розподіленої генерації електроенергії мають стати визначені законодавством привабливі тарифи разом із гарантованою купівлею «зеленої» енергії.

 

Доцент кафедри електропостачання Юрій Грицюк у доповіді акцентував увагу на наявному енергетичному потенціалі Волині, який може забезпечити диверсифікацію існуючих енергетичних джерел – наприклад, природного газу, та вказав реальні шляхи щодо забезпечення енергетичної незалежності регіону.

Головний енергетик WOG RETAIL Ігор Крамар у своєму виступі навів приклади практичного застосування новітніх технологій розподіленої генерації електроенергії в сучасних умовах на Волині та у м. Луцьку, а також вказав на проблеми, які не були враховані на етапі прийняття проектних рішень та виникли в процесі експлуатації встановлених джерел альтернативної енергії.

Проблематика доповідей викликала активну дискусію, що в свою чергу сприяло обміну знаннями, досвідом та корисною інформацією у сфері практичного застосування джерел розподіленої генерації електроенергії.

Підсумовуючи результати дискусії під час роботи круглого столу, доцент кафедри електропостачання Наталія Коменда відзначила активну участь його учасників у обговоренні кола питань, існуючих в рамках запропонованої тематики та ділову конструктивну атмосферу. Присутні отримали можливість висловити своє бачення проблеми, поспілкуватися та обмінятися думками з приводу застосування новітніх технологій розподіленої генерації електроенергії в сучасних умовах.

Наталія Коменда,
доцент кафедри електропостачання