Перейти до основного вмісту

Академічна свобода - самостійність і незалежність учасників освітнього процесу під час провадження педагогічної, науково-педагогічної, наукової та/або інноваційної діяльності, що здійснюється на принципах свободи слова, думки і творчості, поширення знань та інформації, вільного оприлюднення і використання результатів наукових досліджень з урахуванням обмежень, установлених законом.

(ВР України, Закон "Про освіту" від 05.09.2017 N 2145-VIII)

Доброчесність

Складові академічної свободи:

  • У дослідженнях і публікаціях:

Академічна свобода включає свободу проводити дослідження та робити висновки, що базуються на доказах. Академічна свобода захищає право дослідників обирати методологію, робити висновки та відстоювати цінність свого внеску, але не захищає від критики їхніх претензій.

  • У викладанні та навчанні:

Академічна свобода включає право окремого викладача обирати матеріали та зміст курсу, педагогіку, виконувати завдання та оцінювати успішність студентів. Вони мають відповідати предмету.

Обмеження можуть виникати, якщо координація між інструкторами для загальних курсів потребує згоди щодо змісту, навчальних планів, матеріалів та іспитів; існують інституційні обмеження та занепокоєння, пов’язані з релігійними цілями університету, які повинні бути чітко викладені в письмовій формі для викладачів до призначення;  спосіб навчання суттєво порушує права інших або... демонструє, що викладач є професійно необізнаним, некомпетентним або нечесним щодо своєї дисципліни чи сфери знань».

доброчесність
  • У публічному вираженні:

Академічна свобода включає право надавати відповідну експертизу «більшій спільноті щодо будь-якого питання, що становить соціальні, політичні, економічні чи інші інтереси»; і через будь-який спосіб спілкування (включаючи мову, письмо та електронні засоби масової інформації). 

Як експерти, що працюють у публічній сфері, історики повинні прагнути «бути точними, виявляти належну стриманість [і] виявляти повагу до думок інших». 
 

Доброчесність

Здобувачам освіти пропонуємо зареєструватись на тренінг з «Академічна свобода 101» та воркшоп «Ideathon» де з іншими учасниками (Організація солідарності студентів і науковців у Норвегії (SAIH), Scholars at Risk (SAR), Bologna Follow-Up Група (BFUG), а також Європейський Союз (ЄС) і Рада Європи (РЄ)) братимуть участь у захисті прав на академічну свободу, щоб зрозуміти, як захищати свої конституційні права та діяти на місцевому рівні, зокрема в ЛНТУ.

https://www.futurelearn.com/courses/academic-freedom

деталі: https://www.futurelearn.com/info/courses/academic-freedom/0/steps/44152