У Луцькому НТУ стартувала зимова школа «Екопростір»
У стінах Луцького національного технічного університету стартувала зимова школа спілкування з природою «Екопростір». До участі у школі долучилися учні старших класів, аби дізнатися більше про спеціальності, які їм пропонує факультет ФЕТЕ, послухати тематичні лекції, власноруч випробувати різні прилади, відчути себе справжніми студентами та головне, впевнитися у виборі професії. Організаторами школи виступили працівники кафедри екології та агрономії факультету екології, туризму та електроінженерії.
Передусім привітала школярів у стінах ЗВО заступник декана ФЕТЕ Ірина Бандура. Вона побажала їм цікаво провести час, знайти друзів та головне, обрати ту професію, яку вони любитимуть і яка робитиме їх щасливими у житті.
«Екопростір – це те, що будується раціонально, доцільно, щоб кожному з нас, кожній складовій цього простору, було комфортно. Ми з вами теж є складовою цього світу, ми живемо на цій планеті і плануємо життя. Задумуючись над тим, яким повинне бути це життя, що воно має в собі нести, однозначно, повертаєшся до того, що людина повинна бути не на шкоду цій планеті, не на шкоду тому, що оточує. Люди, які зацікавилися цим питанням, мають дуже специфічне мислення, яке спрямоване на щось хороше і корисне. Я думаю, вам буде цікаво у нашому навчальному закладі, цікаво на кафедрі екології та агрономії. Вас будуть знайомити з тим, що вивчає наука екологія, ви будете приміряти цю спеціальність на себе і я дуже хочу, щоб вона вам підійшла, аби ви відчули у ній себе комфортно. Я бажаю вам гарного настрою, цікавих знань і головне, щоб сьогодні, перезнайомившись один з одним, ви набули не просто колег, а друзів. Колись усі ви станете студентами, тож я хочу вам побажати, щоб ту професію, яку ви обберете, ви любили, бо тільки люблячи справу свого життя, можна почувати себе щасливою людиною».
Своєю чергою, завідувач кафедри екології та агрономії Василь Іванців розповів, за якими спеціальностями може навчатися молодь, вступивши на ФЕТЕ у Луцькому НТУ, які вони мають можливості та перспективи. Так, на сьогоднішній день на кафедрі є дві спеціальності. Одна із них, зазначає Іванців, повністю апробована, має чимало здобутків, акредитована та ліцензована, успішна в роботі – екологія. Середній вступний бал на неї стартує із 168. Вступні екзамени: українська мова та література, біологія, хімія або географія. Друга спеціальність – агрономія. Оскільки Волинська область є аграрною, тож і спеціальність актуальна для вивчення. Аби вступити на неї необхідно здати вступні випробування з української мови та літератури, біології, хімії чи математики, прохідний бал - 142. В будь-якою випадку, запевняє завкафедри, є бюджетні місця.
«Ми як правило своїх студентів намагаємося чимось зацікавити. Зацікавити можемо двома способами: традиційним та не дуже. Традиційний спосіб – це навчання, важка праця, залучення до наукової роботи, участь у конкурсах, грантах тощо. Так, в нас на кафедрі є непогані результати, ми маємо стипендіата ВР України, маємо переможців конкурсів наукових робіт та олімпіад. Другий спосіб – мобільність та перспектива. Тобто студенти мають можливість пробувати свої сили на семестровому навчанні за кордоном, ми маємо стабільні договори з іноземними ЗВО, завдяки яким діти можуть там навчатися», - додає Василь Іванців.
Враженнями від навчання із майбутніми абітурієнтами поділився студент 2 курсу Михайло: «Коли я прийшов після школи в університет, тут було багато нового для мене та цікавого, тому адаптувався я дуже швидко. Вже на першому курсі було три пропозиції щодо виїзду на закордонне навчання. Тож, можливостей є багато, головне бажання гідно проявляти себе».
Потому Василь Іванців представив викладачів, які працюють на кафедрі та щосереди займатимуться зі школярами в стінах університету, збагачуючи їх новими знаннями та враженнями. Зокрема, це кандидат сільськогосподарських наук, доцент Віктор Волянський. Він викладає дисципліни із лісового господарства, читає загальну екологію, основи лісової екології і лісівництво. За його словами, на Волині лісистість сягає більше 30%, тому питання лісу та екології дуже актуальні.
Своєю чергою, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Сергій Бондарчук розповів, що викладає дисципліни, пов’язані з водними ресурсами: «На жаль нині ми маємо проблеми з якістю питної води, її забрудненістю, тому я викладаю досить фундаментальну і актуальну дисципліну - охорона та раціональне використання водних ресурсів. Крім того, навчаю ґрунтознавству, агроекології та екологічному інспектуванню».
Насамкінець представив школярам себе кандидат географічних наук, доцент Микола Федонюк. Його лекція неабияк зацікавила учнів, адже він продемонстрував дітям різні прилади та експерименти. Із цього моменту фактично почалося перше заняття школи «Екопростір».
Микола Федонюк розповів про те, що основна його діяльність стосується ландшафту та його комп’ютерного аналізу. Тож, він детальніше поінформував школярів про діючі сервіси перегляду знімків із космосу та можливість таким чином аналізувати ландшафти на місцевостях.
Крім того, спікер провів лекцію про стан довкілля, різновиди забруднень, розповів про радіоекологію та прилади вимірювання дози радіації й радіоактивного фону. Говорили зі школярами й про види радіаційного випромінювання та навіть за допомогою спеціального обладнання перевірили калійне добриво на радіоактивність. Вдалося гостям Луцького НТУ наочно побачити дію приладів для вимірювання температури та вуглекислого газу, а також побачити шумоміри для дослідження шумового забруднення та дослідити рівень електромагнітного забруднення. У дітей була чудова нагода власноруч використати прилади і побачити реальні результати досліджень.
За словами Василя Іванціва, викладачі факультету екології, туризму та електроінженерії уже знайомилися зі школярами під час проведення для них у школах ігор ерудитів та тематичних лекцій. Нині ж, близько 40 учнів мають нагоду на власні очі побачити навчальний процес в університеті, відчути себе студентами та більше дізнатися про факультет й спеціальності, які їм пропонують. Заняття у зимовій школі відбуватимуться щосереди, включаючи ознайомлення із різними спеціальностями. Зокрема, наступного разу діти матимуть нагоду навчитися комп’ютерному моделюванню та прогнозуванню стану довкілля.
Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ
Фото – Олександра Містюк.
Більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1186648498155865