Перейти до основного вмісту

Практична робота є необхідним елементом якісної підготовки фахівців лісового господарства, дає можливість студентам і молодим спеціалістам не лише знайомитися з теоретичними знаннями, але й отримати навички роботи у реальних виробничих умовах.

В рамках викладання дисципліни «Побічне лісокористування» (викладач доцент Володимир Бондар) за сприяння  директора філії Маневицьке лісове господарство Володимира Радіона, із залученням фахівців-практиків:  головного лісничого Володимира Ремінського, інженера з лісокористування Ірини Остапчук, начальника консервного цеху Галини Зінич, помічника лісничого Галузійського лісництва Василя Горайчука, 25 березня 2023 року проведено практичне заняття зі студентами гр. ЛГм-11 та ЛГмз-11 в умовах філії Маневицьке лісове господарство Поліського лісового офісу ДП «Ліси України». Заняття присвячене вивченню процесів заготівлі та переробки березового соку. До навчального процесу також долучилися завідувач кафедри лісового господарства Віктор Волянський, доценти Олександр ГерасимчукЛеонід Дацюк та Наталія Толстушко.

Головний лісничий  Володимир Ремінський та інженер з лісокористування Ірина Остапчук ознайомили здобувачів вищої освіти з виробничим комплексом  Маневицького лісового господарства, провели вступний інструктаж, доцент Володимир Бондар нагадав теоретичні аспекти процесів заготівлі та переробки березового соку.

ФАТЕФАТЕ


Начальник консервного цеху Галини Зінич детально пояснила студентам технологічні процесита принцип роботи обладнання для заготівлі березового соку, ознайомила з  асортиментом вихідної продукції.

ФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕ


Навчальні групи з наставниками  також відвідали лісовий масив, де здійснюється збір березового соку. Помічник лісничого Галузійського лісництва Василь Горайчук розповів про критерії правильного вибору дерев для заготівлі сировини та їх підсочування, надав можливість попрактикуватися в зазначених процесах.

ФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕФАТЕ


Отриманні практичні знання та навички про процес збору березової сировини, її транспортування до виробничого приміщення, а також процес виробництва соку з берези безумовно будуть корисні для всіх учасників навчального процесу. Практика проведення занять на виробництві поглиблює фахові компетентності, сприяє можливості студентам та молодим спеціалістам перейняти досвід від кращих фахівців галузі, отримати цінні поради та підказки щодо  майбутньої професійної діяльності а тому систематично реалізовується кафедрою лісового господарства.

Кафедра лісового господарства