Перейти до основного вмісту

За офіційним визначенням, урбаністика трактується як наука, що ґрунтується на вивченні розвитку міст. Утім, якщо запитати про професію фахівця архітектора та містобудівника, він обов’язково розкаже про мистецтво, яким наповнює місто; про барви історичних споруд та інтеграцію сучасних об’єктів; про спільну роботу спеціалістів одразу кількох сфер, які гуртуючись у любові до міста, створюють цілі шедеври; про відповідальність, яку несе кожен помах руки на містобудівній документації.

Робота цих людей надзвичайно складна, але ж… яка захоплююча і натхненна.

З нагоди професійного свята в ЛНТУ влаштували виставку творчих робіт студентів кафедри архітектури та дизайну. Свої інтерпретації різноманітних міст, власне бачення та творчий замисел студенти різних курсів продемонстрували у мистецьких роботах.

УрбаністикаУрбаністикаУрбаністика


«Студенти представили роботи на тему «Місто» і показали, якими вони бачать сучасні міста. Вони підійшли до виконання завдання творчо і зобразили міста нестандартно», - ділиться старший викладач кафедри архітектури і дизайну В’ячеслав Шмельов.

«Урбаністика – це наука, яка вивчає розвиток міста, зв’язки між людиною, мешканцем і самим містом та його архітектурою. Це розробка відпочинкових зон, малих архітектурних форм, це доріжки і квітники і маса дрібниць, які наче не помічаєш, але усі вони потрібні для того, щоб людина почувалася більш комфортно», - наголошує викладач.

УрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбанізмУрбанізм


В’ячеслав Шмельов каже, що сфера урбаністики надзвичайно актуальна і особливо, коли ми говоримо в контексті післявоєнної відбудови України. Тож недооцінювати фахівців-містобудівників та архітекторів не варто, ба більше, коли ми кажемо про виховання нового покоління майстрів цієї справи: «Ця сфера дуже актуальні зараз, бо в час, коли нам потрібно буде відбудовувати міста, з врахуванням сучасних тенденцій, сучасних технологій, це - дуже важливо. В певний час урбаністика розвивалася не так, як можливо хотілося б: часто хаотично, спонтанно… але ж це наука, де потрібно зважати на усі елементи, на усі складові і підходити до вирішення завдань більш усвідомлено».

УрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбанізм


У той час, коли студенти та викладачі оглядають мистецьку урбаністичну виставку, в аудиторії здобувачі іншої групи саме проектують торговий центр. Роблять проект у ході спілкування з Заслуженим архітектором України та доцентом кафедри архітектури і дизайну Юрієм Казміруком. Людина, яка має неоціненний досвід в галузі архітектури та управлінської діяльності, який свого часу був головним архітектором Луцька та представляв Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, сьогодні ділиться із молодим поколінням усім, що знає сам.

«Містобудування, урбаністика, міський дизайн прививає студенту комплексний і широкий кругозір. Більшість управлінців виривають з контексту проблему і над нею «купошаться», але архітектор чи урбаніст одразу думає над завданням. Він бачать місто в цілому і в тому його перевага. Він повинен мислити комплексно. Саме про це я кажу студентам», - ділиться архітектор.

УрбаністикаУрбаністикаУрбаністика


Окрім того, що містобудування потребує творчого мислення та нестандартного підходу, надзвичайно важливо, додає Юрій Казмірук, володіти законодавством та нормативною базою: «Де б ти не працював, ти повинен відповідально підійти до завдання і вміти його виконати. Кравець не скроїть виріб, не знаючи канонів. Тож студентам я даю зрозуміти, що вони проектуватимуть не просто кіоски у Луцьку, а галузь їхньої діяльності буде значно ширшою,  вони повинні бути готовими до цього… Роботодавець завжди намагається брати людину, яка має кращу професійну підготовку, фахівці мають бути конкурентоспроможними і затребуваними, в першу чергу, для України».

УрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністикаУрбаністика


Пригадуючи різні випадки із життя та власний професійний шлях, Юрій Казмірук розмірковує про те, яка відповідальність лежить на людях, які готують молоде покоління архітекторів, містобудівників, урбаністів:

«…Я даю собі звіт, яка величезна відповідальність лежить і на нашій кафедрі, і на викладацькому складі, і на університеті, адже за якістю нашого «продукту», наших випускників, судитимуть рівень університету і в Україні і в Європі. Для того, щоб робити архітектуру чи вершити містобудування, потрібно поєднати науковців, проектантів, управлінців… Сьогодні урбаністика, містобудування і дизайн тісно переплітаються і поєднати їх може тільки хороший управлінець, тоді вийде завершений і професійний продукт - саме цьому ми їх навчаємо. Те, що вони будуть затребувані – безперечно. Пройшла адміністративно-територіальна реформа, на Волині ми мали 16 районів, а сьогодні маємо 4, на яку потрібна документація… закінчиться війна, підуть інвестиції, потрібна буде планувальна документація і це робитимуть вони – наші випускники. Тому гризіть граніт науки, спинайтеся на ноги, демонструйте, що ви можете, захищайте це і тоді ми будемо гордитися, що саме наші випускники спроможні робити такі речі».

УрбаністикаУрбаністика


Ми вітаємо наших досвідчених урбаністів та майбутніх фахівців із професійним святом! Натхнення вам, цікавих проектів і успішної їх реалізації. Нехай наші міста оживають у ваших руках і квітнуть у мирній країні!