За офіційним визначенням, урбаністика трактується як наука, що ґрунтується на вивченні розвитку міст. Утім, якщо запитати про професію фахівця архітектора та містобудівника, він обов’язково розкаже про мистецтво, яким наповнює місто; про барви історичних споруд та інтеграцію сучасних об’єктів; про спільну роботу спеціалістів одразу кількох сфер, які гуртуючись у любові до міста, створюють цілі шедеври; про відповідальність, яку несе кожен помах руки на містобудівній документації.
Робота цих людей надзвичайно складна, але ж… яка захоплююча і натхненна.
З нагоди професійного свята в ЛНТУ влаштували виставку творчих робіт студентів кафедри архітектури та дизайну. Свої інтерпретації різноманітних міст, власне бачення та творчий замисел студенти різних курсів продемонстрували у мистецьких роботах.
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/F170688F-CB49-4744-8ABC-4843125E82C7.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/041D6F15-A292-47F6-B5D1-1208C95C5A28.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/1E7A04EA-45D3-48C6-818D-3F10BF399E21.jpeg)
«Студенти представили роботи на тему «Місто» і показали, якими вони бачать сучасні міста. Вони підійшли до виконання завдання творчо і зобразили міста нестандартно», - ділиться старший викладач кафедри архітектури і дизайну В’ячеслав Шмельов.
«Урбаністика – це наука, яка вивчає розвиток міста, зв’язки між людиною, мешканцем і самим містом та його архітектурою. Це розробка відпочинкових зон, малих архітектурних форм, це доріжки і квітники і маса дрібниць, які наче не помічаєш, але усі вони потрібні для того, щоб людина почувалася більш комфортно», - наголошує викладач.
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/C2A580B1-267A-4BA7-AE0D-9B0F8A4CFC14.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/E1F03B2F-01EA-402A-8E82-0D980AD6744A.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/644BF9B5-9091-429F-B8F0-233FBD026CEA.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/1CA12AA0-DFEF-470F-A080-FFAA6C23F878.jpeg)
![Урбанізм](/sites/default/files/inline-images/978662A6-CD13-4451-914D-D8F2399D12B1.jpeg)
![Урбанізм](/sites/default/files/inline-images/B3A8F27B-C281-4C76-AC68-C0F90402CA94.jpeg)
В’ячеслав Шмельов каже, що сфера урбаністики надзвичайно актуальна і особливо, коли ми говоримо в контексті післявоєнної відбудови України. Тож недооцінювати фахівців-містобудівників та архітекторів не варто, ба більше, коли ми кажемо про виховання нового покоління майстрів цієї справи: «Ця сфера дуже актуальні зараз, бо в час, коли нам потрібно буде відбудовувати міста, з врахуванням сучасних тенденцій, сучасних технологій, це - дуже важливо. В певний час урбаністика розвивалася не так, як можливо хотілося б: часто хаотично, спонтанно… але ж це наука, де потрібно зважати на усі елементи, на усі складові і підходити до вирішення завдань більш усвідомлено».
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/0021E477-4B55-4E8F-A7D0-E6EE2231FBD2.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/1D2F33A6-276F-417C-813A-25597FE72CB6.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/012BCBD8-0C46-466A-A04D-C92EA42CEED4.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/CCD74AFF-3DE8-4BB7-B536-AD7AF3619619.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/DFC304C9-BD34-4A37-8CE2-0D7A62809C52.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/B2A333A0-8256-411E-B044-D2E34A3A4FEB.jpeg)
![Урбанізм](/sites/default/files/inline-images/2BC718D6-9833-4930-A0CB-F83B8CAD782C.jpeg)
У той час, коли студенти та викладачі оглядають мистецьку урбаністичну виставку, в аудиторії здобувачі іншої групи саме проектують торговий центр. Роблять проект у ході спілкування з Заслуженим архітектором України та доцентом кафедри архітектури і дизайну Юрієм Казміруком. Людина, яка має неоціненний досвід в галузі архітектури та управлінської діяльності, який свого часу був головним архітектором Луцька та представляв Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, сьогодні ділиться із молодим поколінням усім, що знає сам.
«Містобудування, урбаністика, міський дизайн прививає студенту комплексний і широкий кругозір. Більшість управлінців виривають з контексту проблему і над нею «купошаться», але архітектор чи урбаніст одразу думає над завданням. Він бачать місто в цілому і в тому його перевага. Він повинен мислити комплексно. Саме про це я кажу студентам», - ділиться архітектор.
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/79B65317-87D1-4540-A173-94240264D7B5.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/8552CA91-5C87-4CAA-8CCB-6912ABAEF7D4.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/07E14C5D-F18E-4A8E-9880-B1F2A08674AF.jpeg)
Окрім того, що містобудування потребує творчого мислення та нестандартного підходу, надзвичайно важливо, додає Юрій Казмірук, володіти законодавством та нормативною базою: «Де б ти не працював, ти повинен відповідально підійти до завдання і вміти його виконати. Кравець не скроїть виріб, не знаючи канонів. Тож студентам я даю зрозуміти, що вони проектуватимуть не просто кіоски у Луцьку, а галузь їхньої діяльності буде значно ширшою, вони повинні бути готовими до цього… Роботодавець завжди намагається брати людину, яка має кращу професійну підготовку, фахівці мають бути конкурентоспроможними і затребуваними, в першу чергу, для України».
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/51839392-A1C3-44F9-A352-837B961555CE.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/752AFF1D-BC14-47B0-BBAA-DB512031930D.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/D9566D29-E39F-41A7-A0D2-99EEC9D5C59E.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/68D3DE6C-325A-4604-87F1-45A02F9571D7.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/5FA00245-A724-449C-A7AD-D1C45002702F.jpeg)
Пригадуючи різні випадки із життя та власний професійний шлях, Юрій Казмірук розмірковує про те, яка відповідальність лежить на людях, які готують молоде покоління архітекторів, містобудівників, урбаністів:
«…Я даю собі звіт, яка величезна відповідальність лежить і на нашій кафедрі, і на викладацькому складі, і на університеті, адже за якістю нашого «продукту», наших випускників, судитимуть рівень університету і в Україні і в Європі. Для того, щоб робити архітектуру чи вершити містобудування, потрібно поєднати науковців, проектантів, управлінців… Сьогодні урбаністика, містобудування і дизайн тісно переплітаються і поєднати їх може тільки хороший управлінець, тоді вийде завершений і професійний продукт - саме цьому ми їх навчаємо. Те, що вони будуть затребувані – безперечно. Пройшла адміністративно-територіальна реформа, на Волині ми мали 16 районів, а сьогодні маємо 4, на яку потрібна документація… закінчиться війна, підуть інвестиції, потрібна буде планувальна документація і це робитимуть вони – наші випускники. Тому гризіть граніт науки, спинайтеся на ноги, демонструйте, що ви можете, захищайте це і тоді ми будемо гордитися, що саме наші випускники спроможні робити такі речі».
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/1672787A-EF50-4368-8BAB-6B688040562E.jpeg)
![Урбаністика](/sites/default/files/inline-images/3F93E036-3D32-4CDC-B3DC-99E79D0587C0.jpeg)
Ми вітаємо наших досвідчених урбаністів та майбутніх фахівців із професійним святом! Натхнення вам, цікавих проектів і успішної їх реалізації. Нехай наші міста оживають у ваших руках і квітнуть у мирній країні!