Перейти до основного вмісту

Сьогодні концепція сталого розвитку та Глобальні Цілі сталого розвитку до 2030 року є чи не найбільш поширеними ключовими словами в наукових дослідженнях учених з усього світу. Але лише вибрані науковці можуть бути віднесені до числа перших, які розпочали їх наукове обґрунтування на рівні окремих країн, регіонів, секторів національної економіки, зокрема агропродовольчого комплексу.

До таких науковців належить Ольга Попова, д.е.н., професор, головний науковий співробітник відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі Державної установи «Інститут економіки та прогнозування Національної Академії Наук України».

16 грудня 2022 року знана вчена провела відкриту онлайн лекцію для викладачів кафедри економіки, здобувачів ступеня доктора філософії та магістра зі спеціальності 051 Економіка ЛНТУ на тему: «Сталий розвиток економіки: концепція, складові, заходи».

Економіка

Протягом лекції було розкрито ряд теоретичних, методологічних та прикладних засад формування і реалізації концепції сталого розвитку на глобальному та національному рівнях. Особлива увага була приділена розгляду проблеми збалансування інтересів трьох класичних компонент сталого розвитку: екологічної, економічної та соціальної.

Економіка

Також розглянуто набір 17 Глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року на предмет їх групування за відповідністю одній з трьох розглянутих компонент сталого розвитку. Виділені основні методологічні та методичні підходи, які часто використовуються у наукових дослідженнях для економіко-статистичної оцінки, моделювання та візуального представлення результатів дослідження різноманітних проблем у цій важливій сфері.

Економіка

Було зосереджено увагу також на інституціоналізації сталого розвитку в Україні, адже ми маємо певні позитивні зрушення: принятий ряд нормативно-правових актів, готуються національні доповіді, добровільний національний огляд, проводиться моніторинг реалізації цих цілей, видано також регіональні огляди для окремих регіонів (зокрема в Волинської області), але базового документа як Концепція сталого розвитку України, так і не було прийнято, хоча підготовлено кілька її варіантів від різних інституцій.

Економіка

Важливу увагу під час лекції також було приділено визначенню цільових орієнтирів повоєнного відновлення України в контексті реалізації концепції сталого розвитку, що дозволить модернізувати національну економіку під сучасні вимоги вуглецевої нейтральності, енергоефективності, екобезпечності та ресурсоекономності.

Економіка

Слід зазначити, що Ольга Попова має значний доробок у сфері наукового обґрунтування положень концепції сталого розвитку, зокрема в агропродовольчій сфері, також постійно висвітлює актуальні для України проблеми на сторінках відомого видання Дзеркало тижня та інших виданнях.

Економіка

Також за підсумками викладеного матеріалу лектор відповіла на питання учасників про вплив війни на своєчасність реалізації національних цілей сталого розвитку України, проблеми залучення додаткових інвестицій для їх реалізації, негативні наслідки від військової агресії для природних ресурсів та неможливість їх використання як сировину для виробництва екобезпечної продукції, глобальні перспективи розвитку міжнародної торгівлі у цій сфері та інші.

Економіка

Висловлюємо вдячність Ользі Поповій за цікаву та пізнавальну лекцію, обговорення, цінні рекомендації, що дозволять розвинути відповідні фахові компетентності для викладачів і здобувачів ступеня доктора філософії та магістра з економіки в ЛНТУ.

 

Олександр Шубалий 

завідувач кафедри економіки