Юні агрономи із еколого-натуралістичного центру проходять навчання у Луцькому НТУ
У Луцькому національному технічному університеті нині проходять навчання юні агрономи – учні Волинського обласного еколого-натуралістичного центру. Школярі 8-10 класів із усієї Волині мають можливість ознайомитися із матеріально-технічною базою університету, поспілкуватися із викладачами і головне пройти дворічне навчання, починаючи із лекцій та закінчуючи лабораторними і практичними заняттями.
За словами заввідділом Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Мирослави Котик, у їхній структурі була відкрита очна дистанційна школа юних аграріїв. Тож, зацікавлена саме у цьому напрямку молодь нині має чудову нагоду пройти дворічне навчання в сфері агрономії та отримати відповідне свідоцтво.
«При Волинському обласному еколого-натуралістичному центрі була відкрита очна дистанційна школа юних аграріїв. Діти з області запрошені на навчання до екологічного центру, а оскільки ми співпрацюємо із Луцьким НТУ, саме зараз школярі відвідують тут лекційні заняття, а згодом і лабораторні та практичні. Після дворічного навчання школярі отримають відповідне свідоцтво. На даний момент нас цікавить напрямок агрономії, втім ми маємо ще школу флористики, біології тощо», - розповідає Мирослава Котик.
Лекційне заняття для учнів проводить кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри екології та агрономії Луцького НТУ Ігор Мерленко. Він розповідає учням про агровиробництво на Волині та в Україні, а також про нетрадиційні органічні добрива.
«Тема органічного агровиробництва на Волині, в Україні та у світі в цілому - це достатньо нове, тому що органічне землеробство передбачає обмежене внесення мінеральних добрив, хімічних засобів захисту рослин, ГМО і відтворення родючості ґрунтів за рахунок нетрадиційних добрив, седератів тощо. Крім того, юним агрономам я розповів про спеціальні сировинні зони, на яких розташовані сільгоспугіддя, що відповідають умовам виробництва сировини рослинного і тваринного походження, придатного для виготовлення продуктів дитячого та дієтичного харчування. Це продукти майже вдвічі дорожчі, натомість фермерів в Україні зовсім небагато. На Волині, зокрема, таких господарств лише два. Втім, якщо вони отримують статус спеціальної сировинної зони, то нажаль реалізовують продукцію закордоном».
Лекція Ігоря Мерленка також частково стосується виробництва нетрадиційних органічних добрив «Біотерм-С», що виробляються методом ферментації: «У мене є два патенти у цій галузі, адже я займався цією розробкою. Загалом в області діють близько 9 таких ферментаторів. Тобто, це добриво, виготовлене з органічних решток (листя, соломи тощо) і виготовляється лише за 14-20 днів, тоді як звичайне компостування триває до півроку. Водночас це добриво не має запаху, насіння бур’янів, гельмінтів та інших збудників».
Як розповів завідувач кафедри екології та агрономії Василь Іванців, для школярів у Луцькому НТУ провели міні-екскурсію, аби показати, як відбувається начальний процес в університеті, а також продемонстрували агрополігон, що був створений для покращення умов та поліпшення якості підготовки спеціалістів у галузі АПК. Зокрема, полігон призначений для студентів спеціальностей «Агроінженерія» та «Агрономія», з метою практичного вивчення процесів ґрунтообробки, застосування пестицидів та добрив, проведення агротренінгів.
Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ