Перейти до основного вмісту

Черговий круглий стіл з практиками,
науковцями та владою

21 травня 2015 року кафедрою менеджменту та маркетингу Луцького НТУ було проведено круглий стіл, в рамках якого обговорювались актуальні теми: «Теоретичні та прикладні аспекти менеджменту та маркетингу інновацій» та «Сучасні аспекти управління підприємствами АПК».

З вступним та вітальним словом до гостей, викладачів та студентів звернувся декан факультету бізнесу Тарас Божидарнік. У своїй промові він зосередив увагу на актуальності проведеного заходу, який об’єднав теоретиків та практиків для спільного обговорення питань розвитку підприємств агропромислового комплексу та інноваційних підходів до управління в сучасних умовах.

 

Серед запрошених гостей на заході були присутні: Андрій Сичук – директор Луцького міського фонду підтримки підприємництва, керівник Транскордонної Агенції Інвестицій Волинського обласного фонду підтримки підприємництва; Людмила Петриканин – заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації; Олег Савчук – завідувач представництва державної регуляторної служби України.

 

У своїй доповіді Людмила Петриканин висвітлила регіональну специфіку агровиробництва Волині. Розповідаючи про пріоритетність розвитку агропромислового комплексу, вона зазначила, що ця галузь є провідною для області, оскільки тут створюється третина валової продукції та виробляється близько 16 % валового регіонального продукту. Людмила Федорівна проінформувала про динаміку основних виробничих показників тваринницької та рослинницької галузі. Окрім того, особлива увага була сконцентрована на тенденціях та перспективах розвитку суб’єктів агробізнесу, які сьогодні стикаються з проблемами.

 

Держслужбовець продемонструвала основні положення Стратегії розвитку області, якою передбачені заходи по створенню груп виробників, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, нових міні-потужностей і реконструкція діючих потужностей харчової та переробної промисловості, охорона довкілля і розвиток соціальної інфраструктури, туристично-рекреаційний комплекс (агротуризм), енергоефективність та енергозбереження, в тому числі використання альтернативних джерел енергії.

 

Спілкуючись із студентами та науковцями, Людмила Петриканин зазначила, що агропромисловий комплекс відкриває безмежні можливості для наукових досліджень, прикладних розробок та перспектив ведення бізнесу на селі, запрошуючи студентів та науковців до плідної роботи й партнерства.

У продовження розгляду питань розвитку агропромислового комплексу, завідувач представництва державної регуляторної служби України у Волинській області Олег Савчук представив своє бачення виходу з кризи в інноваційному розвитку сільського господарства шляхом переймання європейського досвіду господарювання та розвитку конкуренції між господарствами. Він зазначив, що лише при тісній співпраці так званого трикутника «держава-наука-виробництво» можливий шлях до впровадження інноваційних технологій підприємствами.

У ході науково-практичної дискусії студенти цікавились інвестиційною діяльністю в області, яка на їх думку, посідає не менш важливе місце у взаємодії держаних структур, науки та бізнесу.

Директор Луцького міського фонду підтримки підприємництва Андрій Сичук розповів про інноваційні підходи в сфері підтримки підприємництва на регіональному рівні. Зокрема, він зосередив увагу на європейських тенденціях підтримки підприємництва, в основі яких лежать сучасні підходи до кластерних та кооперативних об’єднань підприємств, за якими, на його думку, майбутній розвиток бізнесу. Андрій Ігорович виділив проблеми підприємництва на регіональному рівні, серед яких – незначні ресурси, непрозорий режим розподілу коштів та неврахування конкурентної політики.

Найбільше питань серед студентів та науковців виникало з приводу подолання проблем непрозорості ринків, практичного впровадження інновацій на підприємствах, а також передового досвіду інноваційної діяльності підприємств Волинської області.

Підсумки круглого столу підбила завідувач кафедри менеджменту та маркетингу Валентина Морохова, яка подякувала усім присутнім за активну участь в обговоренні питань маркетингу та менеджменту інновацій, а також розвитку агропромислового комплексу Волинської області. Вона висловила побажання майбутньої тісної співпраці органів державної влади, представників бізнесу, науковців та студентів у провадженні дієвих інноваційних заходів розвитку підприємств Волині.

У продовження розгляду питань інноваційної діяльності підприємств агропромислового комплексу Волині професорсько-викладацьким складом кафедри менеджменту та маркетингу було відвідано одне із передових сільськогосподарських підприємств області – СГПП «Дружба».

 


Директор підприємства Валентина Здрилюк розповіла про передовий досвід ведення рослинництва й тваринництва, продемонструвавши основні досягнення підприємства. Науковці побачили посіви сільськогосподарських культур, які вирощуються на оброблюваних землях – пшениця, ячмінь, кукурудза, ріпак, соя. Керівник сконцентрувала увагу на показниках економічної ефективності вирощуваних культур та їх рентабельності. Вона зазначила про те, що праця на землі є досить непростою в силу багатьох факторів, проте, на її думку, вона є «благородною та реальною», оскільки передбачає первинну ланку виробництва хліба.

 

Тваринницькі ферми, на яких підприємство утримує молочні породи ВРХ, були продемонстровані заступником директора по тваринництву СГПП «Дружба» Олександром Хавхуном. Екскурсійний шлях пролягав через тваринницькі приміщення – родильні відділення, приміщення раннього та пізнього сухостою, доїльні зали. Заступник директора розповів про основні правила та принципи утримання стада, наочно продемонстрував роботу молочного таксі, аптечні приміщення, лабораторію, кабінет техніка штучного осіменіння. Найбільший інтерес у науковців викликало ознайомлення із роботою програми управління станом «Uniform Agri», яка дозволяє відслідковувати родовід кожної тварини, вчасно здійснювати переведення ВРХ у різні вікові групи, проводити вакцинацію та лікування стада.

 

Окрім тваринницьких ферм, на території СГПП «Дружба» науковці змогли побачити складські приміщення, машинно-тракторний парк, які в останні роки і стали основними об’єктами інноваційно-інвестиційної діяльності підприємства.

 

 

На завершення екскурсії Валентина Здрилюк наголосила на тому, що сільськогосподарські підприємства не лишалися осторонь вирішення соціальних проблем територій, на яких вони функціонують. Так, СГПП «Дружба» щороку виділяє великі суми коштів на розвиток інфраструктури сільських рад, де орендуються сільськогосподарські угіддя – це газифікація й електрифікація сіл, допомога освітнім та дошкільним закладам, церковним громадам, виділення коштів на потреби АТО. Директор продемонструвала останній інвестиційний проект підприємства, а саме – капітально відремонтований спортивний зал загальноосвітньої школи, бюджет інвестування якого складав близько 600 тис. грн.

Науковці та практики дійшли висновку, що аграрний бізнес сьогодні є дійсно інноваційно спрямованим, проте потребує подальшого активного розвитку та імплементації передових досягнень менеджменту, маркетингу й інноваційних технологій у практичну роботу сільськогосподарських підприємств.

Наталія Куцай,
доцент кафедри менеджменту та маркетингу

Вікторія Здрилюк,
асистент кафедри менеджменту та маркетингу