Перейти до основного вмісту

 В світлі сучасної реформи вищих навчальних закладів, якою декларується прагнення підвищення наукоємкості в навчальному процесі та створення науково-виробничих осередків в університетах, розширення лабораторно-аналітичного забезпечення, як ніколи - на часі.
Зі створенням у складний та невизначений час 2022 року кафедри агрономії на факультеті аграрних технологій та екології ЛНТУ, постало питання особливої організації та забезпечення навчального процесу студентів-агрономів, адже, очевидно, що нині дана спеціальність набуває надвисокої затребуваності аграрними підприємствами, які сьогодні є одними з основних бюджетоутвоюючих організацій, як на місцевому, так і на державному рівнях. 
 

 Аграрні та суміжні обслуговуючі технології, до яких сьогодні дотичний фахівець агроном, стрімко сягнули нового рівня на якому класичних теоретичних та практичних знань і вмінь не достатньо. Технологічні операції перейшли з метрів на міліметри, концентрації з кілограмів в міліграми, а продуктивний потенціал сільськогосподарських культур програмується на нанорівні.
Усі ланки технології регламентуються нормативами та показниками. Це стосується програмування врожаїв, вирощування, зберігання продукції, транспортування та особливо імпорту та експорту. В залежності від того на яку логістику орієнтована кінцева продукція, агроном повинен запрограмувати усі ланки агротехнічних та агрохімічних заходів. Без розуміння усієї різноманітності показників і пов’язаних з ними процесів, які може надати лише лабораторний аналіз, підготувати фахівця практика-агронома високого класу неможливо.

Тому, якісний навчальний процес повинен містити сукупність ланок «технологічний елемент – аналіз», яку неможливо забезпечити без відповідного лабораторного оснащення. А отже, саме лабораторія агрохімічних та ґрунтознавчих досліджень, створена у 2023 році, стала першим високотехнологічним елементом механізму підготовки фахівців агрономів в  ЛНТУ та інструментом, який дозволяє створювати нові агрономічні знання, на що і повинна бути орієнтована вища освіта.

 На сьогодні, за майже рік діяльності, колективом кафедри агрономії напрацьовано понад 30 методик визначення фізико-хімічних показників ґрунтів, добрив, біопрепаратів, продукції рослинництва, які використовуються в технологічних процесах, а також показників якості продукції, у тому числі і санітарно-гігієнічних. Також, наявні власні розробки модифікованих методик для експрес-аналізу технологічних показників.

фотофото

Усі ці напрацювання використовуються у навчальному процесі, а також у науково-виробничій діяльності фахівців кафедри, до якої активно залучаються здобувачі.
Зокрема, в рамках науково-дослідної тематики кафедри «Моніторинг ґрунтового покриву та управління його продуктивністю в Західних провінціях Лісостепу і Полісся України» проведено ґрунтово-агрохімічні дослідження на дослідних полях Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції інституту сільського господарства Західного Полісся, Волинській філії «Український інститут експертизи сортів рослин» та ТОВ «КамазАгро», у тому числі для розрахунку системи живлення рослин, а також ТзОВ «Рентленд Груп» для розроблення проекту рекультивації порушених ділянок.

фотофото

За госпдоговірною тематикою укладено договір з фермерським господарством «Агріко»  по забезпеченню агрономічного супроводу на 2024-2027 роки у період  формування структури землекористування, згідно якого вже проведено польові та лабораторні дослідження, а також розроблено технічний звіт про ґрунтове обстеження полів сівозміни. За даним договором передбачено також заходи з агрохімічного забезпечення (агрохімічне обстеження, розроблення системи удобрення).

фото

Лабораторія активно використовується в дорадчій діяльності, оскільки фахівці кафедри - професор Анатолій Шворак, доценти Микола Зінчук, Марія Августинович та Ігор Мерленко сертифіковані дорадники. В рамках ініціативи розвитку дорадництва при кафедрі агрономії створено осередок ГО Інститут дорадництва «Чисте довкілля», що дозволяє підтримувати тісні контакти з аграріями України.
Звичайно, для забезпечення повного обсягу необхідних наукових та технічних послуг, лабораторія потребує удосконалення  та розширення. Зокрема для входження у напрямок біологічного землеробства, формування технологічного  осередку оздоровлення насіннєвого матеріалу «іn vitro» та розробки біопрепаратів необхідно мати можливість поєднати агрохімічні та мікробіологічні методи аналізу. Тому, наступною ідеєю яка удосконалить механізм підготовки висококваліфікованих фахівців-агрономів є створення «Сільськогосподарської мікробіологічної лабораторії»,  про реалізацію якої, сподіваємось, найближчим часом проінформуємо.

Микола Зінчук, завідувач кафедри агрономії, канд. с.г. наук, доцент
Анатолій Шворак, професор кафедри агрономії, доктор економічних наук

фотофотофото