Перейти до основного вмісту

НЕ ? жіноча справа: наука без упереджень

Фізикиня, маркетологиня, айтішниця, інтеграторка чи інженерка: сьогодні це не просто фемінітиви, до яких нас привчає сучасна українська мова, це - показник розвитку усіх процесів життєдіяльності у світі, до яких причетна жінка.

Поняття «жінка» суттєво змінилося та глобалізувалося. І це не лише мода фемінізму, а конкретні приклади того, наскільки важливою є жіноча мудрість, чуттєвість, гострий розум та бажання зробити світ навколо досконалішим. Сьогодні жінка з легкістю опановує будь-яку сферу діяльності, їй підвладні абсолютно усі науки та технології, вона зі всім ладнає, всюди встигає і невпинно поєднує у собі, здавалося б несумісні речі.

З нагоди Міжнародного дня жінок у науці ми підготували фотопроект «Професорки Луцького НТУ», тож розвінчуйте міфи та руйнуйте межі упереджень!

Ірина Вахович, ректор Луцького НТУ, д.е.н., професор

«З дитинства не любила вчити те, що вимагало запам’ятовування. Любила математику, згодом – фізику, тільки через те, що не треба було заучувати багато матеріалу, а просто зрозуміти і використовувати. Такий підхід використовувала у всьому, і в гуманітарному блоці дисциплін також, якщо це було можливо. Таким чином спромоглася завоювати золоту медаль у школі та червоний диплом в університеті. Хоча зараз розумію, що не викладалась на 100 %. Мабуть, берегла ресурс на потім, бо потім наступила фаза «наука». Кандидатська, докторська, низка пар, аспірантів, монографій, навчальних курсів, програм, посібників… Зараз – новий етап - організаційний, управлінський зі своїми викликами, напрямками, проектами.

А жінку у науці, як і чоловіка у науці – розглядаю як дослідника, витривалу до випробувань,  вперту та цілеспрямовану особистість. Одна людина, яку я дуже поважаю, колись сказала, що більш впертої за мене не зустрічала. Я відкоригувала – наполегливішої. Це риса усіх науковців, на моє переконання, незалежно від статі».

Олена Лютак, професор кафедри міжнародних економічних відносин

«Жінка в науці - це розум і краса, наполегливість і чарівність, працелюбність і чуттєвість, натхнення для оточуючих і близьких, реалізація свого потенціалу і поштовх до творчих та наукових пошуків тих, що поруч».

Яна Ленгер, професор кафедри права

«Жінка в науці - це вибуховий коктейль цілеспрямованості, впевненості, толерантності, стійкості, комунікабельності, жіночності та ніжності!»

Любов Ліпич, професор кафедри  підприємництва, торгівлі та логістики

«Була два роки тому у США і мене дуже здивував такий факт: одна жінка професор подала позов на свій університет щодо того, що їй платили меншу заробітну плату, порівняно із професором того ж закладу освіти-  чоловікові. Мене це дуже здивувало і хочу сказати, що я рада за жінок в науці в Україні і за те, що ми живемо у такій державі, де нас ніколи не турбують такі проблеми».

Олена Ковальчук, професор кафедри  іноземної  та української філології

«Перш за все, для мене жінка у науці – це жінка, яка прагне постійно розвиватися, яка намагається знайти щось нове, думає про завтрашній день і дбає про досягнення. Як і господиня, яка на кухні намагається здивувати гостей смачною стравою, так само жінка у науці. Справжня сучасна науковиця – це жінка допитлива, креативна і різностороння, або якщо казати сучасними термінами, міждисциплінарна. Я сама намагаюся не зупинятися на одному досягненні, а шукаю інші галузі і пробую їх переплітати. Я не зупинилася лише на філології, а шукаю шляхи її пов’язання з педагогікою, когнітивною лінгвістикою, де поєднуються психологічні і лінгвістичні вміння. Бо Справжня жінка-науковиця – різностороння і багатопланова».

Чернящук Наталія, професор, завідувач кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки

«Жінок в науці називаю «4D-жінками». Духовна глибина, відкритість серця, розум, який піднімається до висот інтелекту, і прихований під габітом жіночий шарм. Сьогодні, усвідомлюючи наявність технологій, без вагань можна розширити характеристики вченої жінки на неосяжний вимір - час, який не зітре пам’ять про їхні надзвичайні досягнення».

Оксана Кощій, професор кафедри менеджменту

«Жінка-лідер, жінка-видатний вчений. Я все частіше зустрічаю таких жінок і неймовірно пишаюся ними».

Надія Рудь, професор кафедри економіки

«Сьогодні жінка має своє чітко визначене місце у науці.  Адже жінка в науці – це конкретність, цілеспрямованість, точність і гендерна рівність. Ми вміло поєднуємо турботу про сім’ю із науковим потенціалом, тому жінка в науці, я вважаю, дуже перспективна для країни».

Оксана Полінкевич, професор,  в.о. завідувача кафедри туризму та готельно-ресторанної справи

«Жінка в науці - це берегиня наукового комфорту, затишку та наукової гармонії».

Любов Добровольська, професор кафедри електричної інженерії

«Багато залежить від наукового середовища, а якому перебуваєш. З власного досвіду можу сказати, що жінці в науці важче ніж чоловікові. Трапляється, коли чоловіки-керівники роблять спроби завадити її росту, її становленню, а тому доводиться витрачати чималі зусилля та енергію, щоб довести своє право бути науковцем. Але коли поряд є доброзичливі і порядні люди, то визнання і наукові здобутки даються легше».

Наталія Вавдіюк, професор, завідувач кафедри менеджменту

«Я пройшла класичний науковий шлях в Луцькому НТУ: магістратура-аспірантура-захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук-захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук. Об’єктом моїх досліджень є менеджмент економічної безпеки, детінізації економіки, лідерство. Продовжують тематику наукових досліджень здобувачі вищої та середньої освіти, серед яких в однаковому співвідношенні жінки та чоловіки».

Валентина Морохова, професор, завідувач кафедри маркетингу

«Відомим є твердження: «Світові потрібна наука, а науці потрібні жінки». Жінці властиві такі природні якості: уважність, відповідальність, терплячість, працездатність, що є дуже важливими для науки. Освітянська діяльність та економічна наука, якій я присвятила своє життя, є надзвичайно цікавою та динамічною. Ти не стоїш на місці, постійно розвиваєшся, маєш можливість передати свої знання студентам і багато чому навчитися у них, у сучасної молоді. Нелегкий час сьогодні для науки і науковців, багато молодих людей розчаровуються у дослідницькій праці. Однак, хочу запевнити: перспектива завжди є! Необхідно зрозуміти свою мету та втілювати її у життя».

Ольга Гулай, професор кафедри матеріалознавства

«Гендерне питання в науці у ХХІ столітті вже не стоїть. Жінки-дослідниці на рівні з чоловіками здійснюють наукові дослідження та отримують Нобелівські премії. Тому жодних перешкод, одні переваги».

Любов Ковальська, професор, завідувач кафедри підприємництва, торгівлі та логістики

«Наука – це досить креативна, конкурентоспроможна, та водночас, складна сфера, де успішно можна згенерувати цікаві проєкти, самореалізуватись як особистість та завжди бути в сучасному тренді подій. Особисто для мене, наука – це історія мого життя: моє минуле, сучасне та майбутнє. Вважаю, що жінки, які працюють в науці здатні змінити світ на краще!»

Ляшенко Оксана, професор, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи та забезпечення якості освіти

«Наука - це саме та сфера діяльності, де жінки успішно конкурують з чоловіками, а твій результат залежить лише від твоїх зусиль і бажання працювати, від твоїх творчих здібностей.  В науковій діяльності для жінки немає нічого неможливого. Змалку захоплювалася життєвими шляхами Марі Склодовської -Кюрі та Ади Лавлейс».

Ілона Карпюк та Олена Третяк, відділ іміджу та промоції