Перейти до основного вмісту

Студентам Луцького НТУ розповіли історію Хрестовоздвиженського братства

В рамках відзначення року охорони культурної спадщини в Україні, для студентів Луцького НТУ провели тематичний захід про архітектурні пам’ятки країни та історію Луцького Хрестовоздвиженського братства.

До організації заходу долучилися провідний науковий співробітник, завідувач музею історії Луцького братства, відділу Волинського краєзнавчого музею Олена Бірюліна, кафедра туризму та цивільної безпеки Луцького НТУ, бібліотека та профком університету. Технічний супровід заходу забезпечив завідувач лабораторіями кафедри комп’ютерної інженерії Віталій Самарчук.

Передусім із вітальним словом виступила провідний бібліотекар Світлана Сакович. Вона наголосила, що подорожуючи, відвідуючи музеї та виставки, ми пізнаємо свій край, його духовну та історичну культуру. Відтак, оскільки 2018 рік оголошений роком охорони культурної спадщини в Україні, відповідні тематичні заходи є цілком актуальними, більше того, є основою для кращого пізнання пам’яток власне рідного краю – Волині.

Отож, для студентів продемонстрували фільм про об’єкти культурно-історичної спадщини України, які увійшли в ЮНЕСКО. Мова, зокрема, йшла про Собор св.Софії, Києво-Печерську лавру, Церкву Спаса на Берестові, Андріївську та Кирилівську церкви, ансамбль історичного центру Львова, пункти геодезичної дуги Струве, букові праліси Карпат, резиденції митрополитів Буковини та Далматії, стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хору, а також дерев’яні церкви Карпатського регіону. Варто зазначити, що зважаючи на величезну кількість історично цінних об’єктів, які зберегла у собі Україна, список внесених у ЮНЕСКО надто малий. За станом на сьогоднішній день, Україна подала ще 16 пам’яток на розгляд про внесення їх до міжнародної організації.

Водночас Олена Бірюліна розповіла присутнім про історію виникнення Луцького Хрестовоздвиженського братства, показала як виглядав Старий Луцьк та територія Братства у минулих століттях, підземелля із похованнями XVII-XVIII століття. За її словами, Луцьке братство було головним осередком українського православного, культурно-освітнього та національного життя на території Волині. Відтак, братчики будували школи, утримували медичні заклади, притулки для знедолених, друкували книги та збирали бібліотеки. Крім того, Олена Бірюліна розповіла про перепоховання знайдених у підземеллі останків. До слова, у музеї історії Луцького братства вперше оприлюднили імена 51 людини, які поховані у крипті Хрестовоздвиженської церкви. Серед них представники волинської аристократії та шляхти, зокрема Галшка Гулевичівна (фундаторка першого вищого навчального закладу у Східній Європі - Києво-Могилянської академії), Іван Гуляницький (український державний діяч доби Гетьманщини), Данило Братковський (громадський діяч, борець за православ'я, поет з Волині) та інші. Нині історики, архітектори, художники та представники комунальних служб міста мізкують, як можна відреставрувати некрополь.

Своєю чергою, доцент кафедри туризму та цивільної безпеки Михайло Лепкий ознайомив молодь із науково-прикладними розробками кафедри. Зокрема, серед напрацювань науковців Луцького НТУ два програмних продукти: програмний панорамний путівник, який складається із всіх туристичних об’єктів, які є на території України. Путівник дозволяє власноруч обрати регіон та в онлайн режимі оглянути розроблені туристичні маршрути і побачити, які об’єкти варто відвідати. Крім того, програма містить корисну інформацію щодо того, які необхідно мати документи під час подорожі, на які попереджувальні та обмежуючі знаки варто звертати увагу, як себе поводити за будь-яких обставин на невідомій місцевості тощо.

Іншим програмним продуктом є інформаційно-довідкова система «Туристичні маршрути Волинської області». Серед розробок кафедри також інформаційні системи «Електронне місто Луцьк», «Сертифікація готельних послуг», інформаційно-довідкові системи «Сільський зелений туризм Волинської області», «Гастрономічний тур – Луцьк» та 3D-тури: «Віртуальний Луцьк», «Медова хата», «Рестпарк».

Інформаційний відділ Луцького НТУ, Ілона Карпюк

Фото: Олександра Містюк

Більше фото за посиланням:

https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab...