Перейти до основного вмісту

Світлої пам’яті Карла Германа Кроґа…

У травні 2018 року перестало битися серце справжнього друга України, почесного професора Луцького НТУ Карла Германа Кроґа. Сьогодні, 15 травня, почесному громадянину Волині, кавалерові найвищої нагороди Німеччини - Великого Федерального Хреста за заслуги, а також ордену України «За заслуги» ІІІ ступеня та голові спілки «Мости дружби в Україну» могло б виповнитися 95 років.

Громадянин Німеччини, завжди тримав у серці частинку України, адже неабияк переймався її долею, намагався вплинути на її розвиток, зробити вагомий вклад у становлення освіти та виховання молоді.

Тісну взаємодію із Карлом Германом Кроґом започаткував ще Віктор Володимирович Божидарнік та продовжив нинішній очільник Луцького НТУ Петро Петрович Савчук. За співпраці зі спілкою «Мости дружби в Україну» було досягнуто низки домовленостей, реалізовано чимало напрацювань та втілено у життя багато передових наукових проектів.

Усе розпочалося з візиту ректора Луцького НТУ Віктора Божидарніка до м.Бад Зальцуфлен, округ Детмольд, Німеччина у 1993 році  і в рамках благодійної акції «Бад Зальцуфлен допомагає Луцьку» була підписана угода про кооперацію між Луцьким індустріальним інститутом (нині Луцький НТУ) та ВТШ Ліппе (нині ВШ СВЛ), м. Лемго, Німеччина. Ця угода передбачала щорічну можливість для 1 – 2 студентів ЛНТУ пройти навчальний семестр у Німеччині за рахунок стипендій, що надавались німецькою стороною.

На початку 2000-х між спілкою та Луцьким НТУ було укладено угоду про співпрацю, згідно з якою щорічно студенти ЗВО проходять стажування на підприємствах, в банках та в установах округу Детмольд. На основі одержаного досвіду про підготовку кадрів Луцький НТУ став основним джерелом кадрів для німецької фірми «Кромберг & Шуберт» та ряду інших іноземних та спільних підприємств. Окрім цього, студенти нашого університету прекрасно зарекомендували себе як фахівці навіть у найвищому законодавчому органі Німеччини Бундестазі та в місцевих органах влади.

Згодом Луцький НТУ, ВТШ Ліппе і Гьокстер та спілка «Мости в Україну» сформулювали «Багатоступеневу систему організації стажування, практики та навчання студентів Луцького НТУ в Німеччині», яка була зафіксована в трьохсторонній угоді. Така модель співпраці двох вузів та громадської благодійної організації дозволила оптимально використовувати різноманітні варіанти організації та фінансування подібних заходів.

Невід’ємною складовою частиною нашої співпраці із німецькою стороною стала гуманітарна допомога. Завдяки співпраці Луцького НТУ із ВШ СВЛ та спілкою «Мости в Україну» нами отримано чимало спеціалізованого обладнання та новітнього оснащення, а також меблів для покращення умов проживання студентів в гуртожитках.

У співпраці з спілкою було проведено чимало семінарів, лекцій, конференцій та екскурсій за участі науково-педагогічних працівників Луцького НТУ та студентської молоді.

Із роками зв’язок між Луцьким НТУ та спілкою ставав тіснішим та надихав на розробку і втілення у життя нових проектів та задумів.

Під час зустрічі ректора університету Петра Савчука та Карла Германа Кроґа у 2016 році особлива увага була приділена розширенню академічної та наукової співпраці із науковими установами та навчальними закладами Німеччини. На зустрічі були досягнуті домовленості про основні напрямки співпраці в майбутньому, плани щодо наукової та навчальної робіт, зокрема посилене  викладання  німецької мови студентам університету.

Представники спілки «Мости в Україну» на чолі із Карлом Германом Кроґом були шанованими гостями на численних урочистих заходах Луцького НТУ, зокрема й на 15-річчі відділу культури та мистецтв і з нагоди 25-ої річниці самостійності закладу вищої освіти.

У 2019 році, під час зустрічі із Петром Савчуком, спілку «Мости дружби в Україну» представляв уже її новий очільник Олександр Міщанчук. За круглим столом учасники зустрічі обговорили нові можливості співпраці, окреслили шляхи взаємодії та пригадали уже напрацьовані проекти, які варто втілити у життя.

«Надзвичайно важливо для мене зустрічати поважних гостей у стінах Луцького НТУ і я буду робити все, щоб спілка «Мости дружби в Україну» не тільки була бажана у нас, але й відчувала взаємність», - наголошує ректор Луцького НТУ Петро Савчук, відзначаючи важливість продовження великої справи Карла Гермага Кроґа.

Ректорат, колектив та студентство Луцького НТУ переживають глибокий сум з приводу втрати хорошого друга, який невтомно надихав оточуючих своєю вірою та любов’ю в Україну та українців. Ми щиро вдячні за той надзвичайний внесок, мудрі поради та неоціненний досвід, що нам дарував Карл Герман Кроґ. Пам’ятаємо і продовжуємо його традицію розвитку освіти в Україні.