Перейти до основного вмісту

Здобувачі освіти ОП «Фешн-індустрія» мали можливість прослухати лекцію від дизайнера, майстра практичної професійної підготовки Луцького центру професійно-технічної освіти Світлани Кацай у напрямку «Українська мотанка».

Світлана Євгенівна розповіла історію походження традиційних мотанок, їх різновиди та особливості призначення. Пані Світлана зазначила, що перші вузликові ляльки, так раніше називали мотанки, з’явилися приблизно 5 тисяч років тому. Мотанка – символ добра та благополуччя, символ надії на краще та сильний сакральний предмет. І зовсім не має значення чи створилася лялька на швидкоруч для забавки дитині, чи як важливий оберіг чи подарунок до свята.

Сама назва ляльки - «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами. Кожна така лялька, була тай лишаються унікальним витвором кожного майстра. Звісно в давні часи лялька мотанка виконувала важливу функцію оберега, талісмана для родини, а також використовували в лікувальних цілях. Всі різновиди мотанок, які згадувала майстриня, а саме Мотанка Пеленашка, Лялька Торохкальце, Лялька Травниця, Лялька Круп`яничка, Лялька на ложці, Лялька Масляна, Лялька Бажаниця і Ляльки Берегині було представлено наочно.

12

Кожна творча робота була оповита історією створення з представленням паспорту для кожної ляльки. Уособленням образу княгинь Київської Русі була Лялька Княгиня, а учасницею Всеукраїнського конкурсу творчих проєктів «Код нації. Українська сніжниця» стала Лялька Хурделя.

3

Відчути сакральність процесу створення ляльки-мотанки було можливо під час майстер-класу. Майстриня представила здобувачам освіти технологічний процес виготовлення та розкрила головні секрети лялькарства.

456

Безцінним являється те, що традиції створення та використання таких ляльок збереглися і продовжують відроджуватися. Мотанки – це давні родинні обереги українців.

Здобувачі освіти, перейнявшись етно-історією української культури та цінностей наших предків, мотивувалися на створення унікальної Ляльки Берегині, в якій будуть відображені історичні традиції Волинського регіону, сплітаючись із сучасними аспектами. Такі зустрічі та спільні проєкти уособлюють собою єднання всіх українців та родинних зв’язків поколінь.

Все є Україна!

Щиро дякуємо пані Світлані за мотивуючу зустріч та цікаве представлення української історії в ляльках-мотанках! Бажаємо майстрині творчих успіхів, натхнення та невичерпної енергії!

 

 #лнту #луцький_національний_технічний_університет #lntu #lutsk_national_technical_university #твій_полюс_росту

#ФММТ https://www.lntu.edu.ua/uk/struktura/fakulteti/fakultet-mitnoyi-spravi-materialiv-ta-tehnologiy

#ТЛП https://lntu.edu.ua/uk/struktura/cafedries/kafedra-tekhnolohiy-lehkoyi-promyslovosti; https://www.facebook.com/profile.php?id=100085956767311