Про співпрацю і перспективні напрямки взаємодії домовилися ректор ЛНТУ Ірина Вахович та науковці ЛНТУ із представниками міської влади м. Славута (Хмельницька обл.).

Із робочим візитом до нашого університету прибула делегація у складі міського голови Славути Василя Сидора, начальника управління економічного розвитку Галини Дарчик та начальника управління житлово-комунального господарства Юрія Дербугова.

Основною темою спілкування стала переробка та утилізація відходів, а саме наукові підходи до вирішення екологічного питання та їх впровадження на рівні територіальних громад. В обговоренні актуальної теми взяли участь декан факультету аграрних технологій та екології Руслан Кірчук та науковці кафедри екології та агрономії на чолі із завідувачем Василем Іванцівим.

Привітала гостей у стінах університету ректор ЛНТУ Ірина Вахович. Вона висловила готовність співпрацювати у напрямку практичного вирішення питань екології і зауважила, що науковці університету мають чималий потенціал у дослідженні та напрацюванні конкретних рішень у галузі.

Водночас, доцент кафедри екології та агрономії Ігор Мерленко презентував власні напрацювання у сфері переробки відходів, зокрема різні методи і технології компостування. Таким чином, для місцевих громад цікавими можуть видатися два дослідження:

• використання відходів рослинництва, тваринництва та осаду стічних вод, які можуть подрібнюватися та застосовуватися у вигляді мульчування або використовуватися шляхом ферментації у спеціальних камерах, з метою отримання органічних екологічно чистих добрив;
  • моніторинг полігонів ТПВ та сміттєзвалищ, який включає оцінку динаміки за супутниковими знімками, а також оцінку актуальних площ та конфігурацій полігонів, шляхом геодезичної зйомки та зйомки безпілотником.

У будь-якому випадку, науковці ЛНТУ кажуть про те, що готові долучитися в якості консультування щодо формування екологічних технологій переробки відходів і ділитися ефективними підходами у вирішенні окремих напрямків.

Водночас, Василь Сидор здійснив презентацію міста Славути і окремо зачепив питання підняття екологічної свідомості мешканців міста та створення відповідних екологічних умов у громаді. Саме із метою вдосконалення перспективних планів, мерія міста й стала ініціатором співпраці із науковими закладами України.

«Дуже приємно, що ЛНТУ - один із перших в Україні ЗВО, який відгукнувся на нашу пропозицію і ми підписали меморандум про співпрацю. Нас цікавить технологія переробки відходів на науковому рівні. Сьогодні маємо можливість говорити про 12 позицій різного роду відходів, починаючи від органіки і завершуючи шкідливими відходами, які виникають під час життєдіяльності людей або підприємств. Тому ми надіємося, що певний спільний напрямок з ЛНТУ ми знайдемо. Сподіваємося, що зможемо залучати студентів і аспірантів, опрацьовувати технології, впроваджувати їх і давати можливість використовувати у громадах», - каже міський голова Славути.

Водночас, Василь Сидор наголошує на тому, що мова не йде про утилізацію великих обсягів відходів, а навпаки, про декілька тонн, які виникають у громадах і які можна було б переробляти локально за відпрацьованою технологією, не будуючи масштабних заводів та не залучаючи дороговартісні закордонні технології.

«Мені цікаво, щоб були наші технології, наше виробництво і щоб на своїй землі ми мали можливість використовувати свій науковий потенціал. Це дуже цікава тема, яка сподіваюсь, дасть можливість розвиватися і може бути цікавою для ЛНТУ», - резюмує Василь Сидор.

Ілона Карпюк, відділ іміджу та промоції