Перейти до основного вмісту

Процес вдосконалення освітніх програм доктора філософії передбачає вивчення та врахування зарубіжного досвіду. З метою обміну досвідом, вивчення польської специфіки підготовки докторів філософії в рамках продовження співпраці між Університетом Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (UMCS) та ЛНТУ 04 листопада 2022 року відбувся методичний семінар на тему: «Doświadczenia pracy Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS (Досвід роботи Школи докторської соціальних наук UMCS)», який провела Директор Школи докторської соціальних наук UMCS Dr hab. prof. UMCS Agata W. Ziętek.

мобільність

З боку ЛНТУ долучилися до семінару проректори Надія Ковальчук та Олена Лютак, в.о. завідувача відділу аспірантури і докторантури Інна Боярська, декан факультету бізнесу та права Любов Ковальська, а також завідувачі кафедр, гаранти освітніх програм, аспіранти. Модератором семінару виступив завідувач кафедри економіки Олександр Шубалий.

У процесі семінару було розглянуто польський досвід організації роботи Шкіл докторських, зокрема специфіка, яка характерна для UMCS.

Програма навчання складається з 3 модулів: обов'язкові предмети, спільні для докторантів усієї школи; факультативні загальні предмети (мають необов’язковий характер); обов'язкові предмети за окремою спеціалізацією (напрямком) Школи докторської. Школа також пропонує повний цикл навчання англійською мовою за такими напрямами: політичні та адміністративні науки, соціологічні науки, економічні та фінансові науки, управління та науки про якість, соціально-економічна географія та просторове планування.

Заняття та семінари проводять викладачі UMCS, а також з інших академічних центрів в Польщі та з-за кордону.

мобільність

Організаційно керівництво Школою докторською здійснює директор, який призначається ректором. Також як колективний дорадчий орган функціонує Рада школи докторської, яка вирішує ряд важливих питань, зокрема підбору найбільш кваліфікованих фахівців, які викладатимуть навчальні предмети та можуть бути науковими керівниками докторантів. Перед вступом потенційним аспірантам надається можливість відповідно до обраного напрямку дослідження підібрати потенційного керівника з університету, який є спеціалістом у цій сфері.

мобільність

Цікаво, що підготовка докторантів здійснюється за бюджетні кошти, але існують визначені університетом та погоджені з міністерством обсяги прийому докторантів. Також, крім стипендії, можливе виділення бюджетних коштів докторантам на публікації, участь у конференціях, інші види наукової роботи.

Подібно до української практики в Польщі також формується індивідуальний план роботи докторантів, а термін навчання складає 4 роки. Звіти аспірантів заслуховуються комісією фахівців у відповідній сфері за темою дисертації.

Цікавим є те, що згідно нових польських законодавчих вимог не обов’язково складати освітню програму як окремий документ, як це прийнято в Україні. Натомість головними елементами організації освітнього і наукового процесу є індивідуальний план докторанта, навчальний план та перелік результатів навчання, які мають досягнути докторанти за підсумками навчання і наукової роботи. Далі надається автономія викладачам, які читають загальні, факультативні та фахові дисципліни, а також в навчальному плані включаються години роботи докторанта з його науковим керівником у вигляді семінарів.

Також у процесі обговорення польського досвіду пані директор розповіла про особливості підготовки докторів філософії з економічних наук, а також відповіла на запитання українських колег з ЛНТУ.

За підсумками методичного семінару досягнуто домовленості про продовження співпраці з польськими колегами з метою подальшого вивчення їх досвіду, організації спільних заходів з метою підвищення якості підготовки докторів філософії в ЛНТУ.

Дякуємо польським колегам за підтримку України та українців у цей складний воєнний час!

Олександр Шубалий,

завідувач кафедри економіки ЛНТУ