Перейти до основного вмісту

«Одягнувши вишиванки, пішли назустріч танкам», - у Луцькому НТУ вшанували 90-річчя ОУН

«Ти підбори змінила на берці,
Ніжну сукню - на камуфляж,
Ти послухала своє серце
І обрала холодний бліндаж…»

Христина Панасюк

В Луцькому національному технічному університеті на високому рівні відбувся просвітницький захід «Берегині українського духу», ініційований Волинським обласним науково-методичним центром культури та присвячений 90-й річниці створення ОУН та жінкам-героїням національно-визвольної війни за Україну.

Зауважимо, що зустріч було проведено для студентів Луцького НТУ, метою якої стало відновлення відзначення Дня Українських Героїнь (започаткований діаспорою Канади у 50-х роках ХХ століття) для вшанування видатних жінок-героїнь періоду визвольної боротьби, жінок-волинян, які стали жертвами сталінських репресій і були примусово вивезені в Сибір, як вороги народу, а також особливу увагу під час заходу було спрямовано патріотичному вихованню молоді та формуванню їхньої національної свідомості. 

«Коли інші народи оспівували красу своїх дочок, то українські легенди й хроніки відзначали героїзм і жертовність української жінки… Ми пишаємося славними доньками, які вже належать історії і складаємо пошану нашим героїчним сучасницям», - ці слова ведучої стали підводкою до фільму про видатних жінок-борчинь за Україну, який продемонстрували для того, аби молодь не забувала своїх легендарних героїнь, що поклали життя за українську культуру, мову та народ.

Підкреслила важку жіночу долю української жінки, часів національного пригнічення, народна пісня «Ой, сивая зозуленька» в душевному виконанні  Ірини Котлицької.

Після хвилини мовчання, в пам'ять про усіх українських героїнь, загиблих за національну ідею, свою глибоку повагу та шану берегиням українського духу висловив ректор Луцького НТУ Петро Савчук. Він зауважив: «Українська жінка – це світовий феномен. Вона не лише берегиня сімейного затишку, а й основний носій української національності. Саме завдяки вагомому вкладу жіноцтва в історію творення нашої державності, підтримання наших традицій та культури – зараз ми маємо таку міцну, а головне – незалежну Україну. Наш університет завжди підтримує усі заходи, націлені на укріплення українського духу та підсилення авторитету визначних особистостей України. Надзвичайно важливо пам’ятати, вшановувати та розповідати молоді про життя та подвиги наших національних героїв і героїнь».

Наступною взяла слово учасниця дисидентського руху 60-их років ХХ ст., заслужений вчитель України, почесний член Всеукраїнської жіночої організації ім. Олени Теліги, володарка ордена княгині Ольги ІІІ-го ступеня Олеся Ковальчук. Літератор розповіла про життя та творчість Олени Теліги, її вклад в українську культуру та героїчну смерть за національну ідею. Зауважила громадська діячка й про свій сум з приводу того, що зачасту подвиги героїв оцінюють уже після їх смерті й наголосила, що молодь має вчитись на помилках попередників і цінувати своїх героїв-сучасників. На завершення свого виступу, як заслужений вчитель України, звернулася до студентів із проханням берегти українську мову, шанувати її, уникати вживання суржиків та русизмів і максимально популяризувати .

Далі зал залили чудові пісні «У волинських лісах» (сл. Олесі Ковальчук) та «Нас весна не там зустріла» (сл. Йосипа Строцюка) у професійному виконанні вокального дуету «Душа Волині» (Алла Опейда, В'ячеслав Судима), а дівчата із народного аматорського вокального гурту «Аколада» прекрасно виконали вірш Олени Теліги «Лист» в музичній обробці керівника гурту Вікторії Гурської.

Були й у програмі заходу виступи голови Волинської обласної організації «Союз Українок» Любові Ганейчук та заступника голови Волинського обласного ветеранського товариства політичних в’язнів і репресованих Олега Максимовича. Вони розповіли історії вбитих та закатованих  радянськими репресіями невідомих людей, що боролись за національну ідею, наголосили на вагомості вкладу в українську національність та державність усіх борців за незалежність України. Так громадські діячі зауважили, що місія сучасної молоді – берегти пам'ять про національних героїв, а також не забувати про своїх героїчних сучасників, котрі стримують ворога на лінії фронту, віддавати їм належну шану і максимально допомагати.

Однією із найповажніших гостей стала 91-річна жінка, що за зв’язки із збройним підпіллям ОУН-УПА пройшла арешти, суди, голод, пережила 18 років сибірської каторги. Станична Братства ОУН-УПА Волинського краю ім. Клима Савури Марія Ткачук зачитала зі сцени власний вірш про неймовірний героїзм, витривалість і хоробрість її побратимів та однодумців.

Вокальні виступи Ігора Баранюка, Сергія Беня та Олександра Голощука стали музичним дарунком для усіх присутніх на заході.

На завершення ведуча подякувала керівництву Луцького НТУ, професору кафедри матеріалознавства та заступнику голови обласної ГО «Союз Українок» Ользі Гулай та надала слово  голові Волинської обласної державної адміністрації Олександру Савченку: «Шановна молодь, ці люди, що виступали сьогодні перед вами заслуговують не лише глибокої шани та вдячності, вони – приклад незламності українського духу, фундамент української національності і державності. Не думаю, що варто говорити про вагомість жінки у житті цілого народу. Любі дівчата, жінки, ми – чоловіки, йдемо за вами і завдяки вам! Ви наш стимул, натхнення, наша опора. Чим відрізняються українки від жінок інших національностей? – Не має у світі хоробріших за вас! Ваш внесок безцінний в кожному історичному періоді національної української боротьби. Дякуємо вам за це!».

Олена Третяк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото тут: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1207720386048676