Перейти до основного вмісту

Студенти ЛНТУ мають чудові можливості під час навчання перебувати у різних куточках світу завдяки різним програмам мобільності: стипендіальним, в рамках проходження практики чи за програмою подвійного диплому тощо.

Вони продовжують відкривати нові можливості у світі, мають змогу подорожувати, навчатися, здобувати нові цінні знайомства та насолоджуватися студентським життям. Одразу дві студентки факультету митної справи, матеріалів та технологій нині перебувають на семестровому навчанні в університеті Браганси у Португалії. Про подолання мовного бар’єру, особливості  навчання та відкриті можливості для подорожей і дозвілля далі розповідають студентка 1 курсу спеціальності «Харчові технології» Вікторія Тижук та студентка 2 курсу освітньої програми «Митна справа» Роксолана Івасенко.

Наші люди

- Розкажіть, де саме ви перебуваєте на навчанні?

Вікторія: Перебуваємо на навчанні в Португалії в студентському містечку Браганса.

-В рамках якої програми відбулася поїздка і які її особливості?

Роксолана: Потрапила я сюди за програмою мобільності студентів. Особливих складнощів не було. Я здала тест на рівень знань англійської мови, підготувала необхідні документи. Тоді ми разом з заступником декана з партнерства Наталією Імбирович підібрали дисципліни, які я зараз вивчаю в Брагансі. Коли прийшов лист з запрошенням, я почала шукати житло. Це було не легко… але, на щастя, мені допоміг випускник нашого університету Гриценя Богдан, який також навчався тут, але за програмою подвійного диплому.

Наші люди Наші люди


-Які умови проживання і перебування за кордоном?

Вікторія: Живу у п’ятикімнатній квартирі разом з іншими студентами з різних країн, зокрема, Португалії, Бразилії, Афганістану та Бангладешу. Це цікавий досвід та можливість познайомитися з новими для себе культурами та навіть кухнями світу.

Роксолана: Живу я теж в чудовій 5-кімнатній квартирі з дуже хорошою локацією. У мене простора кімната з власним балконом. Окрім мене, в квартирі є двоє українців та іноземці. Всі абсолютно різні, але дуже цікаві особистості.

-У чому полягають особливості навчання за кордоном, чим відрізняється освітній процес?

Вікторія: За кілька місяців навчання тут, можу зазначити, що воно справді відрізняється від нашого. В першу чергу, дисципліни є вужчими та напряму стосуються обраної спеціальності, а отже не витрачається час на непотрібну та нецікаву інформацію. Також європейці роблять значний фокус на практичні навички та вміння, чого особливо потребує моя спеціальність. Два рази на тиждень проходять лабораторні заняття, де ми проводимо досліди на сучасному, якісному обладнанні і отримуємо знання та вміння своєї професії.

Наші люди Наші люди


Роксолана: Навчання розпочалось з «Welcome weekend» це був тиждень знайомства з містом,університетом та всіма студентами «Erasmus». Це було дуже цікаво, адже я познайомилась з людьми з різних куточків планети. В університеті є крута «фішка» з студентськими. В IPB викладач не користується журналами, все автоматизовано. Студент має в перших 15 хв пари сам позначити свою присутність, на вході в кожну аудиторію стоїть спеціальний датчик, до якого необхідно прикласти свою студентську картку. В їдальні розраховують також студентським. В університеті можна роздрукувати необхідний матеріал за допомогою студентського.

Під час виконання тесту чи практичних завдань студенти майже не використовують своє прізвище та імʼя,а лише пишуть номер свого студентського квитка. Це дуже зручно, адже будь-яку інформацію можна дізнатись в особистому кабінеті. Єдиний мінус це те,що сам сайт португальською мовою. Для навчання я обрала 4 предмети. Загалом навчатись не важко, головне відвідувати пари, виконувати легкі завдання, готувати презентації та писати тести. В Португалії зовсім інші стандарти оформлення презентацій та інших робіт, тому тут можна отримати круту навичку.

Але, чесно кажучи, якість навчання в Україні мені подобається більше. Практичні завдання на парах в ЛНТУ є значно цікавішими, хоча не завжди легкими.

Наші люди

-Якою мовою відбувається навчання і чи виникають певні незручності через мовний бар’єр?

Роксолана: Навчання повністю англійською мовою. Складнощів як таких не виникає. Незрозумілими дуже часто є терміни, деякі з них важко зрозуміти навіть українською мовою, а тут ще й англійською. Але завжди можна звернутись до викладача або ж до когось з студентів і всі завжди радо допоможуть і пояснять. Часом буває важко зрозуміти і деякі слова викладачів і студентів, адже в одній аудиторії сидить мікс людей з різних країн і в кожного свій акцент. Важливо не боятись… не боятись говорити, навіть тоді, коли робиш помилки. Не боятись перепитати і толерантно ставитись до тих, хто перепитує.

Вікторія: Труднощів із цим, на щастя, не було, адже я вивчаю англійську вже багато років і маю достатній рівень для розуміння та спілкування. Іноді можуть виникнути складнощі з розумінням деяких хімічних термінів, проте вкиладачі завжди охоче відповідають на всі запитання та ретельно пояснюють незрозуміле.

-Які враження від перебування у новій країні та які перспективи вона відкриває?

Вікторія: У Португалії я вперше і, чесно кажучи, вона суттєво відрізняється від інших країн Європи. Темп життя тут зовсім інший, люди нікуди не поспішають, живуть в задоволення)) Клімат, природа, краєвиди - все спонукає до того, аби просто жити моментом та насолоджуватися

Роксолана: Загалом я дуже задоволена, що поїхала. Отримала тут безліч нових знайомств. Люди тут зовсім інші. Вони живуть в задоволення, нікуди не поспішають, насолоджуються життям.

Наші люди Наші люди Наші люди


-Чи є можливість подорожувати, що встигли побачити і що зацікавило найбільше?

Вікторія: Так, безумовно це чудова можливість для подорожей західною частиною Європи. Ми вже встигли побувати у столиці Лісабоні та другому за розмірами та кількістю населення місті - Порту. Обидва справили на мене яскраве враження та повернулася б ще раз і ще раз я саме в Порту. Там я вперше в житті зустрілася із океаном і його енергія це щось, що неможливо описати. Ці неймовірні масштаби, дух свободи та відчуття, що ти здатен абсолютно на все змушують затамувати подих.

Роксолана: За цих 2 місяці я відкрила для себе такі міста як Віла-Реал,Порту та Лісабон. Міста захоплюють своєю архітектурою ,краєвидами. Найбільше мене вразив океан-це надзвичайно потужна сила. Емоції переповнювали. Стоячи на березі, відчувала себе просто пилинкою в порівнянні з такою стихією. Повітря було дуже солоним, шум приємним, а хвилі з не неймовірною силою розбивалися об каміння. Місто Порту запало мені в душу і я обовʼязково повернусь туди ще не один раз. І, звичайно, планую відвідати ще безліч нових міст Португалії і кілька нових країн.

-Як проводите ваше дозвілля?

Вікторія: У вільний час подорожую, спілкуюся зі студентами з різних куточків світу, беру участь в активностях для студентів та вивчаю мови.

Роксолана: Вільного часу тут у мене багато тож ми зустрічаємось з нашими друзями з України. Цього року нас 13 і всі ми з різних куточків України від Донецька до Волині, від Харкова до Чернівців. Також студенти «Erasmus» влаштовують різні види дозвілля. Граємо в різні ігри, вікторини, співаємо в караоке. Також є можливість їздити з студентами Португалією чи різними країнами. Для цього в університеті є організація «Student travel».

Наші люди Наші люди Наші люди Наші люди


-Чи порадите студентам та своїм колегам долучатися до подібних програм? Що, на вашу думку, дає молоді можливість навчання за кордоном?

Вікторія: Безперечно раджу спробувати такий досвід. По-перше, це хороший шанс покращити знання англійської, по-друге, звідси зручно подорожувати Європою, по-третє, чудова можливість поспілкуватися та дізнатися про культуру різних країн, що зовсім не схожі на нашу.

Роксолана: Однозначно раджу студентам спробувати і поїхати сюди за такою ж програмою. Це незабутні емоції, надзвичайний досвід,нові навички, які обовʼязково знадобляться  в подальшому навчанні та роботі. Хороша можливість подорожувати, побачити світ. Чого тільки вартий океан…. Емоції важко описати.

Наші люди