Гедалю Абрамовичу Хайлісу – 90 років

Доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, академік інженерної академії України Гедаль Абрамович Хайліс – гордість й окраса вітчизняної науки з питань механізації сільського господарства, світоч нашої інженерної думки, 15 жовтня 2018 року відзначає 90-річний ювілей.

Усе життя Гедаля Абрамовича пов'язане з тим, як краще механізовувати сільськогосподарські процеси, досліджувати та удосконалювати машини. Випускник Московського інституту механізації і електрифікації сільського господарства, учень та гідний продовжувач визначних вчених В.П. Горячкіна та В.О. Желіговського весь свій талант і працю віддає служінню високим ідеалам науки. Інженер за фахом за весь період роботи Г.А. Хайліс здійснив значний внесок у розвиток теоретичних та практичних напрямків дослідження механізмів сільськогосподарських машин, з механіки рослинних матеріалів, з механізації вирощування і збирання льону, сушіння матеріалів та ряду інших питань. Він заснував нову наукову дисципліну «Механіка рослинних матеріалів». За результатами досліджень ним опубліковано понад 500 робіт. У тому числі 18 книг та 140 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Під його керівництвом та безпосередньої участі створено льонокомбайни ЛК-4М, ЛВК-4Т, ЛК-4Т, ЛК-4У та ціла низка іншої техніки. Серед опублікованих ним книг монографії «Элементы теории и расчета льноуборочных машин», «Теория и расчет льноуборочных машин», «Льноуборочные машины», «Механика растительных материалов», «Экспериментальные исследования игольчатой бороны», «Розстилальні пристрої льонозбиральних машин», «Рулонні прес-підбирачі», навчальні посібники «Основы теории и расчета сельскохозяйственных машин», «Основи проектування і дослідження сільськогосподарських машин», «Исследование сельскохозяйственной техники и обработки опытных данных», «Сельскохозяйственные материалы (виды, состав, свойства)», які витримали не одне видання і добре відомі спеціалістам як нашої держави так і за її межами.

Г.А. Хайліс – науковий керівник багатьох аспірантів і докторантів, ним створена наукова школа, під його керівництвом підготовлено і захищено 38 кандидатських дисертацій, він був науковим консультантом 7 докторських дисертацій.

З усіх прекрасних якостей, властивих Гедалю Абрамовичу, ті, хто знає його і працює з ним пліч-о-пліч або епізодично зустрічався, відзначають його надзвичайну скромність, тактовність, людяність і прагнення безкорисливо допомагати всім, а насамперед – всебічно підтримувати молодь, залучати її до наукових пошуків, заохочувати її досягнення і торувати їй шлях у велику науку. Саме тому для всієї наукової спільноти Гедаль Абрамович є взірцем наукового керівника, консультанта, принципового, доброзичливого, але безмежно людяного опонента, члена спеціалізованих рад із захисту дисертацій. Він є взірцем порядності, людяності, чесності й інтелігентності.

Кафедра галузевого машинобудування та лісового господарства