Перейти до основного вмісту

Історія створення НАТО: у Луцькому НТУ відбувся науково-практичний семінар

У стінах Луцького національного технічного університету відбувся науково-практичний семінар «Історія створення НАТО: цілі та структури». Участь у заході взяли поважні науковці із Луцького НТУ, СНУ ім.. Лесі Українки, Івано-Франківської академії Івана Золотоустого, Волинської ОДА, Луцької міської ради та ГО «Європейський вектор Волині», студенти.

Перш за все, із привітальним словом для присутніх виступила директор Луцького центру з питань вивчення безпеки Оксана Урбан. Вона представила гостей заходу та подякувала їм за участь у семінарі, що покликаний підняти важливі безпекові питання, які особливо актуальними є в часи сьогодення.

Проректор із науково-педагогічної роботи Сергій Шимчук наголосив, що в контексті нинішньої військової агресії на Сході України та анексії Криму, питання державної безпеки є надто актуальними та важливими і НАТО є саме тією структурою, що сприяє протидії поширенню війн на цілій планеті.

«Тема дуже актуальна, цікава і потрібна в контексті сьогодення. Якщо розглянути історію створення НАТО, то відомо, що ця структура  була утворена після Другої світової війни у 1949 році, як безпеко-політична. Вона була надто потрібна і мала протидіяти утворенню і поширенню війн на цілій планеті. Тоді до складу НАТО увійшли 12 всього країн… До сьогодні НАТО видозмінилося і модернізувалося, нині до структури входять 29 країн і є надія, що ми теж увійдемо, аби втримати нашу безпеку. Шляхом анексії було відібрано Крим, триває війна на Сході України, тому нашим завданням є повернути мир і його зберегти.  Впевнений, що сьогодні нам вдасться вирішити ті завдання, які виокремимо в ході зустрічі та обговорити актуальні безпекові питання», - зазначив Шимчук.

Проректор із науково-педагогічної роботи Луцького НТУ Олена Ковальчук додала, що важливо не лише розуміти, що таке НАТО, але й вміти ідентифікувати себе у цій структурі.

«Ми повинні окрім того, щоб розуміти що таке НАТО, ще й вміти ідентифікувати себе у цьому полі. Співпраця України та НАТО, яка починалася ще 27 років тому, була слабшою і з кожним роком ми більше усвідомлювали, що себе треба сприймати як члена цієї організації і це розуміння підсилювалося з часом, особливо коли виник конфлікт з Росією. Співпраця із НАТО дозволяє впроваджувати реформи, особливо в обороноздатній сфері. Охорона себе – це справа рук самої держави і не варто чекати того, хто захистить. Втім співпраця допомагає і сприяє впровадженню широкомасштабних реформ. Приємно, що на сьогоднішньому семінарі можна виокремити цілі і мету роботи організації і зрозуміти те, як Україна може себе побачити уже в структурі НАТО», - додає Ковальчук.

Згодом до слова запросили заступника директора департаменту економіки та європейської інтеграції Волинської ОДА Андрія Ткачука. Він озвучив доповідь на тему: «Вплив нейтральних безпекових моделей розвинутих країн на еволюцію НАТО». Крім того, він зазначив, що роль України у членстві НАТО вагома, адже ми диктуємо моду на певні технологічні рішення і їх супровід.

«Сфера ракетобудування, танкобудування, точної зброї і управління нею – це ті напрямки, у яких ми маємо достатньо серйозні напрацювання. Тому ми могли би зайняти свою нішу у цих галузях. Наші танки показали себе як одні із найкращих і водночас, ми маємо хороші результати управління такими засобами ведення війни. Крім того, завдяки розвитку ІТ галузі, ми маємо ряд сучасних розробок, новітні методики шифрування інформації тощо. Ми є однією із тих країн, яка у Таллінні диктує моду в сфері безпеки. Це пришвидшує нашу інтеграцію у євроатлантичний блок», -каже спікер.

За допомогою скап-зв’язку проректор Івано-Франківської академії Івана Золотоустого Олег Білоус розповів про інформаційну кампанію на євроатлантичну тематику в Івано-Франківській області і поділився досвідом для Волині. Водночас про безпекові програми і проведення інформаційних кампаній у Луцьку додав директор економічної політики Луцької міськради Борис Смаль. 

У ході семінару піднімалося питання трастових фондів як одного з напрямків співробітництва України з НАТО. Про це детальніше розповіла заступник декана факультету міжнародних економічних відносин СНУ ім.. Лесі Українки Наталія Романюк. Про роль молодіжних організацій в контексті безпеки України розповів менеджер, колишній очільник Молодіжної ради Луцька Дем’ян Петрик, а студентка спеціальності «Міжнародні економічні відносини» Луцького НТУ Діана Яновець поінформувала про еволюцію цілей та структури НАТО. Змістовну розповідь про екологічні аспекти співпраці України з НАТО представила менеджер ГО «Європейський вектор Волині» Ольга Іванців.

Насамкінець, учасники семінару підбили підсумки обговорень, акцентувавши на тому, що членство в НАТО вимагає відповідальності, виваженості, вміння знайти консенсус і вправно реалізовувати поставлені завдання. Водночас, саме НАТО є тим майданчиком, що розширює можливості для проведення масштабних і дієвих реформ, посилення заходів безпеки та успішне впровадження оборонних програм.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Більше фото: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=album&album_id=1340845799402800