Перейти до основного вмісту

Кібербезпека. Спеціальність майбутнього стала сьогоденням

Сьогодні, коли світ все більше йде у віртуальну реальність, проблема захисту особистої та комерційної інформації постала особливо гостро. Ось чому фахівці з кібербезпеки - одні з найбільш затребуваних на ринку праці. Про це для студентів ОП «Комп’ютерна інженерія» та ОП «Кібербезпека» розповів Роман Вознюк - начальник відділу інформаційно-комунікаційних технологій Управління цифрової трансформації та комунікацій.

Завідувач кафедри, професор Наталія Чернящук наголосила, що розвиток цифрової економіки призвів до появи нових цінностей - віртуальних. Будь-яка передача цінностей - це фактично обмін даними і, якщо третя сторона зможе перехопити цю інформацію або видозмінити її, то тим самим людина або компанія зазнає цілком реальні матеріальні збитки. Щоб цього не сталося й потрібні фахівці з безпеки інформаційних систем, які створюють надійну структуру обміну даними, передбачають дії зловмисників, знаходять і усувають уразливості в мережевих системах. При цьому, число кібератак зростає з кожним днем, як і стабільно збільшується число компаній, які переходять працювати в інтернет. Тому проблем з пошуком високооплачуваних вакансій для фахівців з інформаційної безпеки, в доступному для огляду майбутньому, не передбачається.

Якими знаннями і навичками повинен володіти фахівець з кібербезпеки?

Головним завданням фахівця з кібербезпеки є забезпечення захисту інформації підприємства, країни або громадян. Професіонали цього профілю працюють в банках та інших фінансових установах, у всіх областях оборони (від армії і органів внутрішніх справ до оборонних підприємств), урядових структурах, медицині, в транспортних організаціях (наприклад, дуже важливо не допускати збою в роботі диспетчерських служб військової і цивільної авіації), комунальних службах та інших сферах.

Їхня робота полягає в забезпеченні безперебійного функціонування засобів програмного захисту інформації підприємства, налагодження та підтримці роботи апаратної частини, кажучи простою мовою, вони повинні добре розбиратися в пристрої і роботі комп'ютерів та комп'ютерних мереж. Також кожен фахівець повинен вміти писати власне програмне забезпечення, специфічне для даної конкретної організації, а в разі потреби, створити антивірус.

Хороший спеціаліст з кібербезпеки завжди зуміє відбити будь-яку хакерську атаку на ввірений йому об'єкт, а дуже хороший фахівець ніколи не допустить цієї атаки, заздалегідь перекривши всі канали доступу.

Переваги та недоліки кар'єри в кібербезпеці.

Перша перевага. Вцілому, на ринку України конкуренція поки дуже слабка, попит на професіоналів вже є, а значить, оплата праці - договірна. Головне, щоб були гідні аргументи у вигляді професійного досвіду і глибини знань.

Перевага наступна. Ця сфера активно розвивається. Кожна IТ-система - об'єкт роботи інженера з безпеки. Професія зростає разом з усією галуззю, і мова не тільки про IT-бізнес, але й про цифрову трансформацію всіх сфер життя.

З огляду на швидкість проростання цифрових інструментів в життя кожної людини, різноманітного бізнесу і навіть держави, сперечатися з цим безглуздо. Значить, в професії є і буде досить місця для професійного розвитку, зростання якості сервісів та послуг, які надають фахівці і компанії.

До речі, ще один важливий момент: в кібербезпеки практично не буває випадкових людей. Фахівці точно знають, навіщо і куди вони йдуть, копають глибоко і люблять свою справу. Перебувати в такому оточенні приємно, це мотивує.

«А ось до мінусів можна віднести високий ризик вигоряння. Крім того, поріг входу в професію досить високий. Треба копати глибоко, щоб відчувати себе впевненим фахівцем. Знайти роботу - не просто. Тут відбувається класичне замкнуте коло новачка: немає досвіду - не беруть на роботу; немає роботи - немає досвіду. Справді, хто довірить безпеку свого продукту фахівцеві з мінімальним багажем знань? І срібної кулі для виходу з цієї ситуації поки не придумали» – розповідає Роман Вознюк.

Підводячи підсумки, можемо сказати, що кібербезпека була частиною інформаційної безпеки. Зараз же – це еволюція інформаційної безпеки. Зараз саме від захисту процесів, інформації та діяльності в кіберпросторі залежить дуже багато, ніж просто втрата інформації.

Наталія Чернящук, завідувач кафедри КІ та КБ