Кращі знавці матеріалів змагалися в Луцькому НТУ
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 1506 від 23.12.2014 року ІІ етап Всеукраїнської студентської Олімпіади зі спеціальності «Прикладне матеріалознавство» відбувся на базі Луцького національного технічного університету 15-16 квітня 2015 року.
До участі в ІІ етапі Олімпіади допускалися студенти напряму підготовки «Інженерне матеріалознавство», а також спеціальності «Прикладне матеріалознавство», переможці І етапу, по 3 студенти від вищого навчального закладу.
Основні теми, за якими студенти виборювали звання переможця, такі:
– основи технологій виробництва матеріалів та виробів (металургія, зварювання, ливарне виробництво, обробка тиском);
– кристалічна будова та її дефекти;
– діаграми фазової рівноваги; елементи хімічної термодинаміки матеріалів; дифузія в металах і сплавах;
– види деформації та руйнування металів; методи визначення механічних властивостей матеріалів;
– фізичні властивості матеріалів та методи їх визначення;
– основні види корозії та методи захисту від неї;
– структурні методи дослідження матеріалів;
– порошкові та композиційні матеріали (сталі, тверді металокерамічні, мінералокерамічні, полікристалічні надтверді): структура, технологічна обробка, властивості використання;
– сучасні способи підвищення експлуатаційних характеристик деталей та інструментів.
ІІ етап Олімпіади з матеріалознавства проводився в два тури. І тур включав в себе творче завдання: аргументований вибір матеріалу та технології обробки конкретної деталі або інструмента для забезпечення необхідних властивостей. ІІ тур – це виконання завдань у формі тестування, які стосуються базових знань з нормативних дисциплін фахової підготовки.
Кожна студентська робота кодувалася, а відповіді оцінювалися за бальною системою. При оцінюванні відповідей на завдання І туру враховувалася їх аргументованість, фаховість, логічність та повнота.
І місце було виборено Сумським державним університетом (переможець – Марина Шостак), ІІ – Запорізьким національним технічним університетом (переможець – Микита Айкін).
Боротьба за ІІІ місце виявилася напруженою, про що свідчить рішення журі провести ІІІ-й тур випробувань. Голова журі – доктор технічних наук, професор Петро Савчук констатував однакову кількість балів (за результатами І і ІІ турів) учасників Євгенія Думи (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут») та Романа Ткача (Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут») – по 78 балів.
Результати ІІІ туру випробувань виявились однаковими (по 34 бали за експрес-тестуванням), тому було присуджено ІІІ місце кожному з цих 2-х учасників.
Вітали учасників та нагороджували переможців перший проректор Луцького НТУ Зоряна Герасимчук та завідувач кафедри матеріалознавства та пластичного формування конструкцій машинобудування Петро Савчук.
До слова, для учасників в день проведення Олімпіади було організовано презентацію проектно-конструкторської лабораторії сучасних технологій (технологічний факультет) та екскурсію старим містом. Попри несприятливі погодні умови, молодь зі всієї України лишилась задоволена такою організацією дозвілля. Адже студенти взяли з собою не лише перемоги, а й чудовий настрій та тільки позитивні враження про Луцький НТУ та місто загалом.
Галина МИКИТЮК