Перейти до основного вмісту

КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКІ СТУДІЇ У ЛУЦЬКОМУ НТУ

23 вересня у Луцькому НТУ вперше відбулось проведення культурно-просвітницьких студій із нагоди 100-річчя відродження української освіти на Волині Українськими Січовими Стрільцями під керівництвом Дмитра Вітовського, Миколи Саєвича та Михайла Гаврилка у 1916–1917 роках.

Захід було організовано Козацьким Стрілецьким Братством за сприяння та участі адміністрації університету.

У вітальному слові ректор вишу Петро Савчук зауважив, що проведення культурно-просвітницьких студій є свідченням того, що наш вуз не є байдужим до національних державних процесів.

Проректор з науково-педагогічної роботи Валентин Талах, познайомивши усіх присутніх із представниками Козацького Стрілецького Братства, серед яких, до слова, були в минулому студенти нашого університету, а нині – учасники АТО, Роман Вітюк та Олексій Кузик, зазначив: «Сьогодні нас відвідали люди, які повсякчас люблять свою країну».

Отаман Козацького Стрілецького Братства Володимир Перчук, звернувшись до усіх присутніх, наголосив на тому, що на Волині, завдяки діяльності Українських Січових Стрільців, відновилася освітня діяльність, яка стала підґрунтям формування національної свідомості нашого краю.

Професор кафедри археології, давньої та середньовічної історії України СНУ імені Лесі Українки, доктор історичних наук Оксана Каліщук у своїй доповіді акцентувала увагу присутніх на освітній та культурно-просвітницькій роботі Українських Січових Стрільців на Волині і її актуальності для сьогодення. Зокрема, доповідач детально зупинившись на діяльності УСС під керівництвом Дмитра Сітовського, Миколи Саєвича та Михайла Гаврилка у 1916–1917 роках, наголосила на тому, що на території Волинського краю було створено від 80 до 150 українських шкіл, які стали культурними та просвітницькими осередками для українців того часу.

 Керівник культурно-просвітницького напряму діяльності ВОГО Козацьке Стрілецьке Братство Олександр Сокур у своїй доповіді висвітлив історичну традицію високоосвідченості Українського воїнства, яка знаходить свій вияв і нині на сучасному етапі розвитку нашого суспільства, свідченням якої є згадана на культурно-просвітницьких студіях доля всесвітньо відомого українського оперного співака, соліста Паризької національної опери, волонтера, учасника бойових дій на Сході України Василя Сліпака, який загинув у бою від кулі снайпера.

 Усі присутні на заході мали можливість переглянути фільм, екранізований за мотивами повісті Романа Коваля «Михайло Гаврилко: і стеком, і мечем», який має назву «Стеком і шаблею», герой якого, до слова, є автором першої в історії української культури Шевченкіани та уособленням образу воїна-митця під керівництвом якого відбувалось відродження української освіти на Волині.

Наостанок проведення культурно-просвітницьких студій відбулось ознайомлення з озброєнням XVII–XXI століть завдяки отаману Козацького Стрілецького Братства Володимиру Перчуку, обозному Миколі Свередюку та хорунжому Віктору Ткачуку.

Проведення культурно-просвітницьких студій сприяє утвердженню національної самосвідомості у молодого покоління в ім’я процвітання нашої держави у прийдешньому.

Оксана Гринюк

Фото: Ольга Боднар