Перейти до основного вмісту

До числа найбільш активних ЗВО у 2023 році потрапив Луцький національний технічний університет та займає 11 сходинку у відповідному рейтингу. У 2023 році наш університет подав 41 заявку на винаходи і корисні моделі.

рейтинг

За результатами «Моніторингу основних подій в економіці України», підготовленого Міністерством економіки України (далі - Мінекономіки), зростання ВВП України у 2023 році оцінюється на рівні 5%, - повідомляє «Євроосвіта».

Не зважаючи на тотальний обвал 2022 року (майже 29%), спричинений військовою агресією рф, національна економіка продемонструвала значну стійкість та великий потенціал до відновлювання і розвитку, завдяки спільним зусиллям держави, ЗСУ, бізнесу, міжнародних партнерів та суспільства в цілому.
Водночас за оцінками Мінекономіки позитивна тенденція щодо темпів зростання ВВП зберігатиметься й у 2024 році, а обсяг інвестицій в українську економіку зростатиме майже на 30%.

Ситуація у сфері інтелектуальної власності закономірно віддзеркалює загальні макроекономічні тенденції. Так, відносно показників 2022 року, сумарна кількість заявок на об’єкти промислової власності (далі - ОПВ) зросла на 47,6% та склала 32759 заявок. Ця сума перевищує показник 2022 року (22195 заявок) більш ніж на 10,5 тисяч заявок, проте поступається обсягам довоєнного 2021 року (41003).Однак, враховуючи наявне зростання темпів подання заявок та позитивні тенденції щодо відновлення національної економіки, показник загальної кількості поданих заявок у 2024 році, може вийти на рівень 2021 року.

Зростання темпів подання заявок на ОПВ у 2023 році є яскравим свідченням активізації винахідницької спільноти і бізнесу та є наслідком позитивних очікувань щодо розвитку економічної, політичної та соціальної ситуації в Україні. Винаходи, як найбільш складний та вагомий об’єкт промислової власності, наче слідуючи за тенденцією ВВП 2023 року, демонструють зростання у 5,5%. Динаміка подання заявок щодо інших об’єктів промислової власності є більш високою: корисні моделі - 47,4%, промислові зразки - 34,8%, торговельні марки - більш ніж 55,4%.

рейтинг



Показники реєстрації ОПВ зазвичай є нижчими, ніж обсяги поданих заявок, що є закономірним, адже швидкість вхідного потоку заявок сповільнюється на етапі експертизи. Це пов’язано зі специфікою проведення експертизи, яка є складним, багатоетапним процесом, що залежить не тільки від УКРНОІВІ, а й від дій самого заявника, та може тривати значний час. Проте головними факторами, які негативно вплинули на процес реєстрації ОПВ у 2023 році, є складні воєнно- політична та соціально-економічна ситуації в Україні із різким зниженням активності у сфері інтелектуальної власності. Сукупність зазначених факторів призвели до падіння реєстрації ОПВ на 5,6%, відносно 2022 року.

Сучасні виклики для сфери інтелектуальної власності, креативних та інноваційних секторів економіки України дають можливість швидко адаптуватися завдяки творчому потенціалу інноваторів. Інтелектуальна власність є невід’ємною складовою інноваційного відновлення, адже забезпечення процесів впровадження нових технологій та відповідно розміщення в Україні виробництв, потребує належного захисту інтелектуальних активів. Отже, післявоєнна відбудова країни залежить від розвитку інноваційної сфери. Аналіз статистичних даних щодо подання заявок на винаходи і корисні моделі свідчить, що винахідницька активність національних заявників у 2023 році зросла на 42,5% порівняно з попереднім роком.