Перейти до основного вмісту

ЛУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ:

50 РОКІВ НА РИНКУ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ

У липні 2016 року виповнюється 50 років з часу відкриття в місті Луцьк осередку вищої технічної освіти на Волині. Шлях до самостійності вишу, а згодом і роки праці для набуття статусу національного – все це результат невтомної роботи не одного покоління викладачів, студентів, керівників міста та області, які всіляко сприяли формуванню та зміцненню вищої технічної освіти на Волині в різні часи.

Перші кроки становлення

Кінець 50-х – перша половина 60-х років ХХ століття були періодом формування промисловості у Волинській області. У 1959 р. на основі невеликої майстерні з ремонту автомобілів відбулось становлення машинобудівного (сучасного автомобільного) заводу. У 1960 р. побудовані сучасні приміщення для нових цехів заводу ім. М. Хрущова (згодом приладобудівного заводу, сьогодні це ПАТ «Електротермометрія»). Поряд із виробництвом автомобілів, приладів і електрообладнання важливе місце посідало виробництво сільськогосподарських машин. Таким чином, до середини 60-х років минулого століття Волинь поступово перетворюється з аграрної в аграрно-індустріальну область.

Масштаби і темпи розвитку промисловості міста Луцьк і Волинської області вимагали значної кількості кваліфікованих інженерних кадрів. Більшість студентів-заочників з числа працюючої луцької молоді навчались без відриву від виробництва у технічних вишах за межами області і навіть республіки, що було проблемою як для самих студентів, так і для підприємств. Все це стало передумовою для створення в області осередку вищої технічної освіти та забезпечення краю інженерними кадрами.

За клопотанням громадськості, партійних і радянських органів Волинської області був виданий наказ міністра вищої та середньої освіти № 422 від 2 липня 1966 р. «Про організацію в місті Луцьку Волинської області відділення загальнотехнічного факультету Київського автомобільно-дорожнього інституту». Для навчання студентів було передано колишнє приміщення середньої школи № 17, що на вул. Радянській, 73 (нині вулиця Винниченка) загальною корисною площею 1829 кв.м на баланс Київського автомобільно-дорожнього інституту (КАДІ) для організації відділення.

Наказом ректора Київського автомобільно-дорожнього інституту № 580 від 10 серпня 1966 р. Дмитра Михайловича Коновалюка було призначено старшим викладачем Луцького відділення на правах його завідувача. Через два роки, у 1968 р., Луцьке відділення КАДІ було реорганізовано в Луцький загальнотехнічний факультет КАДІ.

У подальші роки відбувалися чергові реорганізації, які були сходинками до створення самостійного вишу. Так, 2 вересня 1975 р. загальнотехнічний факультет Львівського політехнічного інституту в м. Луцьку був реорганізований у Луцький філіал Львівського політехнічного інституту.

Луцький індустріальний інститут (1991-1996)

Знаковою подією для життя вузу стає 1991 р. Саме в історичний період народження незалежної, суверенної України, на хвилях радикальних перетворень у всіх сферах суспільно-політичного життя відбулось утворення самостійного вищого навчального закладу – Луцького індустріального інституту (ЛІІ). Згідно з Постановою Ради Міністрів Української РСР № 78 від 1 квітня 1991 р., на базі Луцького філіалу Львівського ордена Леніна політехнічного інституту імені ленінського комсомолу був створений Луцький індустріальний інститут.

У червні 1991 р. відбулися вибори ректора Луцького індустріального інституту. На цю посаду на засіданні Ради інституту 6.06.1991 р. одноголосно обрано ініціатора й активного учасника розвитку технічної освіти на Волині Віктора Володимировича Божидарніка. На початку створення самостійний виш налічував чотири факультети: машинобудівний (декан – доц. Лелик Я.Р., з 1992 р. – доц. Пустюльга С.І. ), технологічний факультет (декан – доц. Філіпчук Є.О.), вечірній факультет (декан – доц. Коробчук І.В., з 1992 р. – доц. Пашинський Л.М.), заочний факультет (декан – доц. Лябук М.Н.), які включали 13 кафедр.

З набуттям самостійності в Луцькому індустріальному інституті розпочалися кількісні та якісні структурні зміни, спрямовані на вдосконалення системи управління навчально-виховним процесом, науково-дослідною, навчально-методичною роботою. Розвивалися фундаментальні дослідження з фізики, математики, механіки та хімії. Були започатковані нові напрямки: сільськогосподарського машинобудування, матеріалознавства, порошкової металургії, композитних матеріалів, напівпровідників, електропостачання, економіки. Наукові школи формуються навколо відомих професорів – Гедаля Абрамовича Хайліса, Юрія Георгійовича Бобра, Анатолія Костянтиновича Семенюка, Анатолія Васильовича Федосова, Віктора Дмитровича Рудя.

Надзвичайно плідними були ці роки завдяки роботі ректора університету Віктора Володимировича Божидарніка, який, зростаючи як науковець і фахівець, водночас формував своє університетське дітище, проявляючи батьківську турботу до кожного працівника і студента. У 1992 р. він отримав звання професора кафедри технічної механіки, у 1994 р. став членом-кореспондентом Академії менеджменту та підприємництва, а в 1996 р. – дійсним членом Академії інженерних наук України. За час наукової і педагогічної діяльності ним опубліковано 94 наукові праці і винаходи, дві монографії, вісім підручників, затверджених Міністерством освіти і науки України. Указом Президента України у 1995 р. Віктору Володимировичу Божидарніку присвоєно звання «Заслужений працівник освіти України».

Луцький державний технічний університет (1997-2007)

З отриманням статусу технічного університету і найвищого, ІV рівня акредитації започаткувався новий етап діяльності. Навчальний заклад отримав право самостійно визначати зміст освіти і плани прийому абітурієнтів з урахуванням регіональних потреб відкривати нові спеціальності, створювати у своїй структурі відповідні наукові установи різних типів, краще розвивати пошукові та фундаментальні дослідження, ділове, науково-творче співробітництво на міжнародному рівні, надавати вчені ступені, звання. Все це вимагало якісно нових підходів до організації науково-дослідницького, навчально-виховного процесу, всієї системи підготовки фахівців вищої категорії.

Зрозуміло, що провідну роль тут відіграв ректор Віктор Володимирович Божидарнік – людина високоосвічена, ділова, комунікабельна, з вольовим характером і масштабним аналітичним мисленням. Першими помічниками ректора були проректори, які очолювали різні сфери університетського життя. Серед них: Семенюк А.К. – проректор з навчально-методичної і зовнішньоуніверситетської діяльності (1998–2001 рр.); Герасимчук З.В. – з 2002 р. проректор з науково-методичної роботи, з 2003 р. – перший проректор; Хайліс Г.А. – проректор з наукової роботи (1995–2000 рр.), Шваб’юк В.І. – проректор з наукової роботи (2001–2010 рр.); Середа В.Ю. – перший проректор (1997–2002 рр.), проректор з навчально-педагогічної роботи (з 2003 р.); Федосов А.В. – проректор з навчально-виховної роботи та зовнішньоуніверситетської діяльності (2001–2010 рр.); Куцай С.С. – проректор з адміністративно-господарської роботи.

Зі зміною статусу університету розпочалась плідна робота з організаційно-структурної перебудови ВНЗ. Так, згідно з наказом Міносвіти України № 356 від 8.10.1998 р. на базі економічного факультету та в результаті його поділу створені факультет обліку і фінансів та факультет економіки та менеджменту, на базі інженерно-конструкторського факультету – енергоощадний факультет та будівельний факультет, який відкрився фактично вдруге. Постійно зростала кількість кафедр, багато з них утворювались на основі поділу вже існуючих. Якщо на 01.01.1998 р. було – 22 кафедри, то у 1999 р. – 27; 2000 р. – 29; 2001-2002 рр. – 30; 2003 р. – 33; 2006 р. – 36; 2007 р. – 38 кафедр.

Луцький національний технічний університет (з 2008 р.)

Знаменна подія не лише для університету, а й для усього Волинського регіону відбулася 11 квітня 2008 року, коли Указом Президента України № 335/2008 Луцькому державному технічному університету присвоєно статус національного. У новому статусі Луцький національний технічний університет (ЛНТУ) здійснював освітню і наукову діяльність в чотирьох навчально-науково-виробничих інститутах (ННВІ): інженерних та інформаційних технологій (д.т.н. професор В.Д. Рудь), ресурсо-збереження та будівництва (д.г.н., професор Я.О. Мольчак), економіки та управління (д.е.н., професор І.М. Вахович), неперервного навчання (д.т.н, професор В.Ф.Дідух); на семи факультетах: комп’ютерних наук та інформаційних технологій, машинобудівному, технологічному, будівництва та дизайну, екології та приладо-енергетичних систем, бізнесу, обліку та фінансів, на 38 кафедрах, також в Навчально-науковому центрі післядипломної освіти та Центрі технологій дистанційного навчання.

Науковий потенціал університету станом на 2009 р. становив 436 науково-педагогічних працівників, серед яких 23 доктори наук і професори, 230 кандидатів наук та доцентів, один член-кореспондент НАНУ, 14 академіків, 9 членів-кореспондентів галузевих та закордонних академій наук, один заслужений діяч науки і техніки України, вісім заслужених працівників освіти України, 112 відмінників освіти України, три стипендіати Кабінету Міністрів України.

Сьогодні велике значення починають відігравати дружні зв’язки з колегами-науковцями близького та далекого зарубіжжя. Луцький національний технічний університет розпочав співпрацю із закордонними навчальними закладами та організаціями: Вищою технічною школою Ліппе та Гьокстер (Німеччина), спілкою «Мости в Україну» (Німеччина), Університетом прикладних наук (SUPSI, Швейцарія), Жешівською Політехнікою (Польща), Північноцентральним технічним коледжом (США), Білоруським національним технічним університетом, Гомельським кооперативним інститутом (Білорусь), Гданською Академією мистецтв (Польща), Інститутом обробки металів тиском (Польща), Торгово-промисловою Палатою Південної Вєлькопольські (Польща), Люблінським технічний університетом «Люблінська політехніка» (Польща) тощо. Студенти усіх факультетів отримали можливість проходження семестрового навчання в університеті «Люблінська Політехніка» (м. Люблін, Польща) або в Політехнічному університеті м. Браганса (Португалія), 2-місячну практику в бюро міжнародних обмінів університету «Люблінська Політехніка» (Польща), на підприємствах та установах округу Детмольд (Німеччина) за підтримки німецької спілки «Мости в Україну».

У рейтингу найкращих технічних ВНЗ України, складений Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти МОН молоді і спорту України у 2012 р., Луцький національний технічний університет посідає сьоме місце серед 26 технічних вишів України.

Упродовж багатьох років натхненником і організатором усіх етапів розвитку і становлення нашого університету як одного із провідних вищих навчальних закладів Волині та України був Віктор Володимирович Божидарнік. Корінний волинянин (народився 22 квітня 1945 року в смт. Голоби Ковельського району) пройшов професійний шлях становлення від студента механіко-математичного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка до професора, доктора технічних наук, ректора Луцького національного технічного університету.

Історія луцького політеху нерозривно пов’язана з постаттю В.В.Божидарніка – ректора, відомого науковця, авторитетного керівника, справжнього професіонала. Реалізувавши свою багаторічну мрію (пройшовши з вузом нелегкий шлях від філіалу до національного) у 2015 р. ректор відійшов у Вічність, залишившись у пам’яті колег «батьком вишу» та людиною з великим серцем.

Луцький НТУ сьогодні

З 2015 року Луцький національний технічний університет (Луцький НТУ) очолює доктор технічних наук, професор Петро Петрович Савчук. Попередній досвід роботи на посаді завідувача кафедри матеріалознавства та пластичного формування конструкцій машинобудування, а також практичний досвід, отриманий під час стажування в європейських університетах, участь в міжнародних програмах та проектах сформували у нинішнього ректора професора П.П.Савчука сучасні погляди на розвиток вищої технічної освіти. Своє бачення розвитку університету, зорієнтоване на інтеграцію в європейський освітній простір, запропоноване ще в якості кандидата на посаду ректора у 2015 р., Петро Петрович покроково втілює у життя з колективом викладачів та працівників університету.

На сьогоднішній день структура вишу включає сім факультетів: факультет комп’ютерних наук та інформаційних технологій, технологічний факультет, факультет будівництва та дизайну, факультет екології та приладо-енергетичних систем, факультет бізнесу, факультет обліку та фінансів, машинобудівний факультет та кафедру військової підготовки. Відокремленими структурними підрозділами Луцького НТУ є: технічний коледж Луцького НТУ, Любешівський технічний коледж Луцького НТУ, Ковельський промислово-економічний коледж.

Професорсько-викладацький склад Луцького НТУ нараховує 396 штатних осіб, з них професорів, докторів наук – 27 осіб; професорів, кандидатів наук – 4 особи, доцентів, кандидатів наук – 313 осіб.

Основними напрямами наукових досліджень є: механіка деформівного твердого тіла; фізико-технічні проблеми матеріалознавства, новітні технології в машинобудуванні; механіка структурно-неоднорідних середовищ, ресурсо- та енергозберігаючих технологій; технологічне керування параметрами якості та експлуатаційними характеристиками поверхонь деталей, приладів та машин; енергетика та енергоефективність; динаміка вібраційних машин; прикладні інформаційні технології функціонально-модульного проектування структури технологічних комплексів; новітні комп’ютерні технології в інженерному проектуванні та освітній діяльності; охорона та раціональне природокористування; розміщення продуктивних сил та регіональна економіка; організаційно-економічні засади управління розвитком підприємств; облік, аналіз і аудит в системі управління підприємницької діяльності; товарознавство та експертиза якості споживчих властивостей; фінансове забезпечення сталого розвитку.

Луцький НТУ здійснює підготовку бакалаврів та магістрів на денній та заочній формі навчання, а також проводить навчання за скороченим терміном для осіб, які здобули освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, для здобуття ступеня бакалавра за умови вступу на споріднену спеціальність.

На сьогодні Луцький НТУ бере участь в освітній програмі ЄС Еразмус+, в рамках якої студенти отримують гранти на навчання та стажування в закордонному закладі-партнері. З 2011 року Луцьким НТУ було розпочато реалізацію програми подвійного диплому, за результатами якої студенти отримують дипломи двох навчальних закладів. Програма реалізується з університетом «Люблінська Політехніка» (Республіка Польща) та Політехнічним інститутом м. Браганси (Португалія).

У Луцькому НТУ діють проекти, які фінансуються з фондів Європейського Союзу, зокрема: проект «Mmateng»; проект Вишеградського фонду «Досвід країн Вишеградської четвірки у розвитку малого підприємництва»; проекти ENGITEC, LA MANCHE, ПЛ-НТУ Транскордонний обмін досвідом, TRACECA.

Луцький НТУ нараховує у своєму складі 7 навчально-лабораторних корпусів, два гуртожитки. Загальна площа, яку займають приміщення вишу та його філії становить 60,99 тисячі квадратних метрів. Для закріплення практичних навиків діє полігон і автодром. Для відпочинку студентів і викладачів вузу діють спортивно-оздоровчі бази на озерерах Світязь та Пісочне. Університет має свій спортивний комплекс з ігровим залом, двома тренажерними залами та залом для занять аеробікою, плавальним басейном, стадіон.

З 2016 року на базі Луцького національного технічного університету діє кафедра військової підготовки, яка здійснює підготовку офіцерів запасу для Збройних Сил України за військово-обліковими спеціальностями: «Бойове застосування механізованих підрозділів, частин і з’єднань»; «Бойове застосування з’єднань, військових частин і підрозділів наземної артилерії»; «Психологія».

Луцький національний технічний університет, спираючись на 50-річний досвід своєї діяльності, і надалі зберігатиме й примножуватиме статус головного осередку технічної освіти на Волині, престиж інженерної праці. Адміністрація, професорсько-викладацький склад університету вдячні усім, хто обрав наш університет, щоб реалізувати свої плани та можливості. Луцький НТУ вкотре відкриває двері і запрошує на навчання абітурієнтів 2016 року!

Ірина Сушик,
завідувач музею історії Луцького НТУ