З нагоди Днів науки 16 травня 2024 року в Університеті Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (UMCS) відбувся польсько-український науковий семінар «Україна – ЄС: виклики та перспективи». Захід вібувався у гібридному форматі в рамках виконання міжнародного грантового проекту Eurizon ID 829: Structural transformation of the economy of the Polish-Ukrainian borderlands as a response to common challenges of security, green, digital and intellectual transition. Партнерами з реалізації даного проекту виступають вчені-економісти UMCS.
Організаційну підтримку даного заходу забезпечили кафедра політики економічної і регіональної UMCS та кафедра економіки ЛНТУ. На семінарі була присутня делегація вчених ЛНТУ у складі: д.е.н., проф. завідувача кафедри економіки Олександра Шубалого, доцентів кафедри економіки к.е.н., доц. Антоніни Гордійчук та к.е.н., доц. Ірини Шубалої, аспіранта кафедри економіки ОНП «Економіка» Юрія Гордійчука.
Модератор наукового семінару prof. dr hab. Andrzej Miszczuk представив учасників та зазначив, що проблематика інтеграції України до ЄС є досить широкою та охоплює багато економічних, соціальних та екологічних питань. В цьому контексті зростає роль польсько-українського прикордоння.
З вітальним словом до учасників заходу звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та досліджень ЛНТУ, д.е.н., проф. Олена Лютак, яка також подякувала Польщі за допомогу та підтримку України в цей складний воєнний час, а також відзначила актуальність цього заходу, адже для України дуже важливо виконати усі умови для вступу до ЄС.
Виступ prof. dr hab. Walenty Baluk стосувався геополітичних аспектів членства України в ЄС. Він звернув увагу, що без України неможлива безпека цілої Європи, тому важливо забезпечити всіляку підтримку українцям, щоб зупинити агресора та відвоювати усі міжнародно визнані території України.
Виступ prof. dr hab. Paweł Pasierbiak стосувався проведення аналізу міжнародних економічних зв’язків України. Було зазначено, що у довоєнний період Україна активно розвивала торгівлю з ЄС та Польщею, а в період війни ця економічна співпраця посилилася, адже вони надають значну фінансово-економічну підтримку Україні. Очевидно, що й надалі важливо розширювати зовнішню торгівлю, що дозволить прискорити європейську інтеграцію України.
У своєму виступі prof. dr hab. Piotr Kozarzewski представив дослідження стану економіки України на тлі різних класифікацій економічних систем. Була звернута увага, що за різними дослідженнями економіка України тільки набуває ознак ринкововї економіки, значною проблемою є неповна сформованість інститутів у сферах права, боротьби з корупцією, економічного регулювання економічних систем тощо. Тому для вступу до ЄС Україні потрібно буде активно реалізовувати відповідні реформи.
Виступ д.е.н., проф. Олександра Шубалого стосувався аналізу соціально-економічного становища України після двох років війни. Було звернута увага, що економіка України після значного падіння ВВП у 2022 році (на 29%), вже у 2023 році адаптувалася до воєнного часу та забезпечила певний ріст (5%). Водночас втрати ВВП України ще з початку війни у 2014 році з позицій оцінки втраченої вигоди сягають близько 800 млрд дол США. Для повного відновлення економіки України в найближчі 10-15 років потрібно надалі стимулювати економічне зростання, але головним стимулом може стати входження до ЄС.
Виступ prof. dr hab. Piotr Witkowski стосувався митних, транспортних та логістичних умов членства України в ЄС. Було зазначено, що польсько-українське прикордоння має значний транспортно-логістичний потенціал, а для цього важливо розбудовувати нові пункти пропуску на кордоні та спрощувати прикордонний рух між країнами. Це також важливо в рамках прискорення відбудови України, адже очевидно, що через польсько-українське прикордоння будуть прокладені основні маршрути руху товарів і послуг, це також сприятиме прискоренню єроінтеграції України.
Також prof. dr hab. Andrzej Miszczuk та д.е.н., проф. Олександр Шубалий розповіли про деталі реалізації спільного міжнародного грантового проекту Eurizon ID 829, який покликаний розглянути детермінанти структурної трансформації польсько-українського прикордоння в контексті сучасних викликів безпеки, «зеленої», цифрової та інтелектуальної трансформації.
В науковій дискусії в рамках даного семінару також взяли участь полькі вчені з UMCS, а також присутні представники ЛНТУ Антоніна Гордійчук, Ірина Шубала, Юрій Гордійчук. Усі учасники семінару підтримали думку, що головне на даний час для України – це відвоювати усі міжднародно визнані власні території, а також паралельно виконати усі умови до євроінтеграції.
Дякуємо польським колегам з UMCS за організацію заходу, продовження активної освітньої і наукової співпраці з ЛНТУ, а також за всіляку підтримку України в цей воєнний час.
Завідувач кафедри економіки
Олександр Шубалий