«Ще три дні тому я була у Венеції, один день тому - у Флоренції, а зараз я уже лечу назад у Люблін на навчання. Рік тому я не змогла б повірити, що буду подорожувати, знайомитись з людьми різних культур, навчатись за кордоном ,і разом з цим, отримувати стипендію, яка зможе забезпечувати повністю комфортне перебування», - розповідає студентка третього курсу спеціальності «Економіка» Оксана Іранек.
Зараз дівчина навчається у Любліні в Університеті Марії Кюрі-Склодовської за спеціальністю «Економіка» за програмою міжнародної кредитної мобільності в рамках програми Erasmus+.
«Про цю програму я дізналась у січні 2023 року, подавала свою заявку на неї не одразу, адже сумнівалась, чи зможу взагалі пройти. Для проходження потрібно було підготувати документи, скласти тест з англійської на рівень B2, написати мотиваційний лист та пройти конкурс. Якщо з першим мені допомогли у відділі міжнародних зв’язків, то з рештою вимог справлялась сама. Я зі всім впоралась і через місяць таки отримала заповітний дзвінок, що саме моя кандидатура погоджена на участь у програмі», - ділиться дівчина.
Навчання в Любліні, додає Оксана Іранек, розпочалося 4 жовтня, напередодні відбувся день ознайомлення із університетом:
«На цій зустрічі були студенти, відібрані на програму Erasmus+ в UMCS. Це були студенти з різних країн: Італія, Словаччина, Португалія, Іспанія, Франція, Туреччина і т.д.. Перед зустріччю я дуже хвилювалась, боялася не знайти спільних тем для розмов або стикнусь з непривітністю ( адже на програмі люди з різних країн і різних культур). Але всі мої страхи зникли після перших розмов, адже всі були привітні та відкриті до спілкування. Після офіційної частини, у нас була й неформальна зустріч, де зібрались еразмусівці з усього міста (адже Люблін - це студентське місто і тут доволі багато університетів). Саме тоді я познайомилася з великою кількістю людей, з деякими з них ми стали друзями».
Студентка запевняє, що люди – це одна з найважливіших частин в програмах обміну.
«Саме об'єднання людей, коли ви зустрічаєтесь, спілкуєтесь, разом проводите час, граєте настільні ігри, готуєте разом вечері, подорожуєте, підтримуєте один одного у важкі моменти та навіть допомагаєте у побутових питаннях. Це все допомагає краще зрозуміти інших, інші культури, звичаї та особливості. Починаєш бачити як відмінності, так і те, що ми всі дуже схожі. Усвідомлення цього дозволяє бути більш відкритим, емпатичним та щирим у спілкуванні», - каже здобувачка.
Також іншою дуже важливою частиною навчання в рамках Erasmus+ є обмін знаннями. Про це далі розповідає Оксана:
«На програмі я маю шість предметів, тому кожного дня у розкладі зазвичай по 1-2 пари. Порівнюючи з навчанням в Україні, я помітила відмінність в системі оцінювання. Якщо в Україні це зазвичай тести, то тут ти створюєш проєкт. Вони видозмінюються в залежності від кожного предмету, але їхня основна ідея полягає в тому, що ти повинен розв'язати повне комплексне завдання тими навичками, які ти здобув під час навчання. Наприклад, на парі з «Дослідження та управління людськими ресурсами» ми розробляли вакансію на робоче місце і розписували план розвитку навичок для працівника. На мою думку, такий тип завдань допомагає не тільки краще засвоїти отримані знання, а й побачити як їх можна використовувати на практиці. Тобто знання перетворюються на навичку.
Ще одна навичка, яка тут постійно розвивається - англійська мова. До програми обміну у мене був рівень B2, але спілкуватись мені було дуже важко. Після 3 місяців на програмі, де я навчаюсь та постійно спілкуюсь з друзями англійською, я з впевненістю можу сказати, що практика - це найкращий метод навчання, адже зараз я відчуваю, що мій словниковий запас значно розширився і мені стало набагато легше спілкуватись англійською з іншими».
Окрім звичного навчання, розповідає студентка, в UMCS є багато додаткових груп з різними активностями: танці, футбол, відеомонтаж, акторська майстерність і т.д.: «Особисто я доєдналась до групи з акторської майстерності та волейболу і дуже рада цьому рішенню. Це допомогло урізноманітнити перебування на програмі, знайти людей зі спільними інтересами й просто класно проводити час».
Дівчина акцентує на тому, що студенти-еразмусівці мають також можливість подорожувати: «Наприклад, ми з друзями їздили у різні міста Польщі. Також я сама вирушила в подорож в Італію. Це був незабутній досвід, коли я відвідала чотири міста, побачила венеційські канали, неочікувано познайомилась з класними людьми, відвідала подругу, з якою познайомилась на Еразмусі, та навіть провела дуже затишну різдвяну вечерю в колі незнайомців. Я змогла вирушити у цю подорож завдяки організованості, якій я навчилась перебуваючи у гуртожитку, адже саме там ти вчишся бути повністю самостійним і самому відповідати за своє життя. Та друге, чому я завдячую, це стипендія, яку я отримую на програмі. Вона покриває всі мої потреби та, разом з тим, дозволяє подорожувати не тільки в межах Польщі, а й в інші країни».
Оксана Іранек підсумовує, що програма обміну Erasmus+ дала багато нового досвіду, навичок, знання та друзів.
«Завдяки програмі я стала більш самостійною, відповідальною і сміливішою. За цей період я навчилась не боятися викликів, брати максимум від можливостей, краще розуміти свої бажання та слідувати ним. Коли людина стикається з новим досвідом, то змінює щось в собі. І я вважаю, що програма обміну– це дуже хороша можливість змінити себе в кращий бік», - наголошує студентка.