Перейти до основного вмісту

Науковець Луцького НТУ успішно захистив кандидатську дисертацію

У Луцькому національному технічному університеті відбулося засідання спеціалізованої Вченої ради. Участь у ньому взяв проректор із науково-педагогічної роботи Луцького НТУ Сергій Шимчук та професорсько-викладацький склад університету.

Так, засідання відбулося з нагоди захисту дисертації асистента кафедри комп’терних технологій Віктора Андрійовича Кошелюка на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю «Механіка деформівного твердого тіла». Тема дисертації: «Розрахунок композитних тіл з тріщинами за сумісної дії механічних та теплових навантажень».

Передусім, на засіданні було оголошено членів та головуючого спеціалізованої ради, наукового керівника та офіційних опонентів. Потому секретар озвучив біографічні дані та наукові здобутки дисертанта.

Розпочинаючи валсну доповідь, Віктор Кошелюк зазначив, що на сьогоднішній день в авіа-, приладо- та машинобудуванні, енергетиці й інших галузях техніки актуальним є завдання аналізу експлуатаційних характеристик відповідальних елементів конструкцій при наявності в них тріщин, що можуть утворюватися при виготовленні та використанні цих елементів. Окрім тріщин, різноманітні структурні неоднорідності можуть бути зумовлені як технологією виробництва матеріалів (пористість, неметалічні включення, прошарки графіту і т.п.), так і цілеспрямованим їх впровадженням (армування у композитах, легування металів, зміцнення бетонів тощо) з метою забезпечення бажаних властивостей елементів конструкцій. Чи не усі конструкційні елементи при їх виготовленні та експлуатації зазнають однорідно чи неоднорідно розподіленого впливу температур оточуючого середовища за одночасної дії на них силових механічних факторів.

Адекватне передбачення впливу такого термомеханічного навантаження елементів конструкцій з огляду на забезпечення їх міцності та надійності, зазначає спікер, є ключовою проблемою у різних галузях промисловості: теплотехніці, ядерній енергетиці, металургії, ракетній техніці, авіабудуванні та інших. Існуючі аналітичні моделі та методи не завжди дають можливість у повній мірі описати реальні процеси поширення тепла та спричинений відповідним розподілом температури напружено-деформований стан і в багатьох випадках не задовольняють сучасні вимоги практики.

При проведенні розрахунку, особливо анізотропних конструкцій, зазвичай, необхідно здійснювати сумісний аналіз впливу механічних та теплових ефектів, особливо за змішаних механічних крайових умов. Метод скінчених елементів (МСЕ) здобув широкого розповсюдження для числового розв’язування практично важливих задач механіки руйнування реальних об’єктів. Однак, питання розробки на основі варіаційної постановки МСЕ числових методів розв’язування задач термомеханіки та механіки руйнування за сумісної дії механічних та теплових навантажень недостатньо відображене в наукових публікаціях.

Таким чином, наголошує дисертант, вдосконалення математичних моделей термопружної поведінки анізотропних елементів конструкцій із композитних матеріалів, що враховували б їхні характерні особливості, та методів розв’язування задач термопружності за сумісної дії механічних та теплових чинників є важливим науково-технічним завданням.

Метою наукової роботи є визначення та аналіз напружено-деформованого стану структурно-неоднорідних композиційних анізотропних елементів конструкцій в умовах термопружного формування. Натомість об’єктом дослідження є стаціонарний термонапружений стан композитних анізотропних тіл із тріщинами, а предметом - методи визначення термонапруженого стану композитних тіл із тріщинами з урахуванням сумісної дії механічних та теплових навантажень.

Варто зазначити, що науковим керівником роботи є кандидат технічних наук, доктор педагогічних наук, професо Тулашвілі Юрій Йосипович. Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор Сяський Андрій Олексійович (Рівненський державний гуманітарний університет, професор кафедри інформатики та прикладної математики, м. Рівне); доктор технічних наук, професор Ярошевіч Єжи (завідувач кафедри управління виробництвом Білостоцької політехніки, м. Білосток (Польща).

Після представлення наукової роботи, члени спеціалізованої Вченої ради поставили запитання, почули відгуки на дисертацію, виступ наукового керівника та одноголосно прийняли позитивне рішення.

Вітаємо Віктора Кошелюка із присудженням наукового ступеня кандидата технічних наук. Бажаємо нових звершень та професійних успіхів!

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ