Перейти до основного вмісту

Памятаємо – і перемагаємо!

          В рамках відзначення Дня пам’яті та примирення, а також 70-ї річниці від Перемоги у Другій світовій війні в Луцькому НТУ 8 травня 2015 року відбувся вечір-реквієм. Організатори заходу – працівники відділу культури та мистецтв, бібліотеки університету, кафедра інженерної педагогіки, психології та українознавства, студенти доклали максимум зусиль, аби кожен учасник дійства вкотре і вкотре усвідомив ціну мирного, світлого неба над головою та пам’ятав причини і наслідки складних історичних подій.

          На захід було запрошено українського героя – учасника АТО, лейтенанта сухопутних військ, старшого лаборанта кафедри обладнання лісового комплексу та теорії механізмів машин машинобудівного факультету, який щойно демобілізувався і одразу приступив до роботи на кафедрі, – Віталія Денисовця. Студенти з нетерпінням чекали і на шанованих ветеранів Другої світової війни – колишніх викладачів Луцького НТУ Олександра Гордєєва та Анатолія Некрота. На жаль, поважний вік та стан здоровя не дозволив захисникам зявитися на заході.

          «Памятаючи ціну миру, давайте його берегти. Я вірю, що сьогоднішня наша зустріч відгукнеться в кожному серці – допомогою волонтерам, воїнам, всім тим, хто відбудовує й захищає нашу державу», – зазначила перший проректор Луцького НТУ Зоряна Герасимчук.

          Насичено та вичерпно представила український вимір у Другій Світовій війні завідувач кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства, доцент Оксана Жук. Вона наголосила на значному внеску національного українського спротиву в перемогу над нацизмом. «Друга світова війна стала для нас національною трагедією. Єдиними, хто воював за Україну та її майбутнє, були сили Української Повстанської Армії. Скільки українських жінок залишилися вдовами, відпускаючи своїх чоловіків захищати рідну землю! Тому й символ маку тут зявляється недарма: в українській міфології він означає печаль, тугу смерть та вдівство», – повідомила науковець.

          Оксаною Жук було презентовано і виставку «Вони захищали Україну» та студентські дизайнерські роботи – плакати «Герої не вмирають». На оформленому стенді – дідусі, батьки, брати – герої минулого і сьогодення.

          Старший співробітник Волинського краєзнавчого музею, член Національної спілки краєзнавців Сергій Лис роз’яснив історію та символіку так званої «георгіївської стрічки». У Другій світовій війні її використовували ті сили, які воювали на боці Гітлера. За всю свою історію «георгіївська стрічка» входила до геральдики Російської імперії, а також до символіки військових угруповань «білогвардійців», «власівців» та загалом Росії. Тому носити сьогодні «георгіївську стрічку» означає відмову від української національної самоідентифікації.

          «Трагедія сьогоднішня – це наслідок того, що у 1990х роках наша країна не пішла європейським шляхом. Будьте обережними, адже війна йде не лише на фронтах, але й у свідомості. Адже першочергове завдання ворога – паралізувати нашу волю та прагнення до демократії», – наголосив Сергій Лис.

          У подарунок для героїв звучала авторська поезія учасників та переможців поетичного конкурсу «Джерело натхнення» – студентів Анни Басистої та Олександра Піголя, а також провідного бібліотекаря Віри Дармовіс. А ведуча вечора, керівник театральної студії Луцького НТУ Тетяна Холковська декламувала вірші Павла Тичини з «Невідомого циклу», які отримали «нове» життя лише за часів незалежності.

 

 

 

          Галина МИКИТЮК