Перейти до основного вмісту

Пам’яті борців за волю та незалежність України присвячується…

Як годиться, український народ традиційно після Великодня поминає своїх близьких та рідних, вшановує пам’ять тих людей, які волею-неволею покинули наш земний світ. Тиждень після Пасхальних свят в Україні називають поминальним. В рамках цих поминальних семи днів, у Луцькому національному технічному університеті організували тематичну годину, присвячену пам’яті борців за волю і незалежність нашої держави, тим Героям, які впродовж не одного десятка років боролися за рідну неньку-Україну.

Передусім зі вступним словом виступила провідний бібліотекар Світлана Сакович, яка зазначила, що у цей після Великодній провідний тиждень варто згадати й про людей, які боролися за незалежність України та водночас провести паралелі історичних подій із сучасністю, вшановуючи пам’ять Героїв Небесної Сотні та полеглих воїнів у російсько-українській війні.

Потому із тематичною доповіддю для студентів виступила кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри гуманітарних наук та права Луцького НТУ Оксана Жук.

«Якщо говорити про сучасні трагічні сторінки нашої історії, варто розпочинати із того, що історія має властивість повторюватися. Ми бачимо споконвічне прагнення до волі та незалежності нашої країни. Скільки довелося пройти шляху у боротьбі з ворогами, але український народ вистояв. З одного боку нам часто закидають, що в підручниках історії, часто наголошується на трагічних її сторінках, на боротьбі. Можливо й дійсно треба показувати і перемоги, бо й про них також варто говорити. Треба розповідати про героїв культурного розвитку, українців, які прославляли нашу державу за її межами, які розвивали науку і техніку... Але з іншого боку, треба згадувати і тих людей, які віддавали свої життя. Можливо тільки сьогодні, у ХХІ столітті, ми усвідомили, що можна розуміти ціну власного життя і покласти його за незалежність, за цілісність і волю української держави. Чи ми з вами змогли б повторити такий подвиг? А в нашій історії таких людей було чимало», - наголосила викладач.

Згадуючи трагічні історичні події, Оксана Жук зазначила, що варто починати із часів Київської Русі, руйнування Києва, боротьби проти монголо татар часів Данила Галицького, боротьби із Кримським ханством і козацькі перемоги, українсько-польської війни часів Богдана Хмельницького і протистоянь проти Московії. Безумовно, додає лектор, говорячи про ретроспективу українських звитяг треба згадати й про визвольні змагання періоду Першої світової війни, Революції 1917-1922 років, Другої світової війни, бо ж велика кількість героїчних подій і саме за відродження української держави, є логічним продовженням сучасної боротьби.

Поділилася Оксана Жук зі студентами цікавими фактами про ті історичні події, які надто схожі до нашого сьогодення і тісно переплітаються із подіями, свідками яких уже стали ми.

Згадали на тематичній годині тих людей, котрі віддавали свої життя за рідну державу у минулому столітті, це зокрема Микола Міхновський – відомий як член Братства тарасівців, засновник Української народної партії (1902), один із лідерів Української демократично-хліборобської партії, перший ідеолог українського націоналізму та автор усім відомого гасла «Україна для українців!». Пригадали присутні Агатангела Кримського – українського історика, письменника і перекладача, одного з організаторів Академії наук України (1918) та один із вчених, який заперечував теорію про «колиску трьох братніх народів».

Під час заходу присутні провели паралелі Революції Гідності із сумнозвісною битвою під Крутами. Цікаво, що єдиний учасник битви, який дочекався проголошення незалежності України у 1991 році Матвій Данилюк зустрів її у селі Ватин Волинської області.

Розповіла студентам Оксана Жук про мало відому сторінку історії, яка тільки нині починає активно досліджуватися - створення Холодноярської Республіки 1919 – 1922. Мова йде про самопроголошене державне утворення на землях Української Народної Республіки (УНР), у Чигиринському повіті Київської губернії, в районі лісового урочища Холодний Яр, зі столицею в селі Мельники. В часи Радянського Союзу історія цього утворення і його діячів замовчувалась або подавалася викривлено, через те, що на думку багатьох дослідників, могла викликати ріст небажаних з точки зору представників влади настроїв у суспільстві. Серед найвідоміших представників цього періоду - Василь Чучупак (головний отаман Холодного Яру).

Величезні жертви та втрати принесли період Сталінського режиму та часи Другої Світової Війни, під час яких також чимало людей проявили свою звитягу. До шалених втрат призвели часи післявоєнного періоду, українсько-визвольного руху УПА, дисидентської хвилі. У ці часи головними постатями, які з патріотизмом віддали свої життя є Дмитро Клячківський (перший команди УПА), Василь Кук (генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА), серед мало відомих імен, але надзвичайно великий приклад жертовності - Михайло Сорока (провідник Крайової екзекутиви ОУН на ЗУЗ (1934—1936), член Крайового Проводу ОУН (1940). Протягом 34 років був в'язнем радянських таборів, організатором руху спротиву в'язнів «ОУН-Північ»).

За словами Оксани Жук, Україна втратила чимало тих людей, які сьогодні гідні шанування й наслідування, і на жаль цей список продовжує поповнюватися новими іменами: «Напевно Радянська влада, Російська імперія не реалізувала того, що планувала у 1917-1921 роках, тому події Майдану і Революції Гідності є продовженням, того що відбувалося у ХХ столітті».

Потому студенти Іван Яремчук, Валерій Панько та Богдан Романовський розповіли про хронологію подій Революції Гідності. Зокрема, про початок мирних протестів молоді у центрі Києва та щоденний перебіг подій, який переріс у вбивства владою Януковича молодих українських патріотів. Юнаки озвучили хронологію російсько-української війни, яка розпочалася під назвою АТО одразу після революції й триває уже четвертий рік поспіль. Крім того, студенти зачитали імена усіх, полеглих у боях на Сході нашої держави та хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв України.

Під гаслом «Люди свободи», студенти Луцького НТУ Лашта Валерій, Шимос Ірина, Гресик Ярослава, Приступа Юлія та Вальчишина Вікторія зачитали твори про людей, які не боючись втратити свого життя, боролися за вільну Україну уже в часи сучасності.

Водночас провідний бібліограф Луцького НТУ Євгенія Будчик здійснила огляд літератури, що випустили впродовж останніх років про Героїв Небесної Сотні.

Насамкінець помолитися за людей, які поклали свої життя заради нашого майбутнього закликала лектор тематичної години Оксана Жук:

«Героїв треба знати. Скільки загиблих принесла нам війна та революція… Їхні фото висять на пам’ятних дошках, стендах, тому варто зупинитися, задуматися… Події Майдану і Революції Гідності змінили долю нашої країни і відкрили перед нами новий виток її можливостей, які потрібно належно відстояти і відборонити. І знову на передовій молоді люди віддають свої життя. На жаль, саме такою ціною ми маємо будувати майбутнє нашої держави… Ще раз наголошую, що у провідній неділі згадайте у молитвах Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє, хай пам’ять усіх невинно убієнних згуртує нас, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення держави на власній землі».

Більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab=al...

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ