Дизайнери першого курсу, які навчаються за ОП «Графічний дизайн», разом з професором Наталею Скляренко 17 травня 2024 року відкрили для себе мистецькі скарби міста Луцька. Екскурсію луцькими вуличками провів відомий художник-анімаліст, дизайнер, декоратор, творець муралів Юрій Чайка. Народився 1978 р. в м. Луцьк, Україна. Закінчив міську художню школу, історичний факультет ВДУ ім. Лесі Українки та звичайно факультет архітектури, будівництва та дизайну Луцького національного технічного університету. Він – магістр-дизайнер, засновник дизайн студії THE ROOM та співзасновник виробництва дизайнерських меблів GC WOOD. І відповідно, наш стейкхолдер, який надає слушні поради та сприяє підвищенню освітнього рівня дизайнерів, демонструючи сучасні тренди дизайну.
Творчість Юрія Чайки пов’язана із низкою проєктів в урбаністичному середовищі. Сьогодні дизайнери у цікавий спосіб познайомилися з авторським стріт-арт проектом «PEOPLE OF THE CITY» («Люди міста»).
«People of the city» – це творчий проєкт луцького художника Юрія Чайки, який популяризує культурний фонд рідного міста за рахунок створення настінних муралів із зображенням відомих людей, що проживали чи проживають у місті Луцьк. На стінах будинків представлено портрети тих людей, які зробили культурний, науковий чи просто емоційний внесок в історію міста та запам'ятались містянам.
Завдяки тому, що мурали розміщені на пішохідних вуличках, на будинках, де проживали відомі особи, художник створив своєрідний екскурсійний маршрут містом. Пошуки відповідей на нові запитання перетворили екскурсію на захоплюючий квест. Запрошуємо з нами пройти його ще раз і прочитати окремі думки студентів!
Екскурсія стартувала з серця Луцька – Старого міста. Перша творча зупинка – це образ відомого луцького скульптора Миколи Голованя.
Єлизавета Варич ДГ-11: «Для мене Луцьк – це нове місто, і хоча я живу в ньому зовсім недовго, я вже відчула наскільки творчі люди і незвичайні люди проживають тут. Цікаво, що окрім музеїв та галерей, творчість луцьких художників можна бачити просто, йдучи у своїх справах. Дуже цікаво було познайомитися з художником Юрієм Чайкою, та дізнатися, що сам художник говорить про свої картини, який вкладає сенс та ідею».
Для творчості Юрія Чайки характерний простий та сучасний дизайн: чорно-біла ілюстрація в повний зріст та один колір. Для завершення композиції він додає надпис проєкту («People of the city»), прізвище та ім'я чи прізвисько відомої людини. Обов'язковим атрибутом картин є птах «чайка» (почерк автора проєкту). Художник мріє, щоб біля кожного муралу був розміщений QR код з інформацією про персону, про проєкт, про туризм, про меценатів в проекті.
Друга зупинка – образ дивакуватої інтелігентної лучанки Тамари
Третя зупинка – постать почесного громадянина Луцька, українського естрадного співака Василя Зінкевича.
Ілля Демчук ДГ-11: «Мені дуже сподобалося, що саме це втілював луцький художник (хотілося і його побачити на роботах). Роботи дуже класні і додають певної родзинки у вулиці Луцька. Насправді, я не всі роботи бачив до екскурсії і було класно побачити нові. З кожним разом мені більше починає подобатися це місто і я радий, що дізнався про щось нове»
Четверта зупинка – спортивна! Мурал Юрія Чайки присвячений постаті заслуженого тренера України, колишнього головного тренера та президента луцької «Волині» і до того ж президента Федерації футболу Волині – Віталія Кварцяного.
Дмитро Кравчук ДГ-12: «Дуже гарні картини-мурали. Якщо про скульптора знав трохи інформації, то про інших людей нічого раніше не чув. Було цікаво дізнатись про таких веселих (крім тренера, який на всіх кричав) людей».
З точки зору дизайнера, цей мурал та інші роботи Юрія Чайки є унікальними засобами візуальної комунікації, що залучають до взаємодії людей, створюючи креативні контекстні ситуації. Фотосесія поблизу таких об’єктів просто вражаюча!
Олена Кондрикова ДГ-12: «Дуже сподобалось! Приємно бачити, що прогулюючись центром, можна паралельно знайти різні цікавинки, які в основному розташовані біля інших цікавих локацій»
П’ята зупинка – відома постать поетеси Лесі Українки на стіні магазину – можливість насолодитися коротким перепочинком у тіні одноіменного проспекту Лесі Українки.
Станіслав Грицюк ДГ-11: «Сподобалося дізнатися про своє рідне місто щось нове. Хоча я і раніше бачив ці малюнки на стінах, проте було дуже приємно дізнатися, хто їх автор, як їх розробляли. Йдучи Луцьком можна побачити багато творчих робіт, зображених на стінах міста, і дуже чудово поспілкуватися з людиною, яка доклала до цих робіт свою руку».
Шоста зупинка – портрет вуличного музиканта Владислава Старенкова, який 29 років грає на саксофоні на вулицях Луцька. Чоловіка у кольоровому береті з носом клоуна бачать лучани на Театральному майдані та у Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки. Він вміє вгадувати музичні смаки лучан та гостей міста.
Іванна Гесть ДГ-11: «Дуже приємно було пройтися вуличками рідного міста і зустріти на стінах увічнені мурали з простими людьми, які є душею міста, частинкою нашої історії. Познайомитися з їхнім життям, історією, унікальністю. Тепер кожна прогулянка вулицею Лесі Українки буде сповнена новими роздумами».
Сьома зупинка – за словами Юрія Чайки: «це мурал про щоденний, щогодинний пошук хороших новин, вісточок, натяків про ПЕРЕМОГУ у цій божевільній війні. Думки людей, як рядки з газет, як афірмації, заряджають весь цивілізований світ бажаними новинами про ПЕРЕМОГУ УКРАЇНИ!»
Вікторія Клепач ДГ-12: «Сам художник – чудова людина, приємна у спілкуванні. В кожній картині відчувається його стиль. На перший погляд вони прості, але змушують замислитись. Особливо сама текстура картини. Відчуття – не передати словами, це треба відчути і побачити».
Метою проєкту «People of the city» є не дозволити забути історію свого міста, людей, які її творили, ознайомити людей та туристів з цікавими особами, створити нові туристичні маршрути, квести, популяризувати своє місто.
Христина Васильчук ДГ-11: «Мені сподобалося, що у нас була можливість познайомитися з особистістю художника, як і через його творчість, так і поспілкувавшись з ним у живу. Сподіваюся його проєкт процвітатиме, бо така свіжа ідея дослідження міста потрібна всім нам».
Ціллю Юрія Чайки як художника є розширити цей проєкт на інші міста, містечка, області, за межі країни.
Христина Громик ДГ-11: «Класно, що саме луцький художник започаткував такий проєкт, який зараз планують втілювати і за межами нашого міста, бо коли як не зараз ми розуміємо наскільки важливо оберігати нашу історію та ідентичність. Бажаю Юрію багато натхнення і сил, бо попереду ще багато people of the city котрі заслуговують бути увічненими на наших вулицях!»
Максим Грудзевич ДГ-12: «Цікавий художник з класними ідеями. Екскурсія цікава і ... не довга, що дуже важливо для сучасної молоді».
До того ж, студенти-дизайнери поглибили знання з фахових професійних освітніх компонентів “Композиція та формотворення», «Кольорознавство», «Захист професійної діяльності» та «Історія світового та українського мистецтва».
На завершення подорожі Юрій Чайка відкрив перед студентами двері авторської галереї робіт, які не лише експонуються, а й продаються!!! Виручені кошти художник передає на ЗСУ. Долучайтеся до добрих справ за QR-кодом, поданим нижче!
Приєднуйтесь до нашої дизайнерської родини! З нами луцько!
Доктор мистецтвознавства,
професор кафедри архітектури та дизайну,
куратор групи ДГ-11 Наталія Скляренко