20 травня в ЛНТУ відбулась онлайн-панель Круглого столу «Екологічні проблеми Волині – 2022» – дискусійного наукового форуму, який регулярно, вже майже 10 років, проводиться на кафедрі екології та агрономії.
До Круглого столу залучаються провідні науковці: екологи Волині, фахівці спеціалізованих виробничих, управлінських та дослідницьких установ нашого регіону, здобувачі та випускники кафедри. Основна мета форуму – презентація нових актуальних наукових розробок в галузі раціонального природокористування, біо- та геоекології, урбоекології, агроекології, екологічного управління та освіти, тощо, а також обмін думками щодо вдосконалення підготовки майбутніх екологів за освітніми програмами першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня. Цьогоріч Круглий стіл зібрав в онлайн-режимі близько 60 учасників з України та зарубіжжя.
З вітальним словом до учасників звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та досліджень ЛНТУ Олег Заболотний, який підкреслив важливість обміну думками та ідеями в сфері наукового співробітництва. У вступному слові декан факультету аграрних технологій та екології Руслан Кірчук наголосив на важливості долучення студентів до інноваційних наукових розробок та проектів.
Червоною лінією у виступах спікерів Круглого столу проходила тема війни та тих викликів, які постають перед екологами в умовах військового стану. Так, фахівець Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександр Березюк (до речі, випускник кафедри екології та агрономії) розповів присутнім про оцінку екологічних збитків та заподіяної шкоди, яку проводили співробітники їх служби після обстрілів території Волинської області та м. Луцька у лютому – березні 2022 р.
У виступі Бориса Бабеляса, начальника відділу лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, йшлося про сучасний екологічний стан лісів Волинської області та проблеми використання лісових ресурсів в умовах війни. Директор Черемського природного заповідника Володимир Мирка розповів про особливості територіальної організації Черемського ПЗ. На кафедрі екології та агрономії налагоджено плідну наукову співпрацю з заповідником.
Цікавими були доповіді к.с.-г.н., ст. наук. сп. Володимира Гаврилюка, директора Поліської дослідної станції ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії імені О.Н. Соколовського» та Мелимуки Романа, аспіранта ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії імені О.Н. Соколовського» (м. Харків), випускника кафедри екології та агрономії, присвячені екологічним проблемам осушуваних ґрунтів Волинської області. Перегукувалася з даною тематикою і доповідь к.с.-г.н., доц. Миколи Зінчука, директора Волинської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України», присвячена стратегії запобігання деградації грунтів у зв’язку із змінами клімату.
Водночас, почули присутні і про ті цікаві можливості, які відкриваються в наш час перед студентами, що готові займатися науковою діяльністю та здійснювати дослідження в університетах Європи. Для українців зараз відкрито цілий ряд цільових програм та надається особливе сприяння і підтримка у сфері академічної мобільності як в процесі навчання, так і після одержання диплому про вищу освіту. У своєму виступі Ольга Іванців, цьогорічна випускниця ОП «Екологія», в минулому – стипендіат Президента України, розповіла про успішний досвід участі в конкурсі заявок та перемозі за програмою для молодих здобувачів-науковців Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn. З 13 травня Ольга Іванців розпочала річне стажування в Institut für Biodiversität der Pflanzen (Рейнський університет Фрідріха Вільгельма в Бонні, Інститут біорізноманіття), де продовжуватиме свою наукову роботу в галузі біоіндикації екологічного стану атмосферного повітря, розпочату в ЛНТУ.
Актуальні питання екологічної освіти були висвітлені у виступах Пшибельського Володимира, заступника директора Волинського обласного еколого-натуралістичного центру.
Наприкінці зустрічі учасники Круглого столу висловили ряд цікавих пропозицій щодо модернізації освітніх програм з екології, зокрема – включення до них навчальних курсів чи модулів з військової екології, підготовка майбутніх фахівців до роботи в умовах подолання екологічних наслідків війни в Україні після нашої перемоги.
Кафедра екології та агрономії